Android Pil Sağlığı Nasıl Öğrenilir? Tüm Yöntemler

Android telefonunuzun pil sağlığını kontrol etmek istiyorsanız, bu içeriğimizde size bunu nasıl yapacağınızı basit adımlarla anlatacağız.

Telefonunuzun pil veya diğer parçalarını değiştirmek oldukça pahalı olduğundan, telefonunuzun pil sağlığını öğrenmek istiyor olabilirsiniz.

En iyi Android telefonlarda bile piller, siz kullandıkça ve doldurdukça ömürlerini yavaş yavaş tamamlamaya başlarlar. Doğal olarak belirli bir süre sonra ise artık telefonunuzun şarjı eskisi kadar uzun dayanmayabilir. Hangi uygulamaların pilinizi en çok kullandığını kontrol ederek veya size daha ayrıntı sağlamak için uzman uygulamaları yükleyerek bunun yavaş yavaş nasıl bir fark yarattığını görebilirsiniz.

Lafı fazla uzatmadan pil sağlığını nasıl öğrenebileceğinizi görelim.

android pil sağlığı
android pil sağlığı

Ayarlar Menüsünden Android Pil Sağlığı Nasıl Öğrenilir?

Android işletim sistemlerinin tamamı birebir aynı arayüze sahip değildir. Bu nedenle önerdiğimiz yol sizin telefonunuzda farklılık gösterebilir.

 1. Telefonunuzda Ayarlar uygulamasını açın, ardından Pil‘i seçin. Veya daha kolay bulmak için telefonunuzun arama bölümüne “Pil” yazabilirsiniz.
 2. Pil bölümüne girdiğinizde “Pil kullanımı” gibi bir seçeneği bulmanız gerekir.
 3. Burada son 24 saatteki Pil durumunuzu ve hangi uygulamaların en çok gücü kullandığını görebilirsiniz.
 4. Bir uygulamayı kapatmaya zorlamak veya tamamen devre dışı bırakmak istiyorsanız, bu menüdeki uygulamalardan birine dokunun. Ardından devre dışı bırakma, durdurmaya zorlama veya bir optimizasyon ayarı seçme seçeneklerini göreceksiniz.
İlginizi Çekebilir  Android İşletim Sistemleri İçin En İyi Tarayıcılar - 2022

Xiaomi, Redmi ve POCO tarafından üretilen cihazlar gibi MIUI arayüzüne sahip telefonlar size pilinizin mevcut sıcaklığını gösterecektir. Diğer Android telefonlar için yukarıdaki adımları izleyebilirsiniz.

Arama Kodu ile Android Pil Sağlığı Nasıl Öğrenilir?

Android telefonlarda, Telefon uygulamasındaki tuş takımına sayı dizileri, kareler ve yıldız işaretleri girerek erişebileceğiniz gizli menüler bulunur.

Bunlardan sizi farklı menülere götüren birkaç tane var, ancak biz pil ile ilgili olana odaklanacağız.

 1. Telefonunuzun tuş takımını Telefon uygulamasında açın. *#*#4636#*#* kodunu girin.
 2. Son “*” işaretini girdikten sonra, telefonunuzun sizi aşağıdaki menüye götürmesi gerekir.
 3. Şimdi Pil bilgilerini arayın. Görünmezse, ne yazık ki bu yöntemi kullanamazsınız. Varsa, onu seçmek size şarj seviyesi, sağlık ve sıcaklık gibi bilgileri gösterecektir.
 4. Çevirme kodu yöntemi, test ettiğimiz Xiaomi, Google ve OnePlus cihazlarında çalıştı, ancak hiçbiri ihtiyacımız olan pil bilgisini vermedi.

Pil Sağlığı, Samsung Telefonlarda Nasıl Öğrenilir?

Yukarıdaki arama kodu işe yaramadıysa, Samsung, telefonlarında varsayılan olarak yüklü olan Samsung Member uygulaması aracılığıyla kendi pil sağlığı kontrolünü sunar.

 1. Samsung Member uygulamasını açın ve ekranın altındaki “Yardım Al” sekmesini seçin.
 2. Bu yeni menünün üst kısmına doğru, Etkileşimli kontroller seçeneğini seçin.
 3. Bu özellikler listesinden Pil’i seçin. Bu seçenek telefonumuzda zaten işaretli çünkü biz bu adımı ekran yakalamadan önce onayladık, dolayısıyla sizinki aynı görünmeyebilir.
 4. Artık Samsung Members uygulamasının telefonunuzun pil ömrünü nasıl değerlendirdiğini görebilirsiniz.

samsung members battery samsung members interactive checks

samsung members - get help
samsung members – get help

Android Pil Sağlığı Öğrenme Uygulamaları Nelerdir?

Yukarıda özetlediğimiz yöntemler ihtiyacınız olan bilgileri sağlamıyorsa, üçüncü taraf uygulamaları da kullanabilirsiniz. Bu işlem için aralarında kullanabileceğiniz en iyi uygulamalar aşağıdaki gibidir.

Yukarıdaki göstermiş olduğumuz uygulamalar size telefonunuzun pil kapasitesini, sıcaklığını ve aynı zamanda kullanım bilgileri gibi ayrıntıları gösterecektir.

İlginizi Çekebilir  Diablo Immortal En İyi Necromancer Build

Bu uygulamaların tümü ücretsiz olarak indirilebilir, ancak uygulama içi reklamlardan kurtulmak veya ekstra özelliklerin kilidini açmak istiyorsanız küçük bir meblağ karşılığında Pro sürümlerini de satın alabilirsiniz.

Diğer içeriklerimize de göz atabilirsiniz:

Yorum yapın