Crack Nedir ve Nasıl Yapılır?

Crack, özellikle oyuncular arasında oldukça sık duyulan ve bilinen bir terim ve aynı zamanda bir işlemdir. Bilgisayar oyunu ve bilgisayar programını tam sürümde kullanmak isteyen kişilerin sıkça başvurdukları bir işlem olarak karşımıza çıkan Crack, son dönemlerde özellikle Türk oyuncular ve bilgisayar kullanıcılarının başvurduğu bir yöntem.

Oyuncuların veya bilgisayar kullanıcılarının crack işlemine başvurmalarının sebebi ise yeni çıkan oyunların çok pahalı olmasından kaynaklı olduğunu söyleyebiliriz. Artan dolar kuru nedeniyle, yurtdışında oldukça uygun fiyatlara oyun oynanabilirken, bu maalesef Türkiye’de oldukça zor.

Bu nedenle, birçok oyuncu crack işlemine başvuruyor ve oyunu orijinal şekilde oynamak yerine oyunların crackli veya programların cracklenmiş hallerini bilgisayarlarına yüklüyor. Elbette bu işlemlerin bilgisayarlarımıza da oldukça büyük zararı olabilir. Bu nedenle, internet üzerinde bulunan her crack dosyasına güvenmemeniz gerekiyor.

Gelelim, crack nedir ve nasıl yapılır sorularının cevabına.

Crack nedir ve nasıl yapılır
Crack nedir ve nasıl yapılır

Crack Nedir?

Crack, sözcük anlamı olarak bir programın veya dosyanın güvenlik sistemindeki açıktan faydalanarak o dosyayı değiştirmek olarak tanımayabiliriz.

Crack genel itibariyle deneme süresi bulunan bir bilgisayar programını tam sürüme geçirmeye veya tam sürümde oynanabilen bir oyunu para vermeden belirli dosyalar ile tam sürüme geçirme yöntemidir.

Crack işlemi yapıldıktan sonra para ile satın almak zorunda olduğunuz bir programı veya oyunu herhangi bir ücret ödemeden oynayabilirsiniz. Ancak cracklenmiş bir programı veya oyunu güncelleyemezsiniz.

Cracker Kimdir?

Cracker, programların kodunu değiştirerek yazılımını değiştirme eylemini gerçekleştiren kişidir. Bu kişiler genellikle ileri seviye programlama dili bilirler ve güvenlik açıklarını yakalayarak kendi lehine olacak şekilde değiştirebilir. Cracker olan kişi aynı zamanda herhangi bir ücret ödemeden kendi sisteminde birçok programı ve oyunu ücretsiz bir şekilde kullanabilir.

İlginizi Çekebilir  Modern Warfare 3 Sezon 2 Detayları Açıklandı

Örnek vermek gerekirse, C++ dilini bilen bir cracker C++ programlama dili yazılmış olan her oyunu veya programı rahatlıkla kırabilir ve ücretsiz olarak kullanabilir. Elbette bunu yapabilmek için uzun süre C++ dili ile çalışmış ve aynı zamanda bu dilin yaratabileceği güvenlik açıklarını da biliyor olmalı.

Crack Nasıl Yapılır?

Öncelikle crack işlemini yapabilmeniz için kırmak istediğiniz programın bilgisayarınızda yüklü olması gerekir. Daha sonra ise bilgisayar korsanları tarafından veya cracker tarafından oluşturulmuş olan crack dosyasını kopyalayıp oyunun kurulu olduğu dosyanın içerisinde kopyalayıp, ekranda çıkan hepsini değiştir seçeneğini seçerek crack işlemini gerçekleştirmiş olursunuz.

Tam bu noktada önemli bir nokta bulunuyor. Programı veya oyunu kurduğunuzda masaüstüne bir kısa yol gelecektir. Oyunun kurulu olduğu dosya içerisinde bulunan exe dosyasını, cracklenmiş exe dosyası ile değiştirdiğiniz için masaüstünde bulunan kısayoldan oyunu veya programı çalıştırmak istediğinizde çalıştıramayacaksınız. Bu nedenle, cracklenmiş exe dosyasını çalıştırmanız gerekiyor.

Crack Bilgisayara Zarar Verir mi?

Birçok kişinin merak ettiği konulardan biri de, crackli bir dosyanın bilgisayarınıza zarar verip vermeyeceğidir. Aynı zamanda crackli bir oyun veya program kullanmanın ne kadar etik olduğu da tartışılan bir konudur.

Crackli bir dosyanın bilgisayarınıza her zaman zarar verme olasılığı vardır. Çünkü bu dosyalar programı veya oyunu geliştiren ekip tarafından değil, bir cracker tarafından değiştirilmiş olan dosyaları barındırır ve bu kişi bilgisayarınıza zarar verebilecek yazılımları dosya içerisine koyabilir. Bilgisayarınızda mutlaka bu tarz durumlar için bir anti-virüs programı barındırmanızda fayda var.

Ayrıca cracklenmiş olan bir dosyayı indirmeden önce indireceğiniz kaynağında güvenilir olduğundan emin olun. İnternette crackli dosya sunan birçok site mevcut ve bu siteler genellikle dosyaların zararlı olup olmamasını pek önemsemezler. Bu noktada mesuliyet tamamen size aittir ve dosyayı indirmeden önce online anti-virüs programlarını kullanarak dosyanın zararlı yazılımlar barındırıp barındırmadığını da kontrol edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Forza Horizon 5 Series 10 Güncelleme Notları

Crack Suç Mudur?

İnternethukuku.net’in haberine göre, Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun “Koruyucu programları etkisiz kılmaya yönelik hazırlık hareketleri” başlıklı 72. Maddesine göre evet, crack yapmak bir suçtur. Eğer işlediğiniz suç tespit edilirse açılabilecek olan bir dava sonucunda 6 aydan 2 yıla kadar hapis istemi yapılabilir.

Ayrıca, kar amacı gütmenize bile gerek kalmadan, YouTube gibi mecralardan “crack yapma” gibi işlemleri anlatan videolarda yayınlamak yasaktır ve suç teşkil eder.

“Crack Nedir ve Nasıl Yapılır?” üzerine bir yorum

Yorum yapın