Windows 11 Ekran Alıntısı Aracını Kapatma | Oyun İçerikleri

Windows 11 Ekran Alıntısı Aracını Kapatma

Bu içeriğimizde, Windows 11 kullanıcıları için “ekran alıntısı aracının” nasıl kapatılacağını anlatacağız. Bunun nedeni ise, Windows 11’e gelmiş olan yeni güncelleme ile birlikte Print Screen tuşuna bastığınızda bu özelliğin devreye girerek ekran görüntüsü almasına neden olmasıdır.

Daha öncesinde Windows’un kendiliğinden ekran görüntüsü almasına yardımcı olan bir özelliği yoktu ve çeşitli üçüncü taraf araçlar veya yazılımlar kullanmak gerekiyordu. Ekran görüntüsü almak için en sık kullanılan yazılımlardan biri olan Lightshot ile bildiğiniz gibi anlık ekran görüntüleri alabiliyorsunuz.

Ancak Windows 11’in bu yeni özelliği ile birlikte bu tarz programlar bilgisayarınızda varsa ve ekran görüntüsü alma tuşunu PRTSC tuşuna atadıysanız otomatik olarak Windows’un ekran alıntısı aracı devreye giriyor. Eğer bu programı kullanmak istiyorsanız o halde bir şey yapmanız gerek yok. Fakat istemiyorsanız aşağıdaki adımları izlemeniz yeterli olacaktır. Oldukça basit bir işlem.

  • Ayarlar > Erişilebilirlik > Klavye > Ekran Alıntısı Aracını açmak için Print screen tuşunu kullan‘ın yanındaki tick işaretini kapatmanız yeterli olacaktır.
windows 11 ekran alıntısı aracını kapatma
windows 11 ekran alıntısı aracını kapatma

Hemen yukarıdaki ekran görüntüsünde de ayar yerini görebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  ChatGPT Yasağı Nasıl Kaldırılır?

“Windows 11 Ekran Alıntısı Aracını Kapatma” üzerine bir yorum

Yorum yapın