İkinci El Ekran Kartı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ekran kartı, aktif olarak oyun oynayan veya render yapan kişiler için önemli bir donanımdır. Türkiye’deki mevcut dolar kuru nedeniyle sıfır ekran kartı alamıyorsanız doğal olarak ikinci el bir ekran kartı bakmanız gerekebilir.

Özellikle popüler kripto para birimi olan Ethereum’un kazım süreçlerinin sonlanması ve değer kaybetmesi ile birlikte ekran kartlarının ikinci el fiyatlarında son birkaç ayda ciddi bir düşüş yaşanıyor. Fakat ikinci el ekran kartı almak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı unsurlar var. Özellikle mining işleminde kullanılmış olan ekran kartları şu anda piyasaya hakim durumdalar.

İkinci El Ekran Kartı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler-2
İkinci El Ekran Kartı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler-2

Ekran Kartının Isı Değerlerini Kontrol Edin

İkinci el ekran kartı alırken dikkat edilmesi gereken ilk kısım ekran kartının ısı değerleridir. Bu aynı zamanda ekran kartının mining işleminde kullanılıp kullanılmadığını da anlamanızı sağlayacaktır. Isı değerleri yüksek olan ekran kartlarından uzak durmanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü ısı değerleri yüksek olan kartlar genellikle mining işleminde kullanılmış oluyor. Bu da aslında size tam istediğiniz performansı veremeyeceği anlamına gelir. Aynı zamanda ekran kartının ilerleyen zamanlarda sorun çıkarmasına da neden olabilir. Bu nedenle de ekran kartını alacağınız zaman ilk yapmanız gereken şey ısı değerlerini kontrol etmektir.

Ekran Kartının Kullanım Tarihine Dikkat Edin

Peki her mining işleminde kullanılan kart işinize yaramayacak anlamına mı geliyor? Aslında hayır. Çünkü ekran kartı belki de birkaç aydır kullanılmış olabilir. Bu da aslında ekran kartının iyi bir durumda olabileceği anlamına gelir. Bu nedenle, satıcıya sormanız gereken iki adet soru var.

İlginizi Çekebilir  watchOS Güncellemesinin Isınma Sorunları
  1. Kart kripto madenciliği için kullanıldı mı?
  2. Kullanıldıysa ne kadar süre kullanıldı?

Bu iki sorunun yanıtı sizi tatmin ediyorsa o halde mining de 1-2 ay süreyle kullanılmış ekran kartının size bir zararı olmayacaktır. Ekran kartlarının kullanım ömürleri markadan markaya değişiklik gösterse de birçoğu uzun ömürlüdür.

İkinci El Ekran Kartı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler-1
İkinci El Ekran Kartı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler-1

GDDR6X Belleğe Sahip Ekran Kartlarına Dikkat Edin

Madencilikte kullanılmış bir ekran kartı satın almaktan genel olarak bahsettik, ancak biraz daha dikkat etmeniz gereken çok önemli bir teknik ayrıntı var. Bazı üst düzey Nvidia RTX 30 serisi ekran kartları, çabuk ısınabilen ve güçlü GDDR6X VRAM kullanır. Eğer ekran kartı 7/24 madencilik için kullanıldıysa ve bu ekran kartları zayıf termal pedlerle fabrikadan çıktığı için genellikle ısı problemleri yaşamaktadır. Özellikle bu sorun Nvidia’nın kendi Founders Edition kartları için geçerlidir.

Peki sorun yaşayabileceğiniz ekran kartları hangileridir? Bunları aşağıda görebilirsiniz.

  • GeForce RTX 3070
  • GeForce RTX 3060
  • GeForce RTX 3060 Ti

GeForce RTX 3070 Ti, 3080, 3080 Ti, 3090 ve 3090 Ti modelleri geliştirilmiş bir VRAM tasarımına sahiptir ve bu sorunlardan etkilenme olasılığı daha düşüktür. AMD’nin Radeon ekran kartlarında ise tipik GDDR6 (X yok) bellek kullanır, bu nedenle bunlar için endişelenmenize gerek yoktur.

Ekran Kartının Fiziksel Koşullarına Dikkat Edin

Bir ekran kartını kontrol etmek için biraz da gözlerinize güvenmeniz gerekmektedir. Kullanılmış ekran kartının görsellerinde bir şey bozuk veya hasarlı görünüyor mu? Örnek olarak; eksik ucu olan ekran kartı fan kanadı yeterince masum görünebilir, ancak döndüğünde salınımın çok fazla titreşim ve soğutma sorunu yaratması muhtemeldir.

Satan kişi ekran kartını açtı mı veya yeni termal pedler mi uyguladı? Yeni pedler teorik olarak sıcaklıkları iyileştirebilse de, onları değiştirmeye çalışan deneyimsiz kullanıcılar dikkatli olmazlarsa ekran kartının kendisine de zarar verebilir.

İlginizi Çekebilir  AMD, RDNA 3 Ekran Kartlarının 2022'de Geleceğini Doğruladı

Ekran kartı temiz görünüyorsa, hasar görmemişse ve orijinal kutusu iyi durumdaysa, o halde satın almanızda herhangi bir problem yoktur.

Ayrıca ilginizi çekebileceğiniz düşündüğümüz içeriklerimizi de okuyabilirsiniz.

“İkinci El Ekran Kartı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler” üzerine bir yorum

Yorum yapın