Seagate, 22 ve 24 TB Hard Disk’leri Piyasaya Sürmeye Hazırlanıyor

Dünyanın önde gelen donanım üreticilerinden biri olan Seagate, 2023’ün ilk yarısında 22 TB ve 24 TB’dan başlayarak 2023’te hard disklerin boyutunu artıracağını duyurdu. Şirket, HAMR olarak da bilinen ısı destekli manyetik kayıt teknolojisine sahip ilk HDD’yi 2023’ün üçüncü çeyreğinde piyasaya sürmeyi planlıyor.

Seagate 2026’da 50 TB’lık Hard Disk’leri Piyasaya Sürmeye Hedefliyor

Yeni HAMR HDD’ler, 30 TB’ın üzerinde kapasiteler üretmelidir. Seagate, son birkaç yılda müşterilerinin tavsiyesi altında en son disk teknolojisine sahip olmuştur ve disklerin toplu kullanıma hazır olduğuna inanmaktadır.

Seagate’ten yeni HAMR disk teknolojisi hakkında çok fazla bilgi yok, ancak şirket en yeni diskleri seri üretime hazırlamak için programın ilerisinde olduklarını belirtiyor. Şirket ayrıca, yeni HDD’lerin satış rakamlarının nispeten düşük olacağını ancak zaman içinde daha fazla benimsenmeyle artmasının beklendiğini belirtiyor.

Seagate CEO’su Dave Mosley yaptığı açıklamada şu sözlere yer verdi:

“Bence bu yıl, HAMR HDD’lerin payı muhtemelen hala nispeten düşük olacak ve üretim ve hurda oranlarını ve kafa ve medya üzerinde kontrol edebildiğimiz tüm maliyetleri ne kadar hızlı artırırsak, o kadar hızlı ivme kazanacağız. Ben bunun 2024 ve 2025’te hızlanarak devam edeceğini düşünüyorum.”

seagate hard disk yol haritası
seagate hard disk yol haritası

Seagate’in yukarıdaki yol haritası, HAMR hard disk’lerinin 2026’da 50 TB kapasiteye ulaşacağını gösteriyor, ancak yukarıdaki görüntüde CMR/PMR (Geleneksel Manyetik Kayıt ve Dikey Manyetik Kayıt) ve SMR (Shingled Manyetik Kayıt) sürücülerini göstermiyor. Şirketin CMR/PMR HDD’ler için 2,2 TB ve 22 TB’lik on diskli sabit disk sürücülerini piyasaya sürmesi beklenirken, SMR HDD’lerin 20 TB’a kadar çıkması bekleniyor. Yüksek kapasiteli HDD’ler sırasıyla mevcut 20 TB ve 22 TB CMR/PMR ve SMR HDD’lerin yerini alacaktır.

İlginizi Çekebilir  Intel 13. Nesil İşlemcilerin Özellikleri Sızdırıldı!

Seagate’in 2022 için son satış rakamları, artan geliri ve hisse başına GAAP dışı kazancı ortaya koyuyor. Seagate’in ikinci çeyrek geliri, şirketin 2023 mali yılında 1,887 milyar dolar artarak, 2022 ikinci çeyrek mali yılı gelirinin altında kalarak 3,116 milyar dolara ulaştı. Seagate ayrıca şirketin brüt kar marjının %30,4’ten %13’e düşerek %17’nin üzerine düştüğünü bildirdi.

Son olarak, şirketin net zararının 33 milyon dolar olduğu söylendi.

İçerik kaynağı: IT Home

Yorum yapın