PlayStation Plus En İyi Korku Oyunları

Sony’nin PlayStation Plus Premium ve Extra abonelikleri, korku oyunlarıyla doldu taştı fakat en iyi ve en ürkütücü oyunlar hangileridir bunlara biz değinelim? Extra veya Premium aboneliklerine yatırım yapanlar, yüzlerce PS5 ve PS4 oyununa erişim imkanı elde ederken, Premium aboneler aynı zamanda birçok klasik oyunu da oynayabiliyor.

PS Plus Extra ve Premium, çeşitli türleri kapsayan bir hizmettir ve korku da istisna değildir. Ancak, hizmette çok fazla oyun olduğu için, en iyi yapıtları belirlemek zor olabilir. İşte size en iyi PS Plus  Playstation Plus korku oyunları:

PlayStation Plus En İyi Korku Oyunları (Aralık 2023)

Oyun Geliştirici Platform Tür Çıkış Süre(Saat) Extra
The Quarry Supermassive Games PS5, PS4 İnteraktif Drama 2022 9 Evet
The Medium Bloober Team PS5 Psikolojik Korku 2021 8 Evet
F.E.A.R. First Encounter Assault Recon Monolith Productions, Day 1 Studios PS3 Birinci Şahıs Nişancı 2005 8 Hayır
Limbo Playdead PS4 Bulmaca 2015 3 Hayır
Bloodborne FromSoftware PS4 RPG 2015 33 Evet
Inscryption Daniel Mullins Games PS5, PS4 Kart Oyunu, Roguelike 2021 15 Evet
Dead By Daylight Behaviour Interactive PS5, PS4 Hayatta Kalma 2016 300 Evet
Observation No Code PS4 Macera, Bulmaca 2019 6 Evet
Observer: System Redux Bloober Team PS5, PS4 Psikolojik Korku 2020 7 Evet
Call Of Cthulhu Cyanide PS4 RPG 2018 8 Evet
Until Dawn Supermassive Games PS4 İnteraktif Drama 2015 8 Evet
The Last Of Us Remastered Naughty Dog PS4 Aksiyon-Macera 2014 15 Hayır
Deadlight: Director´s Cut Tequila Works PS4 Hayatta Kalma 2016 5 Hayır
Zombi Ubisoft Montpellier PS4 Açık Dünya, Hayatta Kalma 2015 12 Evet
Little Nightmares Tarsier Studios PS4 Hayatta Kalma, Bulmaca 2017 3 Evet
The Dark Pictures Anthology Supermassive Games PS5, PS4 İnteraktif Drama 2019 4-7 Evet
Blasphemous The Game Kitchen PS4 Aksiyon 2019 15 Evet
Doom 3 id Software PS4 FPS 2019 11 Hayır
Siren: Blood Curse Japan Studio PS3 Hayatta Kalma 2008 11 Hayır
Resident Evil 7: Biohazard Capcom PS4 Hayatta Kalma 2017 10 Evet
Resident Evil: Director’s Cut Capcom PS1 Hayatta Kalma 1997 7 Hayır

PlayStation Plus En İyi Korku Oyun Detayları

The Quarry

PlayStation Plus En İyi Korku Oyunları
PlayStation Plus En İyi Korku Oyunları
Geliştirici Supermassive Games
Platform PS5, PS4
Tür İnteraktif Drama
Çıkış Tarihi 10 Haziran 2022
Oyun Süresi 9 saat
PS Plus Extra Evet

The Quarry, bir grup gencin Hackett’s Quarry’de yaz kampından ayrıldığı geceyi konu alıyor. Grup, kamptan ayrıldıktan sonra bir grup psikopat katil tarafından saldırıya uğrar. Grup, hayatta kalmak için katillerle savaşmak ve bilmedikleri bir ormanda gezinmek zorundadır. Oyuncunun seçimlerinin oyunun gidişatını etkilediği bir interaktif drama oyunudur. Oyuncu, karakterlerin hareketlerini ve konuşmalarını kontrol edebilir. Oyuncuların seçimleri, karakterlerin hayatta kalıp kalmayacaklarını etkileyebilir.

İlginizi Çekebilir  Lost Ark En İyi Sorceress Build'ları

The Medium

the medium

Geliştirici Bloober Team
Platform PS5
Tür Psikolojik Korku
Çıkış Tarihi 3 Eylül 2021
Oyun Süresi 8 saat
PS Plus Extra Evet

The Medium, iki dünyayı aynı anda görebilen bir medyum olan Marianne Williamson’ın hikayesini anlatıyor. Marianne, iki dünya arasındaki barışı yeniden sağlamak için bir cehennem ruhunu takip etmek zorundadır. İki dünyayı aynı anda gösteren benzersiz bir oyun mekaniğine sahiptir. Oyuncular, fiziksel dünyayı ve ruhani dünyayı aynı anda keşfedebilir ve iki dünya arasındaki etkileşimleri görebilir.

F.E.A.R.

Fear 480x270 1

Geliştirici Monolith Productions, Day 1 Studios
Platform PS3
Tür Birinci Şahıs Nişancı
Çıkış Tarihi 17 Ekim 2005
Oyun Süresi 8 saat
PS Plus Extra Hayır

F.E.A.R. First Encounter Assault Recon, telekinetik yeteneklere sahip bir kızın kontrolünü ele geçirdiği bir grup teröristin peşine düşen Point Man adlı bir askerin hikayesini anlatıyor. Oyun, hızlı temposu, korkutucu atmosferi ve zorlu oyunuyla övüldü. Oyun, birinci şahıs nişancı türüne önemli katkılarda bulunmuştur. Oyunun telekinetik yetenekleri, korku unsurları ve zorlu oyun mekaniği, sonraki birçok oyunda kopyalanmıştır. 2007’de Xbox 360 ve PlayStation 3 için F.E.A.R. 2: Project Origin adıyla devam oyunu yayınlandı. 2009’da F.E.A.R. 3 ve 2011’de F.E.A.R.: Perseus Mandate adıyla iki genişleme paketi yayınlandı.

Limbo

limbo

Geliştirici Playdead
Platform PS4
Tür Bulmaca
Çıkış Tarihi 24 Şubat 2015
Oyun Süresi 3 saat
PS Plus Extra Hayır

Limbo, bir çocuğun ölümden sonraki dünyasında geçen karanlık ve atmosferik bir hikayeye sahiptir. Çocuk, bu dünyadan kurtulmak için bulmacaları çözmek ve engelleri aşmak zorundadır. Minimalist grafikleri, zorlayıcı bulmacaları ve sürükleyici atmosferi ile övüldü. Oyun, 2011 yılında BAFTA Games Ödülleri’nde Yılın Oyunu dahil olmak üzere birçok ödül kazandı. Limbo, platform bulmaca türüne ilgi duyan oyuncular için eğlenceli bir oyundur. Oyun, zorlayıcı bulmacaları ve sürükleyici atmosferi ile sizi saatlerce ekran başında tutacaktır.

Bloodborne

Geliştirici FromSoftware
Platform PS4
Tür RPG
Çıkış Tarihi 24 Mart 2015
Oyun Süresi 33 saat
PS Plus Extra Evet

Bloodborne, Yharnam şehrinde geçiyor. Şehir, kan hastalığının neden olduğu bir salgın tarafından ele geçirilmiştir. Oyuncu, bu hastalığın kaynağını bulmak ve şehri kurtarmak için bir avcı rolünü üstlenir. Bloodborne, hızlı temposu, zorlayıcı dövüş sistemi ve karanlık atmosferi ile övüldü. Oyun, 2015 yılında birçok ödül kazandı, bunlardan bazıları:

  • Yılın Oyunu (The Game Awards)
  • En İyi Oyun (BAFTA Games Awards)
  • En İyi Aksiyon Oyunu (D.I.C.E. Awards)
İlginizi Çekebilir  World of Warcraft'ın Bir Sonraki Genişleme Paketi Nisan 2022'de Duyurulacak

Bloodborne, aksiyon rol yapma türüne ilgi duyan oyuncular için eğlenceli bir oyundur. Oyun, zorlayıcı dövüş sistemi ve karanlık atmosferi ile sizi saatlerce ekran başında tutacaktır.

Inscryption

Geliştirici Daniel Mullins Games
Platform PS5, PS4
Tür Kart Oyunu, Roguelike
Çıkış Tarihi 19 Ekim 2021
Oyun Süresi 15 saat
PS Plus Extra Evet

Inscryption, bir cadı tarafından bir kara evcil hayvan kafesine hapsedilmiş bir karakterin hikayesini anlatıyor. Karakter, kafesten kaçmak için bir kara kart oyunu oynamak zorundadır. Benzersiz bir oyun mekaniğine sahiptir. Oyuncular, kartlarını kullanarak rakiplerine saldırabilir ve onlara zarar verebilir. Oyuncular ayrıca, kartlarını kullanarak tuzaklar ve engeller oluşturabilir.

Dead By Daylight

Geliştirici Behaviour Interactive
Platform PS5, PS4
Tür Çok Oyunculu, Hayatta Kalma
Çıkış Tarihi 14 Haziran 2016
Oyun Süresi 300 saat
PS Plus Extra Evet

Dead by Daylight, dört hayatta kalanın bir katilden kaçmaya çalıştığı bir hayatta kalma-korku oyunudur. Hayatta kalanlar, katilden kaçmak için eşyaları kullanabilir, tuzaklardan kaçınabilir ve kapıları açabilir. Katilin amacı, tüm hayatta kalanları yakalamak ve kurban etmek. 25’ten fazla katilden, 40’tan fazla hayatta kalandan ve 50’den fazla haritadan oluşur. Oyun, sürekli güncellenmekte ve yeni içerikler eklenmektedir.

Observation

Geliştirici No Code
Platform PS4
Tür Macera, Bulmaca
Çıkış Tarihi 21 Mayıs 2019
Oyun Süresi 6 saat
PS Plus Extra Evet

Observation, bir uzay istasyonunda mahsur kalan bir astronotun hikayesini anlatıyor. Astronot, istasyondan kaçmak için istasyonun bilgisayar sistemi olan SAM ile iletişime geçmek zorundadır. Oyun, birinci şahıs bakış açısıyla oynanır. Oyuncular, istasyonun farklı bölümlerini keşfederek ve bulmacaları çözerek ilerlerler. Oyuncular, SAM ile iletişime geçerek istasyon hakkında daha fazla bilgi edinebilirler.

Observer: System Redux

Geliştirici Bloober Team
Platform PS5, PS4
Tür Psikolojik Korku
Çıkış Tarihi 12 Kasım 2020
Oyun Süresi 7 saat
PS Plus Extra Evet

Observer: System Redux, 2084 yılında, Vril Corporation tarafından geliştirilen ve insanların bilinçaltını okuyabilen bir akıllı gözetim sistemi olan Observer’ı kullanan bir dedektif olan Daniel Lazarski’nin hikayesini anlatıyor. Lazarski, Vril’in bir araştırma tesisinde ortadan kaybolan oğlu Adam’ın izini sürmek için Observer’ı kullanıyor. Oyun, birinci şahıs bakış açısıyla oynanır. Oyuncular, Observer’ı kullanarak insanların bilinçaltlarına girebilir ve onların korkularını ve anılarını görebilirler. Oyuncular, bu bilgilerden yararlanarak bulmacaları çözebilir ve hikayeyi ilerletebilirler.

Call Of Cthulhu

Geliştirici Cyanide
Platform PS4
Tür RPG
Çıkış Tarihi 30 Ekim 2018
Oyun Süresi 8 saat
PS Plus Extra Evet

Call of Cthulhu, 1920’lerde Rhode Island’daki Innsmouth kasabasında geçiyor. Oyuncular, özel dedektif Edward Pierce’ı kontrol ediyorlar. Pierce, kayıp bir kadının dosyasını araştırırken kasabada tuhaf ve açıklanamayan olaylarla karşılaşıyor. Oyun, üçüncü şahıs bakış açısıyla oynanır. Oyuncular, kasabadaki farklı yerleri keşfederek ve bulmacaları çözerek ilerlerler. Oyuncular, hikayeyi ilerletmek için farklı seçenekler arasından seçim yapabilirler.

İlginizi Çekebilir  Valorant'ta Düşman Rengi Nasıl Değiştirilir?

Until Dawn

Geliştirici Supermassive Games
Platform PS4
Tür İnteraktif Drama
Çıkış Tarihi 25 Ağustos 2015
Oyun Süresi 8 saat
PS Plus Extra Evet

Until Dawn, Blackwood Mountain’daki Blackwood Lisesi’nden mezun olan yedi arkadaşa odaklanıyor. Arkadaşlar, dağdaki bir kulübede mezuniyet partisi için toplanırlar. Ancak partinin ilk gecesinde, arkadaşlar bir kar fırtınasına yakalanır ve dağda mahsur kalırlar. Arkadaşlar, dağda hayatta kalmaya çalışırken, bir dizi paranormal olayla karşılaşırlar. Oyunculara hikayeyi ilerletmek için farklı seçenekler sunar. Oyuncular, seçimleriyle karakterlerin kaderini belirler. Oyun, oyuncuların seçimlerine göre farklı sonlara sahiptir.

The Last Of Us Remastered

Geliştirici Naughty Dog
Platform PS4
Tür Aksiyon-Macera
Çıkış Tarihi 29 Temmuz 2014
Oyun Süresi 15 saat
PS Plus Extra Hayır

The Last of Us Remastered, 2033 yılında geçiyor. Dünya, Cordyceps adlı bir mantar tarafından istila edildi. Mantar, insanları zombilere dönüştürüyor. Oyuncular, Joel Miller adlı bir adamı kontrol ediyorlar. Joel, bir grup hayatta kalanla birlikte, mantarın tedavisini bulmak için bir yolculuğa çıkıyor. Oyun, üçüncü şahıs bakış açısıyla oynanır. Oyuncular, Joel’i kontrol ederek, düşmanlarla savaşabilir, bulmacaları çözebilir ve çevreyi keşfedebilirler. Oyun, sürükleyici hikayesi, etkileyici grafikleri ve sürükleyici oynanışı ile eleştirmenler tarafından çok beğenildi. The Last of Us Remastered, aksiyon-macera türüne ilgi duyan oyuncular için eğlenceli bir oyundur. Oyun, sürükleyici hikayesi ve etkileyici grafikleri ile sizi saatlerce ekran başında tutacaktır.

Deadlight: Director´s Cut

Geliştirici Tequila Works
Platform PS4
Tür Hayatta Kalma
Çıkış Tarihi 21 Haziran 2016
Oyun Süresi 5 saat
PS Plus Extra Hayır

Deadlight: Director’s Cut, 2040 yılında geçiyor. Dünya, zombiler tarafından istila edildi. Oyuncular, Randall Wayne adlı bir adamı kontrol ediyorlar. Wayne, bir grup hayatta kalanla birlikte, bir güvenli yere ulaşmaya çalışıyor. Oyun, 2.5D grafiklerle oluşturulmuştur. Oyuncular, Wayne’i kontrol ederek, düşmanlarla savaşabilir, bulmacaları çözebilir ve çevreyi keşfedebilirler. Oyun, sürükleyici hikayesi, atmosferi ve oynanışı ile eleştirmenler tarafından genel olarak olumlu karşılandı.

Zombi

Geliştirici Ubisoft Montpellier
Platform PS4
Tür Açık Dünya, Hayatta Kalma
Çıkış Tarihi 18 Ağustos 2015
Oyun Süresi 12 saat
PS Plus Extra Evet

Zombi, Fransa’nın Marsilya şehrinde geçiyor. Dünya, bir zombi salgını tarafından istila edildi. Oyuncular, Aidan Caldwell adlı bir adamı kontrol ediyorlar. Caldwell, bir grup hayatta kalanla birlikte, zombilerden kaçınarak ve hayatta kalmak için mücadele ediyor. Oyun, üçüncü şahıs bakış açısıyla oynanır. Oyuncular, Caldwell’i kontrol ederek, düşmanlarla savaşabilir, bulmacaları çözebilir ve çevreyi keşfedebilirler. Oyun, sürükleyici hikayesi, atmosferi ve oynanışı ile eleştirmenler tarafından genel olarak olumlu karşılandı.

Little Nightmares

Geliştirici Tarsier Studios
Platform PS4
Tür Hayatta Kalma, Bulmaca
Çıkış Tarihi 28 Nisan 2017
Oyun Süresi 3 saat
PS Plus Extra Evet

Little Nightmares, ürkütücü ve karanlık bir atmosfere sahip bir dünyada geçiyor. Oyuncular, Six adlı küçük bir kıza yardım ediyor. Six, The Maw adlı devasa bir gemide mahsur kaldı. Six, gemiden kaçmak için düşmanlarla savaşmalı, bulmacaları çözmeli ve çevreyi keşfetmelidir. Oyun, 2.5D grafiklerle oluşturulmuştur. Oyuncular, Six’i kontrol ederek, düşmanlarla savaşabilir, bulmacaları çözebilir ve çevreyi keşfedebilirler. Oyun, sürükleyici atmosferi, ilgi çekici hikayesi ve oynanışı ile eleştirmenler tarafından genel olarak olumlu karşılandı.

The Dark Pictures Anthology

Geliştirici Supermassive Games
Oyunlar Man of Medan
Little Hope
Platform PS5, PS4
Tür İnteraktif Drama
Çıkış Tarihleri 30 Ağustos 2019
30 Ekim 2020
Oyun Süresi 4-7 saat
PS Plus Extra Evet

Oyunların her biri, oyuncuların hikayenin gidişatını etkileyen kararlar vermesine izin veren bir seçim sistemi kullanır. Oyuncular, karakterlerin kaderini belirlemek ve hikayenin nasıl ortaya çıkacağını seçebilirler. The Dark Pictures Anthology, interaktif drama ve korku türüne ilgi duyan oyuncular için eğlenceli bir oyundur. Oyunlar, sürükleyici hikayeleri ve ilgi çekici karakterleri ile sizi saatlerce ekran başında tutacaktır.

The Dark Pictures Anthology serisi, şu oyunlardan oluşur:

  • Man of Medan (2019)
  • Little Hope (2020)
  • House of Ashes (2021)
  • The Devil in Me (2023)

Her oyun, farklı bir hikaye ve karakterlerle bağımsız bir oyundur. Ancak oyunlar, aynı evrende geçiyor ve bazı karakterler farklı oyunlarda görünebilir.

Blasphemous

Geliştirici The Game Kitchen
Platform PS4
Tür Aksiyon
Çıkış Tarihi 10 Eylül 2019
Oyun Süresi 15 saat
PS Plus Extra Evet

Blasphemous, Cvstodia adlı bir dünyada geçiyor. Oyuncular, The Penitent One adlı bir karakteri kontrol ediyor. The Penitent One, Cvstodia’yı kurtarmak için bir yolculuğa çıkıyor. Oyun, 2D platform oyunları tarzında oynanır. Oyuncular, The Penitent One’ı kontrol ederek, düşmanlarla savaşabilir, bulmacaları çözebilir ve çevreyi keşfedebilirler. Oyun, karanlık ve atmosferik bir dünyaya sahiptir.

Doom 3

Geliştirici id Software
Platform PS4
Tür FPS
Çıkış Tarihi 26 Temmuz 2019
Oyun Süresi 11 saat
PS Plus Extra Hayır

Doom 3, Mars’ta bulunan bir uzay üssünde geçiyor. Oyuncular, Doom Marine adlı bir karakteri kontrol ediyor. Doom Marine, uzay üssünü istila eden şeytanlarla savaşmak için bir yolculuğa çıkıyor. Oyun, Doom serisinin önceki oyunlarından daha korku odaklı bir oynanışa sahiptir. Oyuncular, karanlık ve atmosferik bir dünyada şeytanlarla savaşmak zorundadır.

Siren: Blood Curse

Geliştirici Japan Studio
Platform PS3
Tür Hayatta Kalma
Çıkış Tarihi 24 Temmuz 2008
Oyun Süresi 11 saat
PS Plus Extra Hayır

Siren: Blood Curse, Amami Adaları’nda geçiyor ve oyuncular, farklı geçmişlere sahip ve farklı yeteneklere sahip olan yedi karakterden birini kontrol ediyor. Oyuncular, düşmanlarla savaşmak, bulmacaları çözmek ve çevreyi keşfederek Amami Adaları’ndan kaçmaya çalışıyor. Siren: Blood Curse, üçüncü şahıs bakış açısıyla oynanır ve oyuncular, düşmanlarla savaşmak için silahlar, tuzaklar ve telekinezi gibi bir dizi yetenek kullanabilir. Oyun, karanlık ve atmosferik bir dünyaya sahiptir ve oyuncuları korkutmak için bir dizi teknik kullanır.

Resident Evil 7: Biohazard

Geliştirici Capcom
Platform PS4
Tür Hayatta Kalma
Çıkış Tarihi 24 Ocak 2017
Oyun Süresi 10 saat
PS Plus Extra ve Essential Evet

Resident Evil 7: Biohazard, Louisiana’daki bir çiftlikte geçiyor. Oyuncular, Ethan Winters adlı bir adamı kontrol ediyor. Winters, kızını bulmak için çiftliğe gider, ancak çiftlik, Baker ailesi tarafından ele geçirilmiştir. Baker ailesi, virüslü ve psikotik hale gelmiştir. Oyun, üçüncü şahıs bakış açısıyla oynanır ve oyuncular, düşmanlarla savaşmak, bulmacaları çözmek ve çevreyi keşfederek çiftlikten kaçmaya çalışıyor. Oyun, karanlık ve atmosferik bir dünyaya sahiptir ve oyuncuları korkutmak için bir dizi teknik kullanır.

Resident Evil: Director’s Cut

Geliştirici Capcom
Platform PS1
Tür Hayatta Kalma
Çıkış Tarihi 25 Eylül 1997
Oyun Süresi 7 saat
PS Plus Extra ve Essential Hayır

Resident Evil: Director’s Cut, Arklay Dağları’ndaki bir araştırma tesisinde geçiyor. Oyuncular, Jill Valentine ve Chris Redfield adlı iki ajanı kontrol ediyor. Ajanlar, tesiste meydana gelen bir dizi gizemli ölümleri araştırmaya gidiyor, ancak tesis, Umbrella Corporation adlı bir şirket tarafından geliştirilen bir virüs tarafından istila edilmiştir. Oyun, üçüncü şahıs bakış açısıyla oynanır ve oyuncular, düşmanlarla savaşmak, bulmacaları çözmek ve çevreyi keşfederek tesisten kaçmaya çalışıyor. Oyun, karanlık ve atmosferik bir dünyaya sahiptir ve oyuncuları korkutmak için bir dizi teknik kullanır.

Yorum yapın