4:3 Mü? 16:9 Mu? CS:GO'da Hangi Çözünürlük Daha İyi? | Oyun İçerikleri

4:3 mü? 16:9 mu? CS:GO’da Hangi Çözünürlük Daha İyi?

Özellikle Counter-Strike, VALORANT ve Rainbow Six: Siege gibi rekabetçi FPS oyunlarında oyuncular uzun süredir farklı ayarlarla oynuyor. Renk, boyut, fare hassasiyeti ve grafik ayarları gibi ayarlar ilk başta önemsiz gibi görünebilir ancak doğru bir şekilde optimize edildiğinde çok büyük bir etki yaratıyor. Biz de bu içeriğimizde, en çok tartışılan ve merak edilen konulardan biri olan, 4:3 mü yoksa 16:9 ekran boyutlandırılmasının mı daha iyi olduğunu ele aldık.

İnternette bu konuyla ilgili bir sürü farklı görüş var. Özellikle profesyonel Counter-Strike sahnesi bu konuda ikiye bölünmüş durumda. Hazırsanız aralarındaki farkları ve yarattıkları etkilere geçiş yapalım.

Ayrıca bakınız: CS:GO FPS Artırma Yöntemleri

İlginizi çekebilir: Valorant Güncel Bıçak Fiyatları

4:3’mü Yoksa 16:9 mu? Hangisi Daha İyi?

Önce temelden başlayalım. Son birkaç yıldır hemen hemen her video oyunu 1920×1080 piksel için (Full HD) standart çözünürlük için tasarlanmıştır. Bu çözünürlüğün genişlik/yükseklik oranı 16:9’dur. Bu tür oranlara genellikle en boy oranı denir. Tabii ki bu en boy oranı, bu belirli çözünürlüğe bağlı değildir ve 4K UHD veya 8k UHD gibi diğer birçok çözünürlükte son yıllarda ortaya çıkmaya başladı.

Oyunların çoğu bu 16:9 en boy oranında oynanır. Ancak FPS oyunları için odak noktası, görünüm ve grafikler değil, oynanış ve performans olmalıdır. Bu nedenle birçok oyuncu farklı en boy oranları arasında geçiş yapıyor.

İlginizi Çekebilir  Lost Ark Icy Legoros Kılavuzu

Yaygın olarak, 16:9 en boy oranının yanı sıra diğer popüler formatlar 4:3, 16:10 ve 5:4’tür. Sayılar birbirine ne kadar yakınsa, oranı 1:1 olan bir kareye o kadar yakınsınız demektir.

CSGO çözünürlükleri
CSGO çözünürlükleri

Görüntü ortaya doğru küçüldüğünden, daha kare bir çözünürlük seçerseniz kenarlarda siyah çubuklar görürsünüz. Pek çok oyuncu, görüntüyü ekranın tamamına yayarak bu siyah çubukların etrafından dolaşmayı tercih ediyor. Buna uzatılmış çözünürlük denir.

Genişletilmiş çözünürlükle oynamak, Counter Strike: Global Offensive piyasaya çıktığında zaten bitmişti. Ninjas in Pyjamas efsanesi GeT_RiGhT, bu tuhaf görünümlü ortamla pek çok turnuva kazandı ve çok dikkat çekmesine neden oldu.

Ancak bu ayarların hepsini oyunda uygulayamazsınız. Genellikle monitörünüzü grafik kartınızın seçenekleriyle yapılandırmanız gerekir. NVIDIA kullanıcılarının bu ayarda değişiklik yapmak için masaüstüne sağ tıklaması ve gerekli adımları uygulaması yeterlidir. Gerekli ayarlar için ve CS:GO’da FPS artırmak istiyorsanız hazırlamış olduğumuz içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Görüş Alanı ve Grafikler

Peki, standart çözünürlüğünüzü değiştirmeye değer mi? En yaygın iki en boy oranı olan 16:9 ve 4:3’e daha yakından baktık.

16:9 formatı, küçültülmüş oranlara göre önemli bir avantaja sahiptir. Görüntü daha geniş olduğundan, ekranın sınırındaki düşmanları görmenizi sağlayan daha geniş bir görüş alanına sahip olacaksınız. 4:3 oranındaki oyuncular için görüntü kesildiğinden, ekranın kenarında neler olup bittiğini göremezler. Bu durum bazı profesyonel maçlar esnasında yaşandı. Aşağıdaki video’da bu sorunla karşılaşmış olan Ninjas in Pyjamas oyuncusu olan Allu’nun videosunu izleyebilirsiniz.

Tabii ki, daha yüksek piksel miktarına sahip en boy oranı da daha iyi görünüme sahip olacaktır. Ancak bu önemli değil çünkü birçok oyuncu, oyun oynamalarına yardımcı oluyorsa daha kötü grafiklere sahip olmayı tercih ediyor. Özellikle kare hızınız, daha az piksele sahip olmaktan yararlanabilir. Ancak, çözünürlüğü ne kadar düşürürseniz, görüntü o kadar pikselli olacaktır.

İlginizi Çekebilir  Sons of the Forest Kaynak Listesi

4:3 en boy oranı daha küçük bir görüntü bölümü gösterdiğinden, tek bir noktaya daha kolay odaklanabilirsiniz. Bu “tunnel vision” adı verilen, oyundaki önemli noktalara konsantre olmanıza yardımcı olabilir. Özellikle profesyonel oyuncular, 16:9 oranına kıyasla bu avantajı kullanıyorlar.

Oyuncu Modelleri ve Hareketi

Oyuncuların 4:3 en boy oranını tercih etmelerinin temel nedeni karakter modellerindeki değişikliktir. Genişletilmiş çözünürlük, her şeyin daha büyük görünmesine neden olur. Oyuncu karakterleri için model, uzatılmış çözünürlükle neredeyse %50 daha büyük. Bu, düşmanları daha kolay vurmanızı sağlar.

Aşağıdaki görselde en boy oranına göre oyun içerisindeki modellerin nasıl olduğunu görebilirsiniz.

CSGO oyuncu modelleri
CSGO oyuncu modelleri

Teorik olarak, ekranda görüntülenen her şey de uzatıldığı için modeller daha büyük değildir. Ancak, yalnızca oyuncu modellerine odaklanma eğilimindeyiz ve bu ayara büyük bir avantaj sağlayan ortamı göz ardı ediyoruz.

Uzatılmış elemanlar nedeniyle, uzatılmış 4:3 oranındaki hareket daha hızlı ve daha akıcı hissettiriyor. Özellikle zıplarken veya Bunnyhopping yaparken bir fark hissedecek ve daha dinamik bir oyun deneyimi yaşayacaksınız. Üstelik silahların kontrolü de daha kolay.

Profesyonel CS:GO Oyuncuları Hangi Çözünürlüğü Tercih Ediyor?

Ayarlar her zaman kişisel tercihlere göre olacak ve oyuncuların karşı tarafa karşı önemli bir avantaja sahip olmasına neden olmayacak. Ancak birçok CS:GO profesyoneli 16:9’dan vazgeçtiği için, farklı çözünürlüklerin avantaj sağlayabileceği şüphesinden kurtulamazsınız.

Ancak bu kanıtlanmamıştır ve pek çok profesyonel oyuncu yaygın olarak kullanılan 16:9 en boy oranını kullanır. Bazı profesyoneller, 16:10 veya 5:4 ile kendileri için tamamen yeni formatlar keşfettiler. Prosettings web sitesi, tüm profesyonel oyuncular için bilinen ayarlara genel bir bakış sunar. Denemek istediğiniz bir ayar varsa bu siteyi kullanabilirsiniz.

Açıkçası sadece ayarlarınızı değiştirmek bir sonraki s1mple olmanıza yardımcı olmayacaktır. Ancak, oyununuz daha rahat oynayabilmek için çeşitli ayarları deneyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Valorant Val 5 Hatası ve Çözümü

Yorum yapın