Discord Token Nedir ve Nasıl Elde Edilir?

Discord token, Discord sunucularında yaptığınız tüm eylemleri doğrulayan benzersiz alfanumerik tanımlayıcıdır. Peki Discord token’ı nasıl bulabilirsiniz? Bu token’ı Discord’un web sürümünü ve tarayıcınızın geliştirici araçlarını kullanarak bulabilirsiniz.

Discord jetonu olarakta adlandırılan bu alfasayısal tanımlayıcı, web tarayıcınızda birkaç adımı gerçekleştirerek bulabilmeniz mümkündür. Ancak bulmuş olduğunuz bu sayıyı kimseyle paylaşmayın, bu durumda hesabınıza giriş yapılabilir.

İlginizi çekebilir: Discord RTC bağlanıyor hatası nasıl giderilir?

Ek olarak, Discord’da bulunan tüm rozetlerin nasıl alınacağını merak ediyorsanız içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Discord Token Nedir?

Yukarıda da kısaca bahsettiğimiz üzere Discord token, Discord ile kimliğinizi doğrulamak için hem kullanıcı adınız hem de şifreniz olarak işlev gören alfanumerik bir sayıdır. Discord’da gerçekleştirdiğiniz her eylem, hesabınızı ilk oluşturduğunuzda oluşturulan (ve şifrenizi değiştirdiğinizde yeniden oluşturulan) bu belirteç kullanılarak yetkilendirilir.

Dikkat: Bu token’ı dikkatli bir şekilde koruyun ve açıkça güvenmediğiniz veya buna neden ihtiyaç duyduklarını tam olarak bilmediğiniz sürece kimseye vermeyin. Birisi token’ınızı keşfederse, sizin adınıza oturum açmak, sahip olduğunuz herhangi bir sunucuya erişim kazanmak ve parçası olduğunuz herhangi bir sunucuya erişmek için onu kullanabilir.

Özellikle, bunu sizden isteyen kimseye güvenmiyorsanız, birisi sizden aşağıdaki adımları uygulamanızı isterse dikkatli olun.

Discord Token Nasıl Elde Edilir?

Geliştirici araçlarına erişmenizi sağlayan bir masaüstü web tarayıcısı kullanarak Discord token’ınızı alabilirsiniz. Öncelikle, tarayıcınızda Discord.com‘a gidin ve her zamanki gibi giriş yapın. Discord açıkken, tarayıcınızın web tools bölümünü açın.

İlginizi Çekebilir  Discord'da Disney Plus Yayını Nasıl Yapılır?

Bu işlemi yapmak ve Windows bilgisayarda açmak için Ctrl+Shift+I klavye kısayolunu kullanabilirsiniz. Veya Mac’te Komut Seçeneği I’dir. Bu araçlara, tarayıcı pencerenizin üst kısmındaki menüyü kullanarak da erişebilirsiniz.

Örneğin, Chrome’da sağ üst tarafta bulunan üç noktalı menüyü ve ardından Diğer Araçlar > Geliştirici Araçları‘nı tıklayın. Microsoft Edge ve diğer Chromium tabanlı tarayıcılarda, menü seçeneğini aynı yerde bulacaksınız.

Firefox’ta bunu yapmak içinse Araçlar > Tarayıcı Araçları > Web Geliştirici Araçları‘na gidin. Safari tarayıcısından Geliştirme > Web Denetçisini Göster‘e gidin (önce Tercihler > Gelişmiş altında “Geliştirme menüsünü menü çubuğunda göster”i etkinleştirmeniz gerekir.)

chrome dev tools network tabi
chrome dev tools network tabi

Şimdi, ekranın sol tarafında sıralamam dosyalardan, adı “location” olan kısmı seçin ve sağ tarafta açılmış olan panelde aşağıya doğru kayarak “:Authority:” kısmını bulun. Buranın alt bölümünde bulunan “authorization” bölümündeki kod sizin Discord token’ınınızdır.

Discord Token Hırsızlarına Dikkat Edin

Kötü niyetli bazı kişiler, hesabınızı ele geçirmek için çeşitli birçok yöntem kullanabilir. Discord token çalma araçları, Discord jetonlarını ve bir kurban hakkında diğer kişisel tanımlayıcı bilgileri çalmak için tasarlanmış küçük komut dosyalarıdır. Bu, telefon numaranızı, IP adresinizi, sahip olduğunuz grafik kartı gibi donanım bilgilerini ve daha fazlasını içerebilir. Tüm web üzerinden indirilebilirler ve kurulumu ve kullanımı nispeten kolaydır.

Token hırsızları, genellikle bir web hook aracılığıyla bir sunucu sahibi tarafından ayarlanabilmektedir. Bu tür bir entegrasyon genellikle Discord içinde web uygulamaları arasında bilgi göndermek için kullanılır, ancak kötü amaçlar için de kullanılabilmektedir.

Bu tarz saldırılara karşı bir numaralı savunmanız, rastgele kullanıcılardan rastgele dosya aktarımlarını (veya diğer indirmeleri) kabul etmemekdir. Token çalma araçlarının çalışması için, cihazınızda kod çalıştırmanız gerekecek, bu nedenle herhangi biri size “bir şeyi test etmenizi” veya “bu oyunu denemenizi” isteyen bir dosya gönderirse dikkatli olun, çünkü muhtemelen bunu yapmaya çalışıyorlardır.

İlginizi Çekebilir  Windows 11 Ekran Alıntısı Aracını Kapatma

Discord Token Nasıl Değiştirilir?

Eğer yukarıda bahsedilen token çalma olaylarından birini yaşadıysanız bu sorundan kurtulmanın en basit yolu token’ınınızı sıfırlamaktır. Bunu da yapmanın en basit yöntemi doğrudan hesabınızın şifresini değiştirmekten geçiyor.

İlginizi çekebilecek diğer Discord içerikleri:

“Discord Token Nedir ve Nasıl Elde Edilir?” üzerine bir yorum

Yorum yapın