Minecraft: Nether Portal Nasıl Yapılır? | Oyun İçerikleri

Minecraft: Nether Portal Nasıl Yapılır?

Minecraft oynayanlar iyi bilirler ki, oyunun belirli bir döneminde Nether alemine gitmeniz gerekir. Ancak, Nether‘a seyahat etmek, dünyadaki farklı bir biyoma gitmek gibi değildir. Burası bambaşka bir boyutta. Bu nedenle de gitmek için bir portal’a ihtiyacınız vardır.

Nether Portal uzun süredir oyunun içerisinde bulunmasına rağmen, uzun süredir oynamamış olan oyuncular, bu eşyanın nasıl yapılacağını bilemeyebilirler. Bu nedenle de bu rehber hem yeni başlayanlar için hem de uzun süredir oynamayanlar için hazırlanmıştır.

Obsidian madenciliğine ihtiyaç duymadan nasıl Nether Portal oluşturulacağı da dahil olmak üzere, bir portal inşa etmek için bilmeniz gereken her şey bu içerikte yer alıyor.

Minecaft'ta Nether Portal Nasıl Yapılır?
Minecaft’ta Nether Portal Nasıl Yapılır?

Nether Portal İçin Gerekli Olan Materyaller

Bir Nether Portalı yapmak için en az on Obsidian bloğuna ve bir Flint and Steel’e sahip olmanız gerekir.

Obsidian, oyundaki en zorlu bloklardan biridir. Akan su bir lav bloğuna değdiğinde oluşur. Tipik bir tohumda, yeraltında bir demet vardır veya kendiniz de yapabilirsiniz. Elmas kazmanız veya daha güçlü bir kazmanız varsa, malzemeyi mayınlayabilirsiniz. Ancak böyle bir aracınız olmasa bile daha sonra bahsedilen kova yöntemini kullanarak yine de bir portal oluşturabilirsiniz.

Flint and Steel olarak bilinen ateş yakıcı, bazen zindanlarda veya Nether Fortresses’te bulunabilir. Bunu yapmak için bir parça Flint’e ve tek bir Demir Külçe’ye ihtiyacınız var.

Çakıl bloklarını elinizle, kürekle ya da bir parça TNT ile yok ederek Flint’i elde edebilirsiniz. Her Çakıl bloğu bir miktar Flint düşürmez, ancak neyse ki bloklar oyundaki en nadir bloklar arasında değildir. Kaynak, yeraltında, su kütlelerinin yanında ve çeşitli başka yerlerde ortaya çıkar. Bazılarını keşfetmek çok uzun sürmeyecektir.

İlginizi Çekebilir  Basit Adımlarla Valorant İsim Gizleme Nasıl Yapılır? - 2023

Demir ise yeraltında bulunur. Metali bir taş kazma ile kazabilirsiniz. Bunu yaptığınızda, bir külçe yapmak için bir fırında eritebileceğiniz bir Demir Cevheri bloğunuz olacak.

Bir Nether Portal’ı Oluşturma

Bir Nether Portal, en az 10 adet Obsidian bloğu gerektirir. Eğer elinizde yeterli malzemeler varsa, aşağıdaki adımları izleyin.

Minecraft'ta Nether Portal'ı Oluşturma Adım 1
Minecraft’ta Nether Portal’ı Oluşturma Adım 1

Her iki tarafında farklı tipte bir blok olacak şekilde iki parça Obsidiyen yere koyun. Bu Obsidiyen olmayan parçalar, daha sonra alıp götüreceğiniz geçici köşeler olarak kullanılacaktır.

Minecraft'ta Nether Portal'ı Oluşturma Adım 2
Minecraft’ta Nether Portal’ı Oluşturma Adım 2

Bu farklı blokların üzerine üç Obsidyen sütunu yerleştirin. Sonra üst köşeleri oluşturmak için üzerlerinde iki blok daha kullanın.

Minecraft'ta Nether Portal'ı Oluşturma Adım 3
Minecraft’ta Nether Portal’ı Oluşturma Adım 3

Ardından, dikdörtgeni tamamlamak için Obsidiyen parçalarını kullanarak iki üst köşeyi birleştirin.

Minecraft'ta Nether Portal'ı Oluşturma Adım 4
Minecraft’ta Nether Portal’ı Oluşturma Adım 4

Daha sonra Obsidiyen olmayan dört bloğu da kaldırabilirsiniz. Ve aydınlatmak için dikdörtgenin iç kısmında Çakmaktaşı ve Çelik kullanın.

Minecraft'ta Nether Portal'ı Oluşturma Adım 5
Minecraft’ta Nether Portal’ı Oluşturma Adım 5

Artık çalışan bir Nether Portal’ınız var.

Kova Yöntemi ile Nether Portal Yaratma

Kova Yöntemi, Obsidian madenciliği yapmanızı gerektirmeyen bir Nether Portalı oluşturmanın başka bir yoludur.

minecraft'ta kova yöntemi ile nether portal oluşturma
minecraft’ta kova yöntemi ile nether portal oluşturma

Adım 1: En az iki kova yapın. Her biri üç Demir Külçe gerektirir.

minecraft'ta kova yöntemi ile nether portal oluşturma-1
minecraft’ta kova yöntemi ile nether portal oluşturma-1

Bir su kaynağı ve ayrıca bir lav bulun. Lav genellikle yeraltında bulunur, ancak bazen yüzeyde havuzları vardır. Nether Portal’ı lav kaynağınızın yakınında yapmak daha kolay. Ancak evinize yakın bir yerde inşa edebilirsiniz. Sadece bir sürü kova yapmanız ya da ileri geri seyahat etmeye istekli olmanız gerekecek.

Adım 2: Şimdi bir kovayı suyla, diğerini lavla doldurun.

Adım 3: Ardından, beş blok yüksekliğinde ve dört blok genişliğinde bir duvar yapın.

Adım 4: Duvarın dibinde bir delik açın ve lavı içine dökün.

Adım 5: Daha sonra suyu doğrudan üstündeki bloğa dökün, böylece lavın üzerine akıyor ve Obsidiyen oluşturuyor. Suyu daha sonra kovanızla almaya çalışın, aksi takdirde tekrar doldurmanız gerekir.

İlginizi Çekebilir  Valorant VAN9003 Hatası Nasıl Düzeltilir? (Windows 11)

Aynı işlemi en az 10 adet Obsidyen elde etmek için tekrarlayın. Ancak, blokları oluşturduktan sonra onları hareket ettiremeyeceğiniz için, her bir Obsidian parçasını Nether Portal çerçevesine tam olarak sığdığı noktada işlemeniz gerekir. Çerçeve, alttaki delikte iki blok, her iki taraftaki sütunlar için üç blok (alt ikiden bir blok yukarı başlayarak) ve üstte iki blok içermelidir. Yukarıdaki resim gibi görünmelidir.

Önemli Not: Yan ve üst parçalar için lavın döküleceği delik olmayacaktır. Bu nedenle lavı doğrudan duvarın üzerine dökmeli ve hemen üzerindeki (aynı zamanda duvarın bir parçası olan) bloğa suyu hızla dökmelisiniz.

Tüm işlemleri tamamladığınızda, kova yöntemi ile yapılmış olan Nether Portal’ınız aşağıdaki gibi görünecektir.

kova yöntemi ile yapılmış nether portal
kova yöntemi ile yapılmış nether portal

Son Adım: Çerçeveyi inşa edildikten sonra arkasındaki duvarı yıkabilir ve bir Çakmaktaşı ve Çelik (Fliny and Steel) ile portalı etkinleştirebilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler:

Yorum yapın