Valheim’da Mantar Nasıl Bulunur ve Yetiştirilir?

Mantarlar, Valheim’daki en iyi erken oyun yiyeceklerinden biridir. Sağlık ve dayanıklılık dengeleri için kendi başlarına yararlı olmakla kalmazlar, aynı zamanda havuç çorbası ve yılan yahnisi gibi birçok harika tarifin anahtarıdırlar. Ancak mantarları nasıl bulacağını bilmeyenler için bu rehberimizi hazırladık.

Yararlı olmalarına rağmen mantarlar, havuç, şalgam veya soğan gibi yetiştirilemedikleri için elde etmek zor olabilir, ancak mağazalarınızı sürekli olarak bu mantar ikramlarıyla doldurmanın bir yolu var.

İlginizi çekebilir: Valheim’da Cartograph Table Nasıl Yapılır?

valheim'da mantar bulmak
valheim’da mantar bulmak

Mantar Bulmak

Çok sayıda Mantar elde etmenin ilk adımı, önce onları bulmaktır. Mantarlar öncelikle çayırlarda ortaya çıkar, ancak Kara Orman ve Bataklıklarda da bulabilirsiniz. Ağaçların ve yapıların yakınında ortaya çıkma olasılıkları daha yüksek gibi görünüyor, ancak durumun böyle olduğuna dair net bir onay yok. Biraz daha mantara ihtiyacınız varsa önce bu noktalara bakmaya öncelik verebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Bronz Nasıl Yapılır?

Diğer bir önemli ipucu, mantar ararken ayar menünüzdeki bitki kalitesini düşürmenizdir. Oyun, yerdeki dalgalı çimlerle harika görünüyor, ancak mantarların kendine özgü kırmızısını görme yeteneğinize ciddi şekilde zarar verebilir.

valheim'da mantar yetiştirmek
valheim’da mantar yetiştirmek

Mantar Yetiştirmek

Mantarları ekmenin ve hasat etmenin bir yöntemi yoktur, ancak yine de onları tutarlı bir şekilde yetiştirmenin bir yolu vardır. Bir mantar bulduğunuzda, onları öylece alıp gitmeyin. Mantararın spawn oldukları noktalarda her 240 dakikada bir (veya oyunda yaklaşık sekiz günde bir) aynı noktada yeniden doğar, böylece onları tekrar tekrar alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Valorant Nişangah (Crosshair) Ayarları ve Kodları (2023)

İlginizi çekebilir: Pickaxe nasıl açılır ve yapılır?

İşleri kolaylaştırmak için, haritanızdaki konumu, ne olduğuna dair basit bir hatırlatıcıyla işaretleyin. Oyunun diğer bölümlerini tamamlamak için biraz zaman harcadıktan sonra, yeri özenle taramak yerine geri dönüp işaretçileriniz arasında koşabilirsiniz.

çayırlarda mantar aramak
çayırlarda mantar aramak

Çayırlarda Mantar Aramak

Kara Orman ve Bataklıklarda Mantar bulabilirken, en iyi seçeneğiniz Çayırlarda takılıp kalmaktır. Çayırlarda çok daha az düşman var ve Mantar çiftçiliğinizi Geyik avı, Domuz izleme veya Ahududu toplama gibi görevlerle eşleştirme şansınız olacak. Kim bilir, Maypole gibi bazı nadir Meadows yapıları bile bulabilirsiniz.

Yorum yapın