Valorant Alarmbot Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır?

Şubat 2022 tarihinde Riot Games yaptığı bir açıklama ile birlikte, Valorant’ın yeni raporlama sistemi olan Alarmbot’u duyurmuştu. Peki Valorant’taki raporlama sistemi olan Alarmbot nedir? Oyun içerisindeki hangi hareketler Alarmbot davranış sistemi tarafından cezalandırılmaktadır? Hepsini bu içeriğimizde ele aldık.

İlginizi çekebilir: Valorant Güncel Bıçak Fiyatları

Valorant Alarmbot Nedir?

Valorant’ın resmi web sitesinde geçtiğimiz günlerde bir içerik paylaşıldı. Bu içerikte yeni Alarmbot sistemine dair bilgiler verildi. Alarmbot, Valorant’ın resmi web sitesinde de yazdığı üzere kısaca şunu amaçlıyor: “Valorant oynarken karşılaşılan sıfır tolerans kategorisine giren davranışları ele almak ve cezalandırmak için ayrı bir ekip kuruldu ve bu ekibin adı da Alarmbot.” Bunun içinde alarmbot@riotgames.com adında yeni bir mail adresi ile Destek Ekibi harekete geçirildi. Sıfır tolerans barındıran davranışları artık buradan şikayet edebilirsiniz.

Uzun zamandır oyuncular, herkes için ciddi şekilde rahatsızlık veren davranışların cezalandırılmadığını düşünüyorlardı. Gelen geri bildirimler sonucunda da Riot Games nihayet bu konuda bir şeyler yapmaya karar verdi ve Alarmbot uygulamasını devreye soktu.

Riot Games paylaştığı içerikte şu sözlere yer verdi: “Geçtiğimiz senenin ikinci yarısında VALORANT Sosyal Dinamikler & Oyuncu Dinamikleri ekibi ile toplanarak Türkiye özelinde harekete geçmek için gerekli hazırlıkları yaptık.

İlginizi Çekebilir  Minecraft 1.19 Güncellemesi Detayları ve Çıkış Tarihi
Valorant Alarmbot Sistemi Nedir?
Valorant Alarmbot Sistemi Nedir?

Hangi Davranışlar Valorant Alarmbot (Sıfır Tolerans) Kapsamına Giriyor?

Riot Games Türkiye ekibi sıfır tolerans adını verdiği davranışların Alarmbot kapsamına girdiğini belirtiyor. Peki bu sıfır tolerans kapsamına giren davranışlar hangileri? Aşağıda, sıfır tolerans kapsamına giren davranışları görebilirsiniz.

  • Ayrımcılık (cinsiyet vb.)
  • Kutsal değerlere hakaret
  • Fiziksel şiddet ile tehdit etme

Sıfır tolerans kategorisinin en başında bu üç madde geliyor. Elbette sıfır tolerans kapsamına giren davranışlar yalnızca bunlar değil. Özellikle kadın oyunculara karşı yapılan hakaretler de bu kapsamın içerisinde yer alacak.

Riot Games, özellikle Türkiye’de kadına şiddete yönelik davranışlar çok fazla olduğundan, hem yukarıdaki üç madde hem de kadın oyunculara karşı yönelik şiddet ve hakaret içeren davranışları sıfır tolerans kapsamına aldı ve artık bu davranışları sergileyen oyuncular herhangi bir uyarı olmadan direkt olarak sonsuza kadar oyundan uzaklaştırılacak.

Diğer Kötü Davranışlar Alarmbot’a Şikayet Edilebilir mi?

Oyunu bozan, sabote eden, kötü davranış sergileyen diğer oyuncular Alarmbot kapsamına girmeyecek ve oyun içi raporlama sistemi üzerinden şikayet edilmeye devam edecek. Bu noktada yapmanız gereken şey doğru raporlama sistemini kullanmak olacaktır.

Alarmbot ile Oyuncu Nasıl Şikayet Edilir?

Sistem aslında oldukça basit. Eğer bir oyuncunun sıfır tolerans kategorisinde bir eylem veya davranış gerçekleştirdiğini düşünüyorsanız, ekran görüntüsü veya video kaydı olarak, bu davranışları sergileyen oyuncunun Riot ID’sini alarmbot@riotgames.com adresi üzerinden mail yolu ile raporlayabilirsiniz.

Riot Games bu noktada şunu belirtiyor: “Raporladığınız oyuncu ile karşılaştığınız tarih ve kendi Riot ID’nizi de eklerseniz süreci daha da hızlandırabilirsiniz. Bu süreçte özel olarak çalışacak ekibimiz, kanıtlarınızı inceleyip olumsuz davranışı doğruladığı zaman size e-posta veya bilet üzerinden dönüş yaparak raporun cezaya dönüştüğünü müjdeleyecek.” Diyor.

İlginizi Çekebilir  Soygun Oyunu Crime Boss: Rockay City Duyuruldu - Çıkış Tarihi ve Daha Fazlası

Raporlanan Oyuncular Ne Tür Cezalar Alacaklar?

Sıfır tolerans kapsamına giren ve Alarmbot üzerinden ceza alacak oyuncular, yaptıkları davranışın derecesine göre 7 ila 14 güne kadar uzaklaştırma veya kalıcı uzaklaştırma işlemine maruz kalacaklar.

Ayrıca, bu tarz hareketleri farklı hesaplardan düzenli olarak yaptığı tespit edilen oyuncular yine ana hesaplarına da dahil olmak üzere ceza alacak. Daha net bir şekilde açıklamak gerekirse, 3 adet hesabınız var diyelim. Bunlardan biri ana hesabınız iki tanesi yan hesabınız, ana hesabınızda bu tarz davranışlar sergilemiyorsunuz, ancak diğer iki hesabınızda bu hareketleri yapıyorsunuz. Eğer biri, yapmış olduğunuz davranışları şikayet eder ve Riot Games destek ekibi sizin diğer hesaplarınızı da tespit ederse o zaman ana hesabınızda ceza alacak.

Alarmbot Sistemi Sadece Türkiye’de Kullanılıyor

Alarmbot sistemi şu anda sadece Türkiye serverı üzerinde kullanılmaktadır. Riot Games, dünya çapında bu sistemi kullanmadan önce test etmek istediğini belirtiyor. Topluluğun genişliği ve büyüklüğü göz önüne alındığında Türkiye serverının bu test için en doğru yer olduğu belirtilmiş.

Makale’nin tamamını okumak için buraya tıklayabilir ve ayrıca Valorant FPS artırma rehberimize ise buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum yapın