Mutlaka Kullanmanız Gereken, Yazıyı Görsele Dönüştüren Yapay Zeka Uygulamaları | Oyun İçerikleri

Mutlaka Kullanmanız Gereken, Yazıyı Görsele Dönüştüren Yapay Zeka Uygulamaları

Yapay Zeka (Artificial Intelligence veya diğer adıyla AI), son birkaç yıldır istikrarlı bir şekilde ivme kazanıyor. AI tarafına gelen yeni güncellemeler ve çevrimiçi olarak ortaya çıkan yeni uygulamalar ile birlikte, artık dilediğimiz şeyi yazı halinde belirterek bunun yapay zeka tarafından görüntüye dönüşmesini sağlayabiliyoruz. Özellikle DALL-E yapay zekası bu konuda gerçekten başarılı. Ancak şu an için piyasada bulunan tek yapay zeka DALL-E değil. DALL-E’nin haricinde de şu anda ücretli veya ücretsiz olarak kullanabileceğiniz yapay zeka uygulamaları mevcut.

Bizde bu içeriğimizde, en iyi metinden görüntü oluşturucuların bulunduğu bir liste yapmaya karar verdik. Bu nedenle, yapay zeka sanatıyla ilgilenen bir okuyucuysanız, aşağıdaki en iyi yapay zeka uygulamalarına göz atabilir ve bu uygulamaları deneyebilirsiniz.

Midjourney

midjourney
midjourney

Bir web sitesine dayalı olmasa da Midjourney, bir Discord sunucusunda metinden sanata üreten harika bir yapay zekadır. Kendi kendini finanse eden bir ekip tarafından oluşturulan bu AI botu, beta sürümünden bu yana gelişimini sürdürdü ve son zamanlarda büyük ölçüde popüler hale geldi. Midjourney, yalnızca Discord sunucusunda bot olarak bulunur ve görüntüleri siz gerekli komutları girdikten sonra işleyerek anında erişmenizi sağlar.

Başlamak için tek yapmanız gereken sunucuya katılmak ve metin komutlarınızı girmenizdir. Tam olarak ne istediğinizi betimleyerek talebinizi iletebilir ve ardından, bot verdiğiniz betimlemeyi işlemeye başlar. Görüntünün önünüzde daha iyi hale geldiğini görebileceğiniz için bitmiş çıktı biraz zaman alıyor. Ve dürüst olmak gerekirse, Midjourney şimdiye kadar denediğim en iyi AI metinden görüntüye oluşturuculardan biridir.

Midjourney kullanımı ücretsiz değildir. İlk 25 görseli ücretsiz olarak alırsınız, ancak üyelik için ayda 10 ABD Doları ödemeniz gerekir, bu da 200’e kadar görsel oluşturmanıza olanak tanır. Ancak Midjourney ile biraz zaman geçirdikten sonra üyelik ücretine değdiğini söyleyebilirim.

İlginizi Çekebilir  Kablosuz Şarj Teknolojisini Destekleyen Android Telefonlar

Uygulamanın web sitesi: Midjourney

Dream Studio (Stable Diffusion)

stable diffusion
stable diffusion

Şu anda en popüler metinden sanata yapay zeka üreticilerinden biri olan Stable Diffusion, metin istemlerini alan ve görüntüleri birkaç saniye içinde çıkaran açık kaynaklı bir yapay zekadır. Model, bir ay boyunca 4.000 Nvidia A100 GPU üzerinde eğitildi. Çoğunlukla tüm kaynak yükünü sizin için taşıyan çevrimiçi web sitesini denediğim halde, Stable Diffusion, ağır bir yükle de olsa kendi PC’nize kurulabilir. Dream Studio, Stable Difüzyon modelini ve API’leri tek bir yerde derler ve demo sürümünün aksine daha hızlı AI sanat üretimi sunar.

Web sitesi bir NSFW filtresi içerir, ancak bunu yerel bir kurulumla kolayca devre dışı bırakabilirsiniz. Yerel bir yükleme ayrıca size görüntüleri yükseltme olanağı sağlar. Ancak, Stable Diffusion’ın AI sanat oluşturucusunun çok fazla bilgi işlem kaynağı kullandığını unutmayın, bu nedenle güçlü bir GPU’ya sahip bir makineniz olduğundan emin olun.

Uygulamanın web sitesi: Stable Diffusion

DALL-E 2

dall-e 2
dall-e 2

DALL-E 2, internette viral hale geldiği için muhtemelen duymuş olabileceğiniz tek metinden görüntü oluşturan yapay zeka uygulaması olabilir. DALL-E 2, orijinalin yükseltilmiş ancak daha küçük bir versiyonudur ve daha gerçekçi görüntüler oluşturabilir. OpenAI araştırma laboratuvarı tarafından yapılan bu yapay zeka, başlangıçta sınırlı erişime sahip bireyler için kullanılabiliyordu. Ancak zaman geçtikçe ve model geliştirildikçe, DALL-E 2 artık bir hesap açmanız koşuluyla herkesin kullanımına açık hale geldi.

Stable Diffusion’dan farklı olarak DALL-E 2 size görüntü oluşturmak için kullanabileceğiniz 50 kredi verir. Her çıktı bir krediye eşittir ve çıktıktan sonra daha fazla kredi satın alabilir, böylece araştırmaya katkıda bulunabilirsiniz. Bu, projeye daha fazla fon aktarılmasına ve mevcut yapay zekayı daha iyi hale getirmek için eğitmelerine yardımcı olur. DALL-E 2, geldiği andan itibaren, çıktılarının genel doğruluğu ve kalitesi açısından kesinlikle daha iyi hale geldi.

İlginizi Çekebilir  Android Telefonlarda Reklamsız YouTube Videosu Nasıl İzlenir?

Uygulamanın web sitesi: DALL-E 2

NightCafe

NightCafe
NightCafe

NightCafe, çevrimiçi olarak kullanılabilen, yazıyı görüntüye dönüştürebilen bir başka yapay zekadır. NightCafe, çeşitlilik sağlayan bir görüntü oluşturucu olarak çalışırken, kendine özgü bir yaklaşım barındırıyor. Bu AI sanat oluşturucu, çıktı söz konusu olduğunda birçok özelleştirme seçeneği sunar. Bir kullanıcı olarak, yalnızca çıktı sanat stilini değil, yapay zekanın kullandığı algoritmayı bile seçebilir ve yaratımlarınız üzerinde size daha fazla kontrol sağlayabilirsiniz.

NightCafe, beş AI görüntüsüne dönüşen beş ücretsiz krediyle başlayan ücretli bir hizmet olarak sunuluyor. Bir hesap oluşturabilir ve üç kredi daha almak için giriş yapabilirsiniz. Ancak, daha fazla kredi almak için NightCafe’e abone olmanız gerekecek ve kredi başına 53 Cent ödemeniz gerekiyor. Bu, hizmeti biraz sınırlı hale getirse de, sizin için de uygun maliyetli hale getirecek bir plan seçebilirsiniz.

Uygulamanın web sitesi: NightCafe

Pixray

pixray
pixray

Kullanımı kolay bir başka yapay zeka ise Pixray‘dır. PC’nize yerel kurulum için bir web sitesi olarak ve hatta AI art Discord botları yapmak isteyenler için bir API olarak çevrimiçi olarak mevcuttur. Ancak, diğer AI’ların aksine, Pixray’in çıktı vermesi oldukça uzun sürüyor. Diffusion ve DALL-E 2 gibi hizmetler bir dakikadan daha kısa sürede bir görüntü üretirken, Pixray’in tek bir görüntü oluşturması yaklaşık altı dakika sürüyor. Render işlemini ise Nvidia T4 GPU donanımı ile yapmaktadır.

Pixray, girmiş olduğunuz metin ile görüntü oluşurken ki ilerlemeyi gerçek zamanlı olarak görmenize olanak tanıyan basit bir web sitesi tasarımına sahiptir. Görüntüyü yaratmayı bitirdikten sonra, yapay zekanın nihai çıktıya ulaşmak için harcadığı süreci görmek için kullanabileceğiniz kullanışlı bir kaydırıcı var. Ancak, AI’ın kafasının karıştığı ve görüntüyü bozduğu zamanlar oluyor. Ayrıca, görüntü sonrası özelleştirme söz konusu olduğunda, görüntüyü indirme ve paylaşma yeteneği dışında pek fazla seçeneğe sahip olmadığınız için diğer uygulamalara göre biraz daha geliştirilmesi gerektiği kanaatindeyim.

İlginizi Çekebilir  Windows 10'da Siyah Ekran Sorunları Nasıl Giderilir?

Uygulamanın web sitesi: Pixray

PhotoSonic

photosonic
photosonic

Birçoğunuz PhotoSonic‘i duymamış olabilir. Yazdığınız metinleri görüntüye dönüştüren bir başka uygulama olan PhotoSonic, bir yapay zeka ile metin yazabildiğiniz Writesonic firmasına aittir. Bir kredi modeline dayanan PhotoSonic web sitesi üzerinden kullanılabiliyor.

PhotoSonic’de diğerlerinden farklı olarak, ihtiyaçlarınıza bağlı olarak yatay veya dikey olarak çıktı alabiliyorsunuz. Ayrıca çıktının boyutunu da ayarlayabilmeniz mümkündür. Daha sonrasında ise zip formatında görüntüleri bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Uygulamanın web sitesi: PhotoSonic

StarryAI

starryAI 1 starryAI 2

Yukarıda bahsettiğimiz uygulamalar genelde masaüstünden çok daha basit bir şekilde yapılabilmektedir. StarryAI ise Android ve iOS için bir uygulama olarak sunulmaktadır. Resim oluşturmak için iOS uygulamasını kullandım ve kullanıcı dostu arayüzünden dolayı oldukça iyi olduğunu söyleyebilirim. Ana ekranın üst kısmında, AI resmi yapmak için komutlarınızı girdiğiniz bir metin çubuğu bulunur. İşiniz bittiğinde, resminiz oluşturulurken sırada telefonunuda başka şeylerle uğraşabilirsiniz. Görüntü oluşturma tamamlandıktan sonra size bunu bildirim olarak haber vermektedir.

Uygulama size 5 ücretsiz kredi sağlar, ardından 40 kredi için 15,99 dolardan başlayan fiyatlarla daha fazla kredi satın alabilirsiniz. Bunun yanı sıra, uygulamanın kullanımı kolaydır ve oluşturulan görüntüleri uygulama içinde saklamanıza ve paylaşmanıza olanak tanır.

Uygulamayı edinebileceğiniz adresler: Android, iOS ve Web Sitesi

Bonus: Metin ile Video Oluşturma Yapay Zekası

Yukarıdaki tüm yapay zeka ile metinden görüntü oluşturma uygulamaları, yazdığınız metinlerden görüntü oluşturmaya odaklanırken, Meta’nın yeni AI sistemi bir adım daha ileri gidiyor. Yeni duyurulan Make-A-Video adı verilen sistem, kullanıcıların metinleri yüksek kaliteli video kliplere dönüştürmesini sağlıyor. Make-A-Video, Generative AI üzerinde çalışır ve metin istemlerinden ustaca kısa ama renkli videolar oluşturur. Bunu, temelde bir görüntüyü bozan veya bu durumda, yeterince net olana kadar bir videoya dönüştüren mevcut difüzyon tekniklerini kullanarak yapar.

via GIPHY

İçeriğimizi beğendiyseniz arkadaşlarınız ile paylaşmayı unutmayın.

Yorum yapın