WhatsApp’tan Telegram’a Nasıl Geçilir?

WhatsApp, Facebook ile veri paylaşımına izin veren yeni gizlilik politikasına uymayı zorunlu hale getirdikten sonra kullanıcılardan tepki aldı. WhatsApp hesabınızı sildiyseniz, yeni WhatsApp alternatifleri arıyor olabilirsiniz. İdeal olarak, WhatsApp için en iyi 2 alternatif Signal ve Telegram’dır. Bugün WhatsApp’tan Telegram’a geçişi tartışacağız.

WhatsApp’tan Telegram’a Geçiş

Telegram’ı ilk kez duyuyorsanız veya uygulamayı daha önce hiç denemediyseniz, bu mesajlaşma uygulamasını kullanmak için bilmeniz gereken veya merak ettiğiniz her şey bu içeriğimizde yer alıyor. Bu, Telegram’ın WhatsApp‘tan nasıl daha iyi olduğuna ve harekete geçerseniz ne elde edeceğinize dair bir bakış açısı verecektir.

WhatsApp Hangi Bilgileri Kullanılıyor?

WhatsApp bilgilerinizi Telegram’a aktarım işlemini yapmadan önce, neden Telegram’a geçiş yapıldığına dair kısa bir bilgilendirme yapalım.

WhatsApp’ın revize edilmiş gizlilik politikası, şirketin Facebook Payments, Onavo, Facebook Technologies (Oculus) ve CrowdTangle gibi diğer Facebook şirketleriyle veri paylaşmasına izin vermenizi gerektiriyor.

WhatsApp’a göre şirket, Facebook ve Facebook’a ait diğer şirketlerle şu ayrıntıları paylaşıyor:

  • Telefon Numarası
  • İşlem Verileri
  • Hizmetle ilgili bilgiler
  • Facebook’u kullanırken başkalarıyla nasıl etkileşimde bulunduğunuza dair bilgiler
  • Mobil cihaz bilgileri
  • IP adresi

Ancak WhatsApp, “Topladığımız bilgiler başlıklı Gizlilik Politikası bölümünde tanımlanan diğer bilgileri içerebileceğini” de ekliyor. Bu bölüm, adres defterindeki kişileriniz, durum bilgileri, ödeme verileri gibi daha da fazla ayrıntı içerir. WhatsApp, uçtan uca şifreleme sayesinde mesajlarınıza erişemezken, hizmeti çalıştırmak için gerçekten gerekli olmayan birçok veri toplar.

İlginizi Çekebilir  En İyi Discord Müzik Botları - 2023

Kısa bilgimizi verdikten sonra, Telegram’da hesap oluşturma ve WhatsApp verilerini Telegram’a aktarma işlemine geçiş yapalım.

Telegram’da Hesap Oluşturma

Telegram, Android, iOS, Windows, macOS, Linux ve web dahil olmak üzere tüm önde gelen platformlarda kullanılabilir. Uygulamayı seçtiğiniz platforma yükledikten sonra bir Telegram hesabına kaydolabilirsiniz. Telegram’da bir hesap kaydetmek için aktif bir telefon numarası gerekir ve hesap oluşturma işlemi sırasında telefon numaranızı doğrulamanız gerekir. Numarayı doğruladıktan sonra adınızı ekleyebilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz.

WhatsApp’den Sohbetlerinizi Telegram’a Taşıma

Daha önce WhatsApp sohbetlerini Telegram’a aktarmak mümkün olmasa da, Telegram bir süre önce WhatsApp sohbetlerini Telegram’a sorunsuz bir şekilde aktarmanıza yardımcı olacak bir sohbet içe aktarma aracı tanıttı.

Aracı kullanmak için bir sohbeti açın, Diğer -> Sohbeti dışa aktar‘a dokunun. ‘Medyayı Dahil Et‘ seçeneğine dokunarak medyayı da taşımayı seçebilirsiniz. Mesajları sadece medya dosyası olmadan istiyorsanız, ‘Medya Olmadan‘ düğmesine basabilirsiniz.

whatsapp verilerini telegram'a aktarma işlemi
whatsapp verilerini telegram’a aktarma işlemi

Yukarıda da göreceğiniz üzere Telegram’ı seçin ve son mesajlar listesinden alıcının sohbetine dokunun veya arama kutusunu kullanarak bulun. Doğru kişiyi bulduktan sonra, ‘İçe Aktar‘a dokunun.

WhatssApp Grup Sohbetlerini Telegram’a Taşıma

Kişisel sohbetler gibi, WhatsApp da grup mesajlarının bir kopyasını almak için Dışa Aktar düğmesi bulunur. Mesajları dışa aktarmak istediğiniz grubu açın ve Diğer-> Sohbeti Dışa Aktar‘a dokunun. Artık medyayı dahil etmek isteyip istemediğinizi ‘Medyayı dahil et’ seçeneğini kullanarak belirtebilirsiniz.

Grup sohbetlerini Telegram’a aktarmak için yeni Telegram grubuna dokunun. Yeni bir grubunuz yoksa, ‘İçe Aktarılacak Yeni Bir Grup Oluştur‘ seçeneğini kullanarak mesajları içe aktarmak için yeni bir grup oluşturabilirsiniz. Telegram’da geleneksel şekilde nasıl yeni bir grup oluşturabileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

İlginizi Çekebilir  Discord Hesabı Kalıcı Olarak Nasıl Silinir?

Telegram’ın WhatsApp’e Göre Avantajları Nelerdir?

Telegram, sunduğu çok sayıda özellik söz konusu olduğunda açıkça bir avantaja sahiptir. Bulut sohbetlerinin gücüyle bir araya gelen Telegram, sohbetlerinizi cihazlar arasında hiç zorlanmadan sorunsuz bir şekilde devam ettirmenizi sağlar.

Telegramın Sunduğu Özellikler

Telegram ile mesajlar, emojiler, GIF’ler, çıkartmalar, hareketli çıkartmalar ve dosyalar gönderebilirsiniz. Videoları 16 MB ve belgeleri 100 MB ile sınırlayan WhatsApp’ın aksine, Telegram’da 2 GB’a kadar dosya gönderebilirsiniz. Telegram’ı ilk kez kullanıyorsanız, bu, arkadaşlarınızla dosya paylaşma şeklinizde somut bir fark yaratacaktır. Ayrıca Telegram’da animasyonlu profil resimleri de yapabilirsiniz.

Şifreleme

Telegram’ı kullanırken aklınızda bulundurmanız gereken bir husus, uygulamanın WhatsApp’ın aksine varsayılan olarak uçtan uca şifrelemeye sahip olmamasıdır. Ancak, endişelenmenize gerek yok. Telegram’ın sunucu-istemci MTProto şifreleme protokolü kullanılarak sohbetleriniz şifreleniyor. Telegram’ın şirketin açıklayıcısında şifrelemeye nasıl yaklaştığı hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Bu ek güvenlik katmanını istiyorsanız, Telegram’ın uçtan uca şifreleme sunan gizli sohbetlerine bakmalısınız.

Gizli Sohbetler

Gizli sohbetleri etkinleştirmek için sohbet penceresini açın ve kişi adına dokunun. Artık geçmişte paylaştığınız dosyaları görüntüleyebileceğiniz ayrıntılı görüşme ayrıntıları sayfasına yönlendirileceksiniz. Burada, dikey üç nokta menüsüne dokunun ve ‘Gizli sohbeti başlat’ı seçin. Telegram şimdi aynı kişiyle ayrı bir sohbet oturumu oluşturacak. Gizli sohbetlerde, 1 saniye ile bir hafta arasında değişen bir kendi kendini imha etme zamanlayıcısı ayarlayabilirsiniz.

Ayrıca, gizli sohbetlerde mesaj iletme özelliğinin devre dışı bırakıldığını da unutmamalısınız. Platformlar arasında Telegram uygulamalarında kaldığınız yerden devam edebilirsiniz, ancak gizli sohbetler, oturumu başlattığınız cihazla sınırlıdır. Başka bir deyişle, aynı hesaptan başka bir Telegram uygulamasında gizli bir sohbete devam edemezsiniz.

Sohbet Temaları

WhatsApp’ın karanlık modunun büyük bir hayranı değilseniz ve temayı özelleştirememenizden nefret ediyorsanız, Telegram sizi kollarını açarak karşılamak için burada. Telegram, yalnızca güçlü bir tema motoru kullanarak her yönünü özelleştirmenize izin vermekle kalmaz, aynı zamanda arkadaşlarınız ve ailenizle paylaşmak üzere temaları dışa aktarmanın bir yolunu sunar. Sohbet temanızı Ayarlar -> Sohbet Ayarları -> Renk temaları bölümünden değiştirebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Xiaomi SU7 Seri Üretim Sürecine Geçtiğini Açıkladı

Yorum yapın