Ukrayna’daki Retro Bilgisayar ve Oyun Müzesi Rusya Bombardımanında Yıkıldı

Retro bilgisayarlara ve video oyunlarına adanmış büyük, özel sektöre ait ve işletilen bir müze, Rusya’nın ülkenin devam eden ve korkunç işgalinin bir sonucu olarak bu hafta başlarında Ukrayna‘da yok edildi. Yıkılan bir müze, binlerce ölü ve yaralıyla kıyaslanamaz olsa da, on yıllara yayılan 500’den fazla bilgisayar tarihi parçası yok edildiğinden, özellik oyuncuları için bu oldukça üzücü.

Oyun Müzesi Rusya Bombardımanında Yok Edildi

Ukrayna’nın Mariupol kentinde bulunan müze, Dmitry Cherepanov tarafından işletildi. Yıkım haberi, Ukrayna Yazılım ve Bilgisayar Müzesi Twitter hesabı tarafından doğrulandı. Bildirildiğine göre, sahibi Cherepanov güvende. Aşağıdaki tweet’ten kontrol edebilirsiniz.

Ancak müzenin sahibi olan Cherepanov, Facebook’ta sadece müzesini değil evini de kaybettiğini açıkladı.

Cherapanov, it8bit Club Facebook sayfasında, “İşte bu, Mariupol bilgisayar müzesi artık orada değil” dedi. “15 yıldır biriktirdiğim koleksiyonumdan geriye sadece müzenin [Facebook] sayfasında, web sitesinde ve radyo istasyonunda yer alan anıların parçaları kaldı.” dedi.

Cherepanov, it8bit web sitesini desteklemeye devam edecek, ancak anlaşılır bir şekilde şu anda odaklanması gereken daha önemli şeyler var.

2019 yılında Gizmodo müzeyi ziyaret ederek müzenin sahibi olan Cherepanov ile bir röportaj yapmıştı.

İlginizi Çekebilir  Warzone 2: Dev Error 657 Hatası Nasıl Giderilir?

Alternatif bir evrene bakmak gibi. Sovyet bloğunda büyüyen çocuklar için popüler olan makineler, batı dünyasında tanıdıklarımızdan yeterince farklı görünüyor, ancak yine de sizin veya benim bir Commodore 64 veya Macintosh II için alabileceğimiz aynı nostalji duygusunu taşıyor. Cherepanov, on yılı aşkın bir süredir bu bilgisayarları topluyor ve restore ediyor ve onun PC müzesi, 1980’lerin PC devriminin geniş kapsamına büyüleyici bir bakış.

Ukrayna Mariupol'daki Retro Bilgisayar ve Oyun Müzesi
Ukrayna Mariupol’daki Retro Bilgisayar ve Oyun Müzesi

Evinin ve koleksiyonunun yıkılmasından bu yana, Cherepanov bir PayPal hesabı açtı ve kendisine ve Ukrayna’daki diğer kişilere yardım etmek için bağış kabul ediyor.

Ukrayna’nın Rusya tarafından devam eden ve ölümcül işgali şimdiden binlerce ölü ve yaralıya yol açtı. Ayrıca 3 milyondan fazla insanı ülkeden kaçmaya zorlayarak büyük ve büyüyen bir mülteci krizi yarattı.

Şubat ayında işgalin başlamasından bu yana, Sony / PlayStation, Twitch, Netflix, EA Games ve Witcher geliştiricileri CDPR gibi dünya çapında birçok şirket ülkeden destek çekti. Bu arada, büyüyen bir ülke listesi Rusya’ya karşı katı ekonomik yaptırımları yürürlüğe koydu ve uygulamaya devam etti.

Yorum yapın