Starfield Hakkında Tüm Bilinenler – Çıkış Tarihi ve Daha Fazlası

Starfield geçen 25 yılın ardından Bethesda’nın ilk orijinal RPG oyunu olarak önümüzdeki dönemlerde piyasaya sürülecek. Geçtiğimiz son 2 yıl içerisinde Starfield ile ilgili birçok söylenti ortaya çıktı ancak bu söylentilerin neredeyse birçoğu karavana oldu.

Starfield 24. Yüzyıl da geçecek olan bir RPG oyunu olarak karşımıza çıkacak. Birçok oyuncu Starfield’ın Skyrim benzeri bir oyun mu olacağını merak ediyor. Bu sorunun yanıtı ise evet. Oyunun Steam mağaza sayfasında da yazdığı üzere Starfield, Skyrim benzeri bir oyun olarak karşımıza çıkacak. Bu da onu son yılların en çok beklenen oyunlarından biri yapıyor.

Starfield duyurulalı neredeyse üç yıl oldu ve bu kadar zamandır resmi olarak yalnızca birkaç ekran görüntüsü ve çok kısa bir teaser fragmanı yayınlandı. Bu içeriğimizde ise, şimdiye kadar Starfield ile ilgili ortaya çıkmış olan tüm bilgileri bir araya getirdik.

Starfield Ne Zaman Çıkacak?

Öncelikle en merak edilen konu olan Starfield’ın ne zaman piyasaya sürüleceğinden bahsedelim. Yapılan en son duyuru ile birlikte Starfield 6 Eylül 2023 tarihinde piyasaya sürülecek. Erteleme haberinden önce Starfield’ın çıkış tarihi 11 Kasım 2022 olarak duyurulmuştu.

Ek olarak, Starfield’ın Digital Premium sürümüne sahip olan kullanıcılar ise oyunu 5 gün önceden yani 1 Eylül 2023 tarihinden itibaren oynayabilecek. Bu sürüm fiyat olarak şu anda Steam üzerinden 1,299 TL‘ye satılmaktadır. Oyunun standart sürümü ise 899 TL.

Starfield erteleme duyurusu
Starfield erteleme duyurusu

Bethesda oyunun ertelenmesi ile ilgili olarak “Arkane Austin ve Bethesda Game Studios’taki geliştirici ekibin Starfield için inanılmaz tutkuları var ve bunların en iyi şekilde cilalanması için uğraşıyorlar ve biraz daha zaman gerekiyor.” açıklamasında bulundu.

Starfield’ın Steam Mağaza Sayfası Yayınlandı

Uzay zamanda geçecek olan RPG oyunu Starfield’ın duyurulmasının ardından 4 yıl geçtikten sonra artık bir Steam mağaza sayfası var. Starfield Steam mağaza sayfasında, oyundan tam olarak neler bekleyebileceğimizi anlatan bir açıklama bulunmamasına karşın, Bethesda’nın şimdiden oyunu pazarlamaya başladığını söyleyebiliriz. Büyük ihtimalle oyunun çıkmasına yakın bir zamanda da ön siparişleri aktif edeceklerdir.

Starfield Resmi Fragmanı

23-27 Ağustos 2023 tarihleri arasında gerçekleşen Gamescom 2023 etkinliği esnasında Starfield’ın resmi fragmanı da yayınlanmış oldu. Yukarıdaki videodan oyunun resmi fragmanını izleyebilirsiniz.

Starfield’ın Kalbinde Keşfetmek Var

Bethesda, oyun yönetmeni Todd Howard, stüdyo yönetmeni Angela Browder ve sanat yönetmeni Matt Carofano’nun yaklaşmakta olan uzay RPG’si için ilham kaynakları hakkında sohbet ettiği yakın zamanda genişletilmiş bir videoyla Starfield’da neler bulabileceğimizi biraz daha detaylandırdı.

İlginizi Çekebilir  League of Legends 13.2 Yama Notları Belli Oldu!

“Oyunlarımızın çoğu keşifle ilgili ve bu nihai keşif, orada ne var? Dünya’nın ötesinde ne var? Skyrim destansı bir fanteziyken, bu daha temelli bir oyun ve keşifle ilgili daha temelli bir ortam sunuyor.” dedi Carofano.

Howard, keşfin etkisi ve geçmişin Bethesda oyunlarının ortamı hakkında konuşurken benzer şeyler söyledi.

Howard, “Dünyaya her zaman ‘adım atma’ anına sahibiz, deyim yerindeyse, teknoloji değişti. Hepimiz değiştik. Dolayısıyla bir oyunu yüklerken beklentilerimiz, ‘tamam, dışarı çıkacağım ve şu an olacak’ gibi. Bunu yapabilmemiz ve her nesilde, her oyunda yeni hissetmemiz, yaptığımız işte gerçekten özel bir şey. Starfield’ın iki çıkış anı olduğunu söylemeyi seviyorum. Bu çok gizemli.” açıklamasında bulundu.

Starfield
Starfield

Başlıca Starfield Konumları (Şehirleri) Hakkında Bildiklerimiz

Son fragmanlardan biri, insanlığın yayıldığı kendi güneş sistemimizin etrafında 50 ışıkyılı bir yarıçap olan ‘Yerleşik Sistemler’ olarak bilinen uzay bölgesini anlatıyor. Yakın zamanda bir savaştan sonra huzursuz bir barış içinde olan iki büyük grup (United Colonies ve Freestar Collective) arasında bölünmüştür.

Ayrıca oyuncunun karşılaşabileceği diğer bazı tehditlere de değiniyor: “Ekliptik paralı askerler, Crimson Fleet korsanları, violent Spacers ve hatta House Va’Ruun adında fanatik dini bağnazlar bulunuyor.”

Tasarım direktörü Emil Pagliarulo, “Location Insights” adlı kısa videolarda Starfield’da ziyaret edeceğiniz yerleşim yerlerinden bazılarını tanıttı. Her video bir dakikadan kısadır ve sadece Pagliarulo bazı konsept sanatlar hakkında kısa bir özet geçiyor. Bununla birlikte, bunlardan biri ilginç görünüyor. Neon, aslen bir su dünyasında bir balıkçı platformu olarak inşa edilmişti, ancak sahibi Xenofresh şirketi, değerli psikotropik niteliklere sahip yabancı bir balık keşfettiklerinde bir zevk şehri olarak yeniden donatıldı. Bu gerçek dopefish artık yalnızca Neon’da yasaldır.

Diğer videolar, Birleşik Koloniler’in başkenti New Atlantis’i ve “kurt ve velociraptor arasında bir haç olan uzaylı yırtıcıları” dışarıda tutmak için duvarlarla çevrili Freestar Collective’in başkenti Akila City’yi tanıtıyor.

Starfield uzay gemisi
Starfield uzay gemisi

Starfield’da Birçok Faction Var

Uzay tehlikeli bir yer, bu yüzden Yerleşik Sistemlerin kendi amaçlarına ulaşmak için açı yapan herhangi bir sayıda gruba sahip olması şaşırtıcı değil. Starfield’ın ana hikayesi hakkında henüz hiçbir şey bilmiyoruz, ancak diğer büyük Bethesda RPG’leri gibi dünyada kesinlikle fraksiyonlar olacak. Henüz pek bir şey bilmiyoruz, ancak yol boyunca karşılaşabileceğimiz veya adını duyabileceğimiz birkaç grubun isimlerini ve kısa açıklamalarını duyduk:

 • United Colonies: “Geleceğin uzay cumhuriyeti revize edildi.”
 • Freestar Collective: “Uzay batı fantezisi, sınırdaki insanlar.”
 • Ryujin Industries: Olası başlangıç ​​gruplarından biri olan bir mega şirket
 • Crimson Fleet: Katılabileceğiniz veya savaşabileceğiniz edebileceğiniz bir grup korsan.
 • House Va’Ruun: Fanatik dini bir grup.

Vasco Adında Bir Robot Arkadaşımız Var

Yakın tarihli bir videoda Bethesda, Vasco’yu ilk kez gösterdi. Bu takımyıldız keşif robotu, Fallout 4’teki Dogmeat’e benzer şekilde, muhtemelen Starfield’ın varsayılan arkadaşı olacak. Başlangıçta Lunar Robotics tarafından inşa edilen Vasco, keşif amaçlı uzay yolculuğunun zorluklarıyla başa çıkmak için yenilendi ve hâlâ bazı silahları olsa da, kulağa daha fazlası gibi geliyor. Depolama kapasitesi ve keşifte size yardımcı olacak çeşitli donanımlara sahip bir robot arkadaşımız olacak.

Aynı videoda baş sanatçı Istvan Pely, Vasco’yu takımın “favori arkadaşlarından” biri olarak adlandırıyor. Starfield’da (Skyrim veya Fallout 4’te olduğu gibi) seçilebilecek bir avuç keşif ortağı olacağını varsaymak güvenli görünüyordu, ancak şimdi buna kesinlikle güvenebiliriz.

İlginizi Çekebilir  Street Fighter 6 Hakkında Tüm Bilinenler

Todd Howard, Bethesda’nın videolarından birinde, “Bu oyunda gerçekten güvendiğimiz bir şey, diğer karakterlerin sizin hakkınızda nasıl hissettiğidir” dedi. Tamamlayıcı karakterler ayrıca çevreniz veya çevrenizde olup bitenler hakkında da yorum yapacaktır.

Starfield’da Skyrim’in İki Katından Daha Fazla Diyalog Var

Todd Howard, Tokyo Game Show sırasında oyunculara Starfield’ın eksiksiz bir Japon yerelleştirmesi ile piyasaya çıkacağını ve 150.000’den fazla diyalog satırı olduğunu söyledi. Nibellion’un Twitter’da belirttiği gibi, bu, 60.000 satıra sahip olan Skyrim’in iki katından fazla satır demektir. Fallout 4’ün 111.000 satırlık diyalog satırından da fazlası. Bu, oldukça fazla konuşma barındıran bir RPG oyunu olacak.

Starfield
Starfield

Starfield’ın Sanat Tarzı NASA-Punk Olarak Adlandırılıyor

Starfield, “Bu projenin başlarında, bu oyunun genel estetiğini oluşturmaya çalışırken, biraz daha temelli ve ilişkilendirilebilir bir bilim kurgu evrenini tanımlamak için ‘NASA-Punk’ terimini türettik. Sanatçı Istvan Pely, Xbox Wire’a “Çok gerçekçi bir çekim istedik. Günümüz uzay teknolojisinden bir çizgi çekebilir ve oradan geleceğe tahminde bulunabilirsiniz, böylece inanılır ve ilişkilendirilebilir olur” açıklamasında bulundu.

Aptalca bir isim gibi gelebilir, ancak Starfield’ın kaba yontulmuş ve cesur geleceğe dair tasviri için yararlı bir kısa yol olarak ekip tarafından yakalandı. Baş animatör Rick Vicens, “Gerçekten ilginç olan, hepimizin bu konsepte ne kadar bağlı olduğumuzdur” dedi. “NASA-Punk dediğinizde, Sanat ekibi bu iki kelimeyi anında alıp çalıştırabilirdi. Sanat yönetmenliğimiz için mükemmel bir terimdi ve herkesi aynı akışta ve tutarlı bir tarzda çalışıyor.”

Starfield, Uzaydaki Skyrim Gibi Olacak

Henüz Starfield’ın hikayesi hakkında pek bir şey bilmiyoruz. Washington Post’a konuşan Todd Howard, Starfield’ın “uzaydaki Skyrim gibi” olduğunu ve ana grup olan Constellation, bir grup insan kaşif olan gruplara sahip olacağını söyledi.

Howard, “Nasıl, Indiana Jones’un, hala cevap arayan bir grup insan olan Olağanüstü Beyler Ligi ile tanışması gibi” dedi.

“Oyunda pek çok fraksiyon var ama [Constellation] parçası olacağınız ana grup. Oyunun yapısı açısından Skyrim’e benziyor, kim olacaksan orada olacaksın.” olmak istiyor ve sonra katılabileceğiniz ve gerçekten kendi yolunuzu çizebileceğiniz farklı gruplar var.”

Ayrıca Skyrim ve Bethesda’nın Fallout oyunları gibi, Starfield hem birinci hem de üçüncü şahıs bakış açısıyla oynanabilecek.

Starfield Yıllardır Geliştiriliyor

2018’de Todd Howard, projenin ön prodüksiyondan çıktığını ve şu anda dahili olarak oynanabilir bir durumda olduğunu söyledi. E3 2018’de gösterilen teaser, çoğunlukla bize oyunun atmosferi hakkında bir fikir vermek için tasarlandı. The Guardian ile yaptığı bir röportajda Howard, “On yıldan beri bunun hakkında konuşuyoruz, beş, altı yıl önce bir şeyleri kağıda dökmeye başladık ve aktif gelişim Fallout 4’ü bitirdiğimizden beri vardı, yani iki buçuk , üç yıl.”

Starfield
Starfield

Starfield’da Uzay Gemisi Savaşları Olabilir

Bu sadece bir spekülasyon, ancak Starfield’da uzay gemisi savaşı olabilir. Fragman, astronotun gemi konsolunu gösteriyor ve okumalardan birinde WPNS: Weapons için bir liste var. Altında üç seçenek (füze olabilecek MISS dahil) ve silahların kullanıma hazır olduğunu gösteren HOT kelimesi var.

Ayrıca kalkanlar (SHLD) için bir okuma var ve başka bir monitörde güç için bir okuma var. Gemide silahlarımız varsa ve gücü kalkanlara yönlendirmenin bir yolu varsa, bu, uzay gemisi savaşı olacağının oldukça iyi bir göstergesidir – bunların hepsi sadece süslü kozmetik şeyler değilse.

İlginizi Çekebilir  Lost Ark Gunlancer PvE Build

Starfield, Creation Engine 2 Oyun Motoru ile Geliştiriliyor

Fragman ekranda görünen “Alpha oyun içi görüntüleri | Creation Engine 2” sözleriyle başlıyor. Bethesda, Starfield’ın yeni motorda yapılan ilk oyun olduğunu doğruladı.

Creation Engine 2 hakkında veya Skyrim’den Fallout 76’ya kadar her şey için Bethesda’nın yıllardır kullandığı ve güncellediği motordan ne kadar farklı olduğunu bilmiyoruz. Bethesda’nın RPG’leri son derece modlanabilir olduğundan, Creation Engine 2’nin devam etmesini umuyoruz. gelenek.

Aşağıda izleyebileceğiniz ve birçok ilginç konsept çizimini gösteren kısa bir yapım özelliği var.

Starfield Bir Açık Dünya Oyunu

Birçok kişinin merak ettiği konulardan biri de Starfield’ın açık dünya oyunu olup olmadığıdır. Oyunun geliştiricilerinin de söylediği üzere Starfield bir açık dünya rol yapma oyunu olarak piyasaya sürülecek. Oyunun aslında Skyrim’in uzayda geçen versiyonunu söylemek yanlış olmaz. Oldukça büyük ve saatlerinizi fazlasıyla geçirebileceğiniz bir açık dünya sizleri bekliyor olacak.

Starfield Türkçe Dil Desteği Olacak mı?

Şimdilik Starfield’da türkçe dil desteğinin olup olmayacağı bilinmiyor. Oyunun Steam mağaza sayfasına bakıldığında dil desteği bölümünde Türkçe için “Desteklenmiyor” yazmaktadır. Ancak geçtiğimizde günlerde Starfield’da Türkçe dil desteği olması için, Türk oyuncularının bir araya geldiği bir kampanya başlatıldı ve bu kampanya ya dünyadan birçok yabancı oyun severde destek verdi. Bunun temel sebebi ise, Bethesda’nın oyunun ilerleyen zamanlarında Arapça ve Korece dil desteğinin geleceğini açıklamasının ardından yaşandı. Konuyla ilgili olarak NTV’nin haberini okuyabilirsiniz.

Ek olarak, change.org üzerinden başlatılan imza kampanyasına destek vermek isterseniz linke tıklayabilirsiniz.

Starfield Sistem Gereksinimleri

Starfield sistem gereksinimleri henüz açıklanmadı ancak Bethesda, oyunun oyun motorunun yepyeni bir versiyonunda çalışacağını doğruladığı için, işte en iyi tahminlerimiz. Intel Core i5-4690K’ya eşdeğer bir minimum CPU’ya ihtiyacınız olacak, ancak önerilen CPU’nun Intel Core i7-6700K’ya eşit veya daha büyük olması muhtemeldir. Minimum grafik kartı bir Nvidia GeForce GTX 1060 veya eşdeğeri olacaktır. Ayrıca Nvidia GeForce RTX 2070’in önerilen GPU olacağını tahmin ediyoruz. En az 8 GB RAM’e ihtiyacınız olacak, ancak 16 GB önerilir. Oyunu yüklemek için en az 75 GB boş depolama alanına ihtiyacınız olacak.

Minimum Sistem Gereksinimi

 • İşletim Sistemi: Windows 10 Version 21H1
 • İşlemci: AMD Ryzen 5 2600X, Intel Core i7-6800K
 • Ekran Kartı: AMD Radeon RX 5700, NVIDIA GeForce 1070 Ti
 • RAM: 16 GB
 • Dosya Buyutu: 125 GB
 • DirectX: Sürüm 12
 • İlave Not: SSD Gereklidir

Önerilen Sistem Gereksinimleri

 • İşletim Sistemi: Windows 10 Version 21H1 ve Windows 11
 • İşlemci: AMD Ryzen 5 3600X, Intel i5-10600K
 • Ekran Kartı: AMD Radeon RX 6800 XT, NVIDIA GeForce RTX 2080
 • RAM: 16 GB
 • Dosya Buyutu: 125 GB
 • DirectX: Sürüm 12
 • İlave Not: SSD Gereklidir

Starfield Türkiye Fiyatı Ne Kadar?

Oyunun Steam sayfasının yayınlanmasının ardından fiyatının da ne kadar olduğu belli oldu. Starfield’ın şu anda temel sürümü 899 TL, Digital Premium Edition sürümü ise 1,299 TL’dir.

Starfield Xbox Game Pass’de Yer Alacak mı?

Bu sorunun yanıtı evet. Starfield 6 Eylül 2023 tarihinde, global olarak çıkış yaptığı aynı gün içerisinde Xbox Game Pass oyuncuları tarafından oynanabiliyor olacak ve PlayStation 5, Xbox Series X/S ve PC oyuncuları tarafından oynanabilecek.

“Starfield Hakkında Tüm Bilinenler – Çıkış Tarihi ve Daha Fazlası” üzerine 2 yorum

Yorum yapın