PC’de Oynayabileceğiniz En iyi Kamyon/Tır Oyunları 2023

PC’de oynayabileceğiniz en iyi kamyon veya tır oyunlarını mı arıyorsunuz? O halde sizler için hazırlamış olduğumuz bu listeye bir göz atmak isteyebilirsiniz. Ah pardon, zaten bu içeriği okuyorsanız evet, arıyorsunuz demektir 🙂

Özellikle kamyon ve tır oyunları ülkemizde en çok oynanan oyun türlerinden biridir. Tır oyunları, zorlu, ıssız arazilerde önemli yükleri taşıyan ve kendi şirketlerinde günler geçirerek oyun içerisinde şirketini büyüterek çeşitli birçok ögeyi satın aldığımız mekaniklerle dolu. Bu da günümüz oyuncularında adeta bir bağımlılık yaratıyor. Özellikle tır oyunlarının simülasyon olanları bu bağımlılığı iki katına çıkarıyor.

Lafı çokta uzatmadan listemiz de yer almakta olan oyunlarımıza geçiş yapalım.

İlginizi çekebilir: İkinci Dünya Savaşı Temalı En İyi Oyunlar

En İyi Tır Oyunları

  • American Truck Simulator
  • Euro Truck Simulator 2
  • Snowrunner
  • Hard Truck 2
  • Clustertruck
  • FIA European Truck Racing Championship
  • Forza Horizon 5

American Truck Simulator

american truck simulator
american truck simulator

ATS (American Truck Simulator), listemizde yer almakta olan Euro Truck Simulator 2’nin devam niteliği taşıyan bir oyunudur diyebiliriz. Bu nedenle, bu iki oyunun birçok mekanik, fizik ve genel hızı aynıdır. Tek önemli fark görsel ayarlardır ve bu, pencereden dışarı bakarak saatler geçirdiğiniz bir oyunda çok önemlidir.

Oyunun haritası Amerika’nın Kaliforniya, Nevada ve Arizona eyaletlerini kapsarken, alışveriş merkezini aydınlatan tabelalar gibi küçük ayrıntılardan Las Vegas Strip gibi önemli simge yapılar yer almaktadır. Issız bir otoyolda birkaç saat geçtikten sonra, San Francisco gibi bir şehrin parlak ışıkları ve dar sokakları oldukça göz kamaştırıcı geliyor.

İlginizi Çekebilir  League of Legends 12.12 Yama Notları ve Kostümleri

Serbest çalışan bir kamyoncu olarak başladığınız oyunda, nakliye firmalarından iş alarak kendi teçhizatınızı satın alabilmek için biraz birikim yapmaya başlayacaksınız. Parayı aldıktan sonra, birdenbire dikkate alınması gereken çok daha fazla detay ortaya çıkarak, yakıt maliyetlerinden, nerede uyuyacağınıza ve hatta doğru sigortayı yaptırmaya kadar her şeyi yönetmekle görevlendirildiğiniz için gerçek simülasyon unsurları sizleri bekliyor olacak.

Euro Truck Simulator 2

ets 2
ets 2

Şaşırtıcı derecede sürükleyici RPG mekaniği ve yönetim sistemlerinden gerçekçi ve ağır kullanıma kadar, American Truck Simulator’ı harika yapan hemen hemen her şey ilk olarak Euro Truck Simulator 2’de ortaya çıktı.

Euro Truck Simulator 2‘yi ATS’den ayıran bazı önemli kısımlar vardır. Örneğin, Avrupa’nın bazı yolları Amerika’ya göre daha kıvrımlı ve dar olduğundan aracınızı sürmek bazen oldukça zordur. Ayrıca ETS 2’nin haritası ATS’ye kadar çok daha büyüktür ve oyunun geliştiricisi olan SCS Software yeni DLC’ler ile birlikte oyunun haritasını genişletmeye devam ediyor. Ayrıca modlabilir olması da ayrıca bir zevk katıyor. Hatta oyunun modlu olarak Türkiye haritası bile var.

SnowRunner

snowrunner
snowrunner

SnowRunner, aslında bir önceki oyun olan MudRunner’ın devamıdır. SnowRunner da tıpkı MudRunner gibi oldukça zor bir oyundur. Oyunun şaşırtıcı derece de kaliteli olan çamur, kar ve su fiziği sayesinde çeşitli birçok zorluğu aşmanız gerekiyor. Örnek olarak, oyunun belirli noktalarında çamura saplanmış olan aracınızı çıkarmak için 20 dakika gibi bir süre harcamanız gerekebilir.

Hard Truck 2: King of the Road

Hard Truck 2: King of the Road
Hard Truck 2: King of the Road

Hard Truck 2 işlerinizi yönetmek, kargoyu yönetmek ve sürekli büyüyen bir iş gücünü işe almak söz konusu olduğunda çok sayıda yönetim ve simülasyon unsuru barındırır. Ancak aynı zamanda çok fazla yarış ve agresif sürüş unsurlarını da içerisinde barındırır. Bunu ETS 2 ile GTA 5’in bir karışımı gibi düşünebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Epic Games'in Bu Haftaki Ücretsiz Oyunu Belli Oldu!

Minik kamyonlardan 18 tekerlekli büyük kamyonlara kadar değişiklik gösteren 12 farklı kamyonla, polislerin tuzaklarından kaçmak gibi birçok seçenek sizi bekliyor.

Simülatör öğelerine rağmen, keşfedilmemiş bir toprak yolda mutlu bir şekilde hız yapabilir veya rakiplerinizi saf dışı bırakabilirsiniz. Önemli olan kargoyu varış saatine ulaştırmak.

Clustertruck

Clustertruck
Clustertruck

Clustertruck, diğer oyunların aksine aslında bir platform oyunudur. Bu hızlı ölüm otoyoluna inmek için tek güvenli yer kamyonların üst kısımlarıdır, ancak oyunda ilerledikçe engeller giderek daha tuhaf hale geliyor ve böylece sonunda ağır çekimli patlamalardan, sallanan baltalardan ve yerçekimi kaymalarından kaçmanız gerekir.

Biliyorum, biliyorum aslında tır oyunu denilince bir tır sürme oyunu aklınıza geliyor ama nihayetinde bu da bir tır oyunu, diğerlerinden farkı bir platform oyunu olması.

FIA European Truck Racing Championship

FIA European Truck Racing Championship
FIA European Truck Racing Championship

Kargo taşımak oldukça eğlenceli olabilir, ama arada sırada bir Scania’yı bir Ferrari gibi keskin bir viraja sokmanın nasıl bir şey olduğunu merak etmeye başlıyorsunuz. Resmi FIA European Truck Racing Championship oyunu ile seçtiğiniz tır ile yarışacaksınız.

Birkaç kamyon virajdan önce yavaşladığında lastik dumanı dalgaları oluşur, fren sıcaklıklarınızı ve su seviyelerinizi sürekli olarak izlemeniz gerekir ve ardından, yolun en geniş bölümleri bile iki kamyonun yan yana zar zor girebildiğinde sollamayı denemenin çeşitli zorlukları vardır.

Forza Horizon 5

forza horizon 5 truck
forza horizon 5 truck

Şimdi bu listede neden Forza Horizon 5 olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Ancak bildiğiniz üzere en yavaş giden arabaları bile çeşitli modifiyeler ile birlikte maksimumun üstünde bile hız yapmalarını sağlayabildiğiniz ve oyunda bir avuç tır olduğunu göz önüne aldığımızda bu oldukça eğlenceli olduğundan ve bunu yapabileceğiniz tek oyun Forza olduğundan dolayı bu listeye eklemeye karar verdik. Koymasaydıkda olurdu, ancak yine de koyduk.

İlginizi Çekebilir  PlayStation Plus Oyunları

İlginizi çekebilir: Android ve iOS için en iyi mobil dövüş oyunları

Yorum yapın