Minecraft’ta Copper Nerede Bulunur ve Ne İçin Kullanılır?

Minecraft’taki son iki güncelleme ile birlikte, Netherite, Ametist ve şimdi de Copper (bakır) madenleri eklendi. Copper, oyunu ve modlarını yıllardır oynayan birçok Minecraft oyuncusu için yepyeni bir fikir değil. Aslında, birçok mod paketi, Copper’ın önemli bir işçilik kaynağı olduğunu zaten biliyor. Minecraft geliştiricileri de bunu benimsemiş olacak ki, 1.17 güncellemesi ile Copper madeni oyuna eklenmiş oldu.

Copper şu an için oldukça yeni ve Minecraft’taki kullanımları biraz sınırlı. Bununla birlikte, Minecraft dünyanızda fark edeceğiniz üzere yaptığınız kazılarda Copper bulabilmeniz mümkündür. Yapmış olduğunuz evleri veya başka farklı yapıları süslemek için harika blok varyasyonlarının yanı sıra denemeye değer birkaç kullanışlı işçiliği tarifi var. Ancak önce, Cooper’ı elde etmeniz gerekiyor.

minecraft copper
minecraft copper blokları

Kısaca özet geçecek olursak, bu içeriğimizde Copper’ın nasıl elde edileceğini ve nerelerde kullanıldığına değineceğiz. Hazırsanız başlayalım.

Minecraft’ta Copper (Bakır) Nasıl Elde Edilir?

Şu an için Minecraft’ta Copper elde etmenin iki farklı yolu mevcut. Bunlardan ilki madencilik, ikincisi ise derin deniz dalgıçlığı. Copper yapısı itibariyle diğerlerine nazaran bulunması çokta zor bir maden türü değil. Bu nedenle bakır bulmak için ekstra bir çaba sarf etmenize gerek yok. Copper’ın neye benzediğiniz aşağıdaki ekran görüntüsünde görebilirsiniz.

minecraft copper neye benziyor
minecraft copper neye benziyor

Madenlerde Copper (Bakır) Nerede Bulunur?

Bakır cevheri, Y=0 ile Y=96 arasında hemen hemen her yerde çıkmaktadır. Ancak, Y=47 veya 48 civarında bir yerde bolca bulunur. Kömür ve demire benzer şekilde kümeler halinde görünür ve en az bir taş kazma ile çıkarılması gerekir.

İlginizi Çekebilir  Oyun Yayıncılığı Nedir Nasıl Yapılır

Madenden çıkarıldıktan sonra, bir fırında veya yüksek fırında eritilmesi gereken ham bakır olarak düşer. Ham bakır daha sonra birkaç zanaat tarifinde kullanılabilecek külçelere dönüşecektir.

Copper Blok Varyasyonları

Bir bakır blok yapmak için, üçe üç işleme ızgarasının tamamını doldurmak için dokuz bakır külçeye ihtiyacınız olacak. Bu blok daha sonra kesilecek bir taş kesiciye yerleştirilebilir ve daha sonra farklı blok türleri halinde işlenebilir. Varyantlar şunlardır:

  • Bakır Blok
  • Bakır Merdivenler
  • Bakır Levhalar
  • Mumlu Bakır Blok
  • Mumlu Kesim Bakır
  • Mumlu Kesim Bakır Merdiven
  • Mumlu Kesim Bakır Levhalar

Her varyant dört aşamada elde edilir; standart, açıkta, yıpranmış, oksitlenmiş. Bunların hepsi, canlı bakırdan oksitlenmiş turkuaz rengine kadar değişen farklı renklerdir. Bu çeşitlilik nedeniyle bakır, birkaç özel efektle mükemmel bir dekoratif blok oluşturur.

Minecraft’ta Bakırın Kullanım Alanları

Bakır külçeler için şu anda üç farklı kullanım vardır. Dekoratif amaçlar için bakır bloklar şu an en çok kullanılan varyasyonların başında gelir. Ayrıca Minecraft 1.17 güncellemesi ile birlikte artık Copper ile Dürbün (Spyglass) ve Paratoner (Lightning Rod) yapılabilmektedir.

Minecraft’ta Lightning Rod (Paratoner) Nasıl Yapılır?

minecraftta paratoner nasıl yapılır
minecraftta paratoner nasıl yapılır

İşleme ızgarasında üç bakır külçeyi dikey olarak üst üste yerleştirin. Bir paratoner, bir yıldırım düşmesinden kaynaklanan hasarı emerek yanıcı bir yüzeyi (bir binadaki ahşap çatı gibi) koruyabilir.

Yıldırım düşmesi, paratoner üzerinden bir redstone sinyali gönderir ve ayrıca çevresindeki bakır blokları oksitleyerek etkiler.

Ayrıca bunlarda ilginizi çekebilir:

Yorum yapın