Intel HD 3000 Grafik Kartı ile Valorant Oynanır mı?

Hem yurtdışında hem de Türkiye’deki birçok kullanıcı son dönemlerde sıklıkla şu soruyu soruyor: Intel HD 3000 ekran kartı ile Valorant oynanır mı? Biz de yaptığımız bazı araştırmalar sonucunda bu grafik kartı ile popüler FPS oyunu Valorant’ın oynanıp oynanamayacağını sizler için cevaplayacağız.

İlginizi çekebilir: Valorant Güncel Bıçak Fiyatları

İlginizi çekebilir: Ekran Kartı Karşılaştırması Yapabileceğiniz Siteler

Intel HD 3000 Özellikleri

Intel Hd 3000 ekran kartının öncelikle Valorant’ı kaldırıp kaldıramayacağına gelmeden önce özelliklerine kısaca bir bakmak istedik.

Intel HD 3000 ekran kartı, Sandy Bridge kos isimli işlemcilerde kullanılıyor. HD Graphic 3000 isimli ekran kartı mimari olarak Gen.6 Sandy Bridge olarak geçiyor ve ilk kez 2011 yılında duyuruldu. Ayrıca bu ekran kartları şu an için sadece dizüstü bilgisayarlarda kullanılmaktadır. Paylaşımlı bir belleğe sahip olan bu ekran kartının boost hızı ise 350-1350 MHz aralığındadır.

Ekran kartlarındaki saat hızları ne kadar önemli olsalar da, Valorant oynayabilmek için API’ın neleri desteklediği önemlidir.

Intel HD 3000 ekran kartının API özelliği DirectX 10.1, Sahder 4.1 ve OpenGL 3.0’dır. Yani burada şöyle bir problem bulunuyor. Valorant’ın minimum sistem gereksinimlerine bakacak olursak, minimum sistem de bile bize DirectX 11 olması gerektiğini söylüyor. Yani aslında bu durumda Intel HD 3000 ile Valorant oynayabilmek mümkün değil. Ancak bazı kullanıcılar, bu ekran kartına sahip olan dizüstü bilgisayarlarında Valorant’ı açmayı başarmışlar. Peki nasıl sonuçlar almışlar?

İlginizi Çekebilir  Forza Horizon 5 Series 9 Güncelleme Notları Yayınlandı
Intel HD 3000 Grafik Kartı ile Valorant Oynanır mı
Intel HD 3000 Grafik Kartı ile Valorant Oynanır mı

Intel HD 3000 Ekran Kartı ile Valorant Nasıl Oynanır?

Valorant oynayabileceğiniz en ucuz grafik kartı Intel HD 3000’dir. Valorant oynamak için Intel Core i3-370M’ye eşdeğer bir minimum CPU’ya ihtiyacınız olacaktır. Ancak geliştiriciler, oyunu oynamak için Intel Core i3-4150’ye eşit veya daha büyük bir CPU önermektedir.

Bu noktada, bir Reddit kullanıcısı Valorant’ı bu ekran kartı ile oynadığını söylemiş ve bunun nasıl bir deneyim olduğunu şu sözlerle açıklamış “Windowed modda ekran çözünürlüğümü 1000’in altına düşürdüm ve HER ŞEYİ tam anlamıyla en düşük seviyeye almama rağmen hala oynanabilir değildi. Düşman ekranda belirir belirmez fps’niz tek hanelere veya 10-15 fps’e düşüyor” diyor.

Bir başka kullanıcı ise Intel HD 4000 ekran kartı ile aşağı yukarı 10 ila 15 FPS arasında oynayabildiğini belirtmiş.

Kısacası, Intel HD 3000 ekran kartı ile Valorant oynayabilmeniz mümkün, ancak yukarıda diğer oyuncuların da deneyimlerini paylaştığı üzere, en düşük ayarlarda ve ekran çözünürlüğünde bile elde edeceğiniz FPS değeri 10-15 civarında olacaktır.

Şunu da belirtmekte fayda var, ekran kartınızın yanında bir de 4GB’lı bir RAM’iniz olması gerekiyor.

Valorant Ekran Kartı Olmadan Çalışır mı?

Kullanıcıların sıkça sorduğu bir diğer soru ise ekran kartı olmadan Valorant’ın çalışıp çalışmayacağı. Bu sorunun yanıtı ise evet! Riot Games Valorant’ın ekran kartı olmayan sistemlerde çalışacağını söyledi. Bu, Valorant oyununu entegre grafiklere sahip tüm sistemlerde sorunsuzca çalıştırabileceğiniz anlamına gelir.

Intel kullanıcısıysanız sisteminizde Intel 3000/4000 grafik kartı, AMD CPU kullanıcısıysanız Valorant için Radeon R5 veya üzeri grafiklere sahip olmanız gerekir.

Ancak, dahili ekran kartları kullanmak her zaman oyununuzu çok daha iyi çalıştırır.

İlginizi Çekebilir  Lost Ark En İyi Berserker Build

Valorant hata kodu 1067 windows 11 çözümü için içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Yorum yapın