Bazı Rus Banka Kartları Google Pay ve Apple Pay ile Çalışmıyor

Ukrayna’nın işgaline tepki olarak Rusya’nın finans kurumlarına uygulanan Batı yaptırımlarının ardından, ülkenin en büyük bankalarından bazılarının müşterileri artık banka ve kredi kartlarını Apple Pay ve Google Pay ile birlikte kullanamıyor. Business Insider tarafından tespit edilen Rusya Merkez Bankası basın açıklamasına göre, etkilenen kuruluşlar arasında VTB Group, Sovcombank, Novikombank, Promsvyazbank ve Otkritie FC Bank yer alıyor.

Bu bankalara ait kartları kullanan müşteriler, özelliği desteklemeleri koşuluyla temassız ödeme yapmak için kartlarını kullanmaya devam edebilir. Ancak, bu kartlar yurtdışında ve Rusya’ya yaptırım uygulayan ülkelerde kayıtlı perakendecilerden çevrimiçi alışveriş yapmak için kullanılamazlar.

Rusya Swift

Rusya İçin Swift Yaptırımları Başladı

The Verge’in haberine göre, Apple Pay ve Google Pay, Rusya’da YooMoney gibi yerel seçenekler kadar popüler değil. 2020 verilerine göre, Rusların yalnızca yüzde 29’u Google Pay kullandığını bildirirken, yüzde 20’si Apple Pay kullandığını söylendi.

Bu nedenle, alternatiflere erişimleri olduğu göz önüne alındığında, bu kısıtlamaların Rus tüketicileri çok fazla etkilemesi olası değildir. Bununla birlikte, Rus bankalarının SWIFT interbanking sisteminden dışlanma olasılığı, ülke ekonomisine daha fazla zarar verebilecek döviz oynaklığı gibi şeylere yol açabilir.

Bunun yanı sıra NBC’de görevli bir muhabir Moskova’daki otelinde erken ön ödeme talep edildiğini söyledi. Raf Sanchez isimli muhabir Twitter’da şunları söyledi:

“Moskova’daki otelim, SWIFT yaptırımları başladığında kredi kartlarının çalışıp çalışmayacağından emin olmadıkları için faturayı erken ödememi istedi.”

İlginizi Çekebilir  TECNO PHANTOM V Flip Kutu Açılışı ve Tanıtım

Yorum yapın