V Rising Detaylı Rehber: İpuçları ve Püf Noktaları

V Rising’e yeni başladıysanız ve bir rehber arıyorsanız doğru yerdesiniz. Stunlock Studios’un (Battlerite yapımcısı) yeni vampir temalı hayatta kalma oyunu, çıkış yaptığı tarihten itibaren oyuncuların oldukça büyük bir ilgisi ile karşılaştı.

İlk bakışta aynı görüntüyü vermiyor olsa da, V Rising, Valheim’a oldukça benziyor. Tıpkı Valheim’da olan sistemsel özellikler gibi V Rising’de de hemen hemen aynı özellikler bulunuyor. Bu da, oyunda çok fazla şey olduğu anlamına geliyor. Çok fazla öğrenmeniz gereken şey olduğu içinde bir rehbere ihtiyacını var.

Bu içerikte yeni oyuncular için faydalı ipuçları ve püf noktaları ile bir araya getirmiş olduğumuz V Rising rehberimizi bulacaksınız. Güneş ışığından kaçınmayı, ekipman üretmeyi, görevleri yapmayı, boss’ları öldürmeyi, muhteşem kaleler yapmayı ve çok daha fazlasını bulabilirsiniz. Vardoran dünyası sizi bekliyor!

V Rising, harika bir hayatta kalma ve işçilik oyununun tüm temel özelliklerine sahip. Keşif var, savaşacak düşmanlar, üretilecek silahlar ve zırhlar, açılacak teknolojiler, öldürülecek bosslar ve inşa edilecek muhteşem gotik katedraller var.

Ancak bu sistemlerden bazılarının derinliği sizi şaşırtabilir. Yapacağınız savaşlar katmanlı ve beceri tabanlıdır. Binalar, özellikle PvP sunucularında dikkatli bir planlama gerektirir. Gündüz/gece döngüsü son derece önemlidir çünkü güneş ışığı sizin gibi vampirler için ölümcüldür. V Rising‘de iyi bir başlangıç ​​yapmak istiyorsanız, aşağıdaki ipuçlarına göz atın ve oynarken bunları aklınızda bulundurun.

V Rising Detaylı Rehber
V Rising Detaylı Rehber

V Rising İpuçları ve Püf Noktaları

V Rising’de öğrenecek çok şey var. Oyuna başladığınızda, hem oyunda ilerlemenizi sağlayacan hem de size ufaktan oyunu öğreten bir tutorial bulunuyor. Bu tutorial’lar aynı zamanda sizin kademeli olarak görev listenizdir. Peki V Rising sadece bu tutorial ve görev zincirinden mi oluşuyor? Hayır. Yapmanız gereken birçok şey var. Gelin bunların neler olduğuna birlikte bakalım.

Kendiniz İçin Uygun Sunucu Türünü Seçin

V Rising’de bir oyuna ilk başladığınızda, bir sunucu türü seçmeniz isteniyor. Tüm sunucular PvE ve PvP olarak ikiye ayrılmıştır. PvE sunucularında diğer oyunculara saldıramaz, eşyalarına zarar veremez veya eşyalarını çalamazsınız. Standart PvP modunda ise düşmanlara saldırabilirsiniz ve günün belirli saatlerinde diğer oyuncuların kalelerine baskın (raid) yapabilirsiniz.

Bu iki sunucu türünün ötesinde, öldükten sonra ekipmanınızın ne kadarını kaybettiğinizi içeren ekstra ayarlar da vardır. Günün hangi saatlerinde düşman kalelerine baskın yaptığınız, madencilik ve toplamadan ne kadar kaynak elde ettiğiniz vb. her şey önemlidir.

Bu noktada, oyunu biraz daha net bir şekilde öğrenebilmek ve PvP serverlarında bocalamamak için PvE serverında oynamanızı tavsiye ediyoruz. Bu sayede oyunun mekaniklerini, yetenekleri, boss’ları, inşa sistemini daha iyi bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Oyunu öncelikli olarak PvE sunucunda öğrendikten sonra artık diğer oyuncular ile yüzleşmeye hazırsanız PvP serverına geçiş yapabilirsiniz.

V Rising Detaylı Rehber
V Rising Detaylı Rehber

Güneş Işığından Uzak Durun

V Rising’de en yaygın ölüm nedeni güneş ışığına maruz kalmaktır. Güneş ışığı bu oyunda kesinlikle ölümcül, bu yüzden gün boyunca mümkün olduğunca gölgede kalmanız gerekiyor. Güneş, gün boyunca hareket eden gökyüzünde gerçek bir nesnedir, bu nedenle gölgeler de zamanla hareket edecektir. Bu nedenle güneşin hareketlerini takip etmeli ve sürekli gölge de durmalısınız. Kapalı alanlarda güneş ışığının içeri girmesine zaten imkan yoktur. Bu nedenle eğer bir madenin veya yapının içerisindeyseniz korkmayın. Elbette yapıların çatılarının olduğundan emin olun.

İlginizi Çekebilir  Shadowhunter Chaos Dungeon ve The Cube Rehberi

Güneş ışığına yakalanırsanız, yüksek hasar almaya başlamadan önce çok kısa bir süreniz var. Bu noktada, Güneş ışığının renklerini öğrenerek hasar almaya ne kadar yakın olduğunuzu öğrenebilirsiniz.

 • Karakterinizden turuncu ateşli bir kıvılcım efekti yayılmaya başlayacak.
 • Gökyüzünden karakterinize doğru parlayan bir ışık huzmesi belirecek.
 • Ekran zamanla daha parlak hale gelecek.
 • Zamanla daha yüksek sesle artan bir ses efekti duymaya başlayacaksınız.

Bu etkilerden herhangi birini yaşarsanız, gölgelere mümkün olduğunca çabuk ulaşmanız gerekir, yoksa saniyeler içinde ölürsünüz.

V Rising Detaylı Rehber
V Rising Detaylı Rehber – Kale

Kalenizi Yapmak İçin En Uygun Yeri Bulun

Yapı inşa etmek birçok hayatta kalma oyununun temel yapı taşlarından biridir. V Rising’de de aynı şekilde oyuncular, eşyalarını ve topladıkları materyalleri barındırabilecekleri devasa büyüklükteki gotik kaleleri inşa edebilirler. Ancak bu türdeki oyunlarda olduğu gibi, istediğiniz herhangi bir yere üs inşa edemezsiniz. Öncelikle etrafına bir yapı yapabileceğiniz Castle Heart yapmanız gerekiyor.

V Rising’de yalnızca 1 veya 2 Castle Heart yapabiliyorsunuz (sunucunuzun kurallarına bağlı olarak), bu nedenle Farbane Woods’un başlangıç ​​bölgesini keşfetmek ve kendi kalenizi inşa etmeye başlamak için ideal yeri bulmak için biraz zaman harcamak önemlidir.

Bu noktada, yüksek alanlara önceliğinizi görebilirsiniz. Ayrıca toplama alanlarına yakın olmanız da oldukça önemlidir. Toplama alanlarının yakınlarına ev kurmak PvE serverlarında oldukça mantıklıdır. Ancak PvP serverlarında bu çokta akıllıca bir hareket olmayacaktır. Her ne kadar ana mekanınızı materyal toplama alanlarının yakının da tutacak olsanız da V Rising’in haritasının büyüklüğü göz önünde bulundurulduğunda en iyi alan diye bir yer olmadığını anlayacaksınız.

V Rising Detaylı Rehber
V Rising Detaylı Rehber

Kaynakları Toplamak İçin Doğru Ekipmanları Kullanın

Ekipmanlar V Rising’de neredeyse her şeydir. Sadece düşmanlara karşı kullanabileceğiniz saldırı türlerini belirlemekle kalmaz, aynı zamanda farklı NPC düşmanlarına karşı savaşları ne kadar kolay veya zor hale getirebileceği üzerinde çarpıcı bir etkiye sahip olan Gear Score’unuzu da etkiler.

V Rising’deki silahlarınız aynı zamanda kaynak toplama araçlarınızdır. Axe, ağaç kesmek için idealdir. Bir sword, bitkileri kesmek için harikadır. Mace ise kayalardan cevher çıkarmanızı sağlar.

Aynı zamanda, bu araçların her birinin savaş söz konusu olduğunda farklı artıları ve eksileri vardır. Başlangıç ​​silahlarınız birbirinden farklı olmayabilir, ancak donanımınızı yükselttikçe, farklı silahların farklı özel saldırılara ve yeteneklere sahip olduğunu göreceksiniz, bu da sizi savaş için hangi araçları kullanacağınız konusunda önemli kararlar almaya zorlar.

Avantaj Sağlamak İçin Farklı Kan Türlerini Kullanın

V Rising’de kan türleri oldukça önemlidir. Bir düşmandan beslendiğinizde kan grubunuz değişecek ve beslediğiniz şeyin bazı özelliklerini almış olacaksınız. Örneğin, “Worker” sınıfı bir düşmandan beslenmek size daha iyi madencilik ve toplama verimi sağlayacaktır. “Creature” sınıfı bir düşmandan beslenmek, size artırılmış hareket hızı ve güneş ışığı direnci sağlar. “Rogue” sınıfı bir düşmandan beslenmek, size daha yüksek kritik şansı ve hasar potansiyeli verir.

Her zaman tek bir kan grubuna bağlı kalıyorsanız, önemli bir noktayı kaçırıyorsunuz demektir. Her kan grubu farklı durumlar için mükemmeldir, bu yüzden herhangi bir maceraya atılmadan önce doğru türde yüksek kaliteli kan aramanızı tavsiye ediyoruz.

İlginizi Çekebilir  Valorant Macbook'ta Nasıl Oynanır?

Aşağıda hangi kan grubunun tam olarak nasıl bir özellik verdiğini görebilirsiniz.

 • Creature Blood: Hareket hızını, güneş direncini, hasar azaltmayı ve sağlık yenilenmesini artırır.
 • Rogue Blood: Kritik vuruş şansını ve hareket hızını artırır ve bekleme süresini azaltır.
 • Warrior Blood: Fiziksel gücü artırır ve alınan hasarı ve silah becerilerinin bekleme süresini azaltır.
 • Brute Blood: Sağlığın iyileşmesini, birincil saldırı hızını ve birincil hasarı artırır.
 • Worker Blood: Kaynak verimini, kaynaklara verilen hasarı ve mount’unuzun koşma hızını artırır.
 • Scholar Blood: Spell Power’ı ve Spell Life Leech’i artırır ve büyülerin bekleme sürelerini azaltır.

Boss Savaşına Girmeden Önce Mutlaka Hazırlanın

Vardoran tehlikeli bir yerdir ve her boss veya seyahat öncesinde çeşitli hazırlıklar yapmanız gerekir. Önemli bir husus mevcut kan grubunuzdur, ancak doğru araç ve gereçleri getirmeniz de oldukça önemlidir. Çantanızda bulundurmanız gereken, kan rezervlerinizi kullanmak zorunda kalmadan zamanla sizi iyileştirebilen Vermin Salve’dır.

Ayrıca gündüz vakti yerine gece savaşmayı tercih etmelisiniz. Düşmanlarınız ile savaşırken bir yandan da güneş ışıkları ile uğraşmak istemezsiniz.

Farklı Seyahat Biçimlerini Deneyin

V Rising’de birden fazla seyahat biçimi vardır. Bunlardan en basiti ise standart yürüme hareketidir. Ancak bu çok hızlı değildir. Bir diğer seyahat seçeneği ise Vampire Waygates’ler. Bu oyundaki en hızlı ulaşım modudur. Keşfettiğiniz ve haritanızda açık olan Vampire Waygates’ler ile birlikte anında seçmiş olduğunuz yere gidebilirsiniz. Ancak bunlar sınırlı olarak kullanılmaktadır.

Bir diğer ulaşım yolu ise Wolf formuna dönüşmektir. Wolf formuna dönüştüğünüzde normalden daha hızlı şekilde seyahat edebilirsiniz. V Rising’de Wolf formuna dönüşmek istiyorsanız oyunun ilk boss’u olan Alpha Wolf’u öldürmeniz yeterli olacaktır.

Bir Blood Altar Yapın ve Görevlerinizde İlerleyin

V Rising’in görevleri size oyunun başlangıcında rehberlik eder. Bu görevler sol üst köşede görünür ve oyunda en yapacağınızı, nasıl ilerlemeniz gerektiğini bilmiyorsanız başlamanın en iyi yolu bu görevleri takip etmektir.

Başlangıçta bu görevler basittir ve temel teçhizatları yapmak için gereken kaynakları toplamak gibi şeyleri kapsar. Ancak daha sonra gelen görevler, tamamlamadan önce kendi başınıza birkaç ara adım atmanızı gerektirebilir.

Bir sonraki görevi tamamlamak için ne yapmanız gerektiğinden emin değilseniz, Blood Altar’ınızı kontrol etmelisiniz. Blood Altar, oyunun birçok boss’unun izini sürmek için kullanabileceğiniz bir binadır ve her boss sizin için yeni yeteneklerin, tariflerin (recipe) ve binaların kilidini açacaktır. Bu nedenle, en son görevinizi tamamlamak için ihtiyacınız olan şeye sahip değilseniz, en iyi seçeneğiniz, peşinde olduğunuz şeyi elde etmek için bir boss’u öldürmeniz gerekip gerekmediğini görmektir.

Daha önceki hazırladığımız içeriğimizde, V Rising’de bulunan tüm boss’ların detaylarını görebilirsiniz. Detayların arasında boss’ların konumları ve öldürdüğünüzde sahip olabileceğiniz Power ve Recipe’ları görebilirsiniz.

Kaynakları Nerelerden Toplayabileceğiniz Öğrenmek İçin Haritayı Kontrol Edin

Harita, yeni V Rising oyuncuları için muhteşem bir araçtır. Birçok hayatta kalma oyununun aksine, bu oyunda prosedürel olarak oluşturulmuş bir arazi yoktur. Harita V Rising’de her zaman aynıdır.

V Rising’in Vardoran dünyasında her bölge hakkında noktalı ilgi alanları vardır ve bu alanların tam olarak ne olduğunu ve en önemlisi, işaretli olan bölgede ne bulabileceğiniz görebilirsiniz. Bu nedenle, kendinizi belirli öğeleri veya malzemeleri nerede bulacağınızı merak ederken bulursanız, ilk bakmanız gereken yer harita olmalıdır.

Ancak, haritadaki faydalı işaretçilere rağmen, bazı kaynakları bulmak çok zor olabilir. Aşağıda, V Rising’deki en önemli kaynaklardan bazılarını nasıl bulacağınıza ve kullanmanız için yeni malzemeler üreten otomatik binalardan nasıl yararlanacağınıza dair rehberler bulacaksınız.

V Rising Harita
V Rising Harita

Vardoran Dünyasında İşinizi kolaylaştıracak İpuçları

V Rising rehberimizi, ilk oynamaya başladığınızda hepinizin bilmesini istediğimiz rastgele ama çok faydalı ipuçları ve küçük tavsiyelerle bitirmek istiyoruz.

 • Saldırmak için sol tıklamayı basılı tutabilirsiniz. Aynı şey odun kesmek, kaya madenciliği vb. için de geçerlidir.
 • Ağaçlar güneş ışığı için gölge sağlar. Ağaçları keserseniz, gölge kaybolur. Ağaçları kesmeyin!
 • Her bir ganimet için etkileşim düğmesine bir kez dokunmak zorunda kalmadan, hepsini tek seferde almak için etkileşim düğmesini basılı tutabilir ve farenizi yerdeki ganimetin üzerine getirebilirsiniz.
 • Mevcut kan gruplarını ve kan kalitelerini görmek için imlecinizi düşmanların (hem NPC’ler hem de oyuncular) üzerine getirin.
 • Envanterinizi daha düzenli bir şekilde tutmak için “Sort” bölümün kullanın.
 • Bir sandıkla veya başka bir depolama cihazıyla etkileşime girerken, envanterinizde zaten var olan öğeleri otomatik olarak aktarmak için “Compulsively Count” düğmesini kullanabilirsiniz.
 • Sandıkların isimlerini, sandık penceresini açtığınızda yanında bulunan simgeye tıklayarak değiştirebilirsiniz.
 • Oyunun erken safhalarında Rufus the Foreman boss’unu kestikten sonra bir “Fishing Rod (olta)” üretebilirsiniz. Su içerisinde bulunan kabarcık gördüğünüzde oltanız ile balık tutabilirsiniz. Ayrıca sadece balık değil, aynı zamanda “Research Book” ve “Çeşitli birçok eşya” da olta ile tutulabilir.
 • Saldırı hızınızı artıran Blood Rage gibi yetenekler, daha hızlı odun kesmek ve kayaları çıkarmak için de kullanılabilir.
İlginizi Çekebilir  Wowhead Benzeri Kullanılabilecek Siteler

V Rising Alınır mı?

V Rising vampir myth’ini ve hayatta kalma oyunlarını sevenler için oldukça güzel bir oyun. Hem tek başınıza hem de arkadaşlarınız ile birlikte oynayabildiğiniz için bence kesinlikle satın almaya değer.

Ayrıca V Rising şu anda erken erişim oyunu olarak piyasaya sürüldü ve ilerleyen dönemlerde çok fazla yeni şey eklenip gelişeceğine eminim.

V Rising Sistem Gereksinimleri

Minimum Sistem Gereksinimleri:

 • 64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
 • İşletim Sistemi: Windows 10 64 bit
 • İşlemci: Intel Core i5-6600, 3.3 GHz or AMD Ryzen 5 1500X, 3.5 GHz
 • Bellek: 12 GB RAM
 • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 750 Ti, 2 GB veya AMD Radeon R7 360, 2 GB
 • DirectX: Sürüm 11
 • Ağ: Genişbant İnternet bağlantısı
 • Depolama: 7 GB kullanılabilir alan
 •  

Önerilen Sistem Gereksinimleri:

 • 64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
 • İşletim Sistemi: Windows 10 64 bit
 • İşlemci: Intel Core i5-11600K, 3.9 GHz or AMD Ryzen 5 5600X, 3.7 GHz
 • Bellek: 12 GB RAM
 • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 1070, 8 GB or AMD Radeon RX 590, 8 GB
 • DirectX: Sürüm 11
 • Ağ: Genişbant İnternet bağlantısı
 • Depolama: 7 GB kullanılabilir alan
 •  

V Rising rehberimizin sonuna geldik. Umarız bu rehber V Rising’in maceralarla dolu Vardoran dünyasında dünyasında işinize yarar.

İşinize yarayabileceğini düşündüğümüz diğer içeriklerimizi aşağıda bulabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

V Rising Ne Kadar?

V Rising şu anda Steam üzerinden 32 TL’ye satılmaktadır. Dilerseniz oyunu henüz erken erişimde olmasına rağmen satın alabilirsiniz.

V Rising Ne Zaman Erken Erişimden Çıkacak?

Oyun daha henüz yeni piyasaya sürüldü. Bu nedenle önümüzdeki minimum bir yıl boyunca erken erişimde kalacaktır.

V Rising Türkçe Yama Var mı?

V Rising için şu anda resmi olarak bir Türkçe yama bulunmuyor. Ancak internette Türkçe yama adı altında yayınlanan birkaç dosya var. Fakat bu dosyalar virüslü olabilir. Bu nedenle dikkatli olmanızı öneriyoruz.

“V Rising Detaylı Rehber: İpuçları ve Püf Noktaları” üzerine 3 yorum

 1. Harika bir rehber olmuş, elinize sağlık. Diğer oyunlar içinde bu tarz rehberler hazırlayabilirseniz çok sevinirim.

  Yanıtla

Yorum yapın