Valorant Macbook’ta Nasıl Oynanır?

Valorant’ı Macbook’ta oynayıp oynayamayacağınızı merak ediyorsanız, hazırlamış olduğumuz bu rehberimiz tam size göre. Riot’un taktiksel nişancı oyunu olan Valorant’ı Mac OS işletim sistemine sahip Macbook cihazınızda nasıl oynayacağınızla ilgili hazırladığımız bu içeriğimizde, oyunu nasıl indirebileceğinizi ve nasıl oynayabileceğinizi anlattık.

Bir Mac kullanıcısı olmanın en sinir bozucu yanlarından biri, bu işletim sisteminin çok sayıda harika oyuna erişimi olmamasıdır. Daha doğrusu Mac bilgisayarlar genel olarak oyun oynamaya daha az elverişli olduğundan ve genel olarak oyun firmaları ağırlıklı olarak Windows işletim sitemlerine uyumlu olarak oyun üretmesinden kaynaklıdır. Valorant’ta bunlardan biridir. Riot Games’in diğer ikonik MOBA oyunu League of Legends, Mac oyuncularına sunulurken, Valorant henüz Mac için sunulmamış durumda.

Riot Games kısa süre önce Valorant’ın konsollara geleceğini açıklamıştı fakat, Mac kullanıcıları hala oyuna nasıl girebileceklerini bilmiyorlar. Ancak, Valorant’ı Macbook bilgisayarınızda oynayabileceğiniz birkaç geçici çözüm var.

macbook da valorant oynamak
macbook da valorant oynamak

Valorant Macbook’ta Oynanabilir mi?

Valorant şu anda Mac kullanıcıları için maalesef mevcut değil ve görünüşe göre yakın bir zamanda da gelecek gibi görünmüyor.

2021’in başlarında, Reddit’teki bir gönderi bu konudaki tartışmayı bir kez daha alevlendirdi ve Riot Games’in Valorant için İstemci ve Sunucu Performansı konusunda uzman Kıdemli Yazılım Mühendisi RiotBrentmeister‘dan bir yanıt aldı.

Kötü haber verdiğim için üzgünüm ama Valorant’ın Mac OSX’i desteklemesi için şu anda bir planı yok. Şimdilik, Valorant oynamak için Windows bilgisayar kullanmanız gerekiyor.

Peki ne değişti? Aslında henüz değişen bir şey yok. 2023 yılına geldiğimizde halen Macbook kullanıcıları veya Mac kullanıcıları Valorant’ı oynayamamaktadır. Ancak yine de oyunu indirebilmenin ufakta olsa bir yolu var.

Valorant Neden Resmi Olarak Mac Bilgisayarlarda Oynanamıyor?

Bunun cevabı net olmasa da, birkaç oyuncu oyunun Mac’e çevrilememesinin nedeninin Riot Games’in hile önleme yazılımı Vanguard olduğunu iddia ediyor. Vanguard temel olarak oyunla birlikte yüklenen bir hile önleme yazılımı olduğundan dolayı Mac için çevrilemiyor olabilir. Açıkçası bunun tam cevabını bizde bilmiyoruz.

Konuyu çokta uzatmadan, oyunun nasıl indirileceğin geçelim.

Valorant M1 ve M2 Çiğli Macbook’larda Oynanabilir mi?

Bu sorunun yanıtı maalesef hayır. M1 ve M2 çipe sahip Macbook’ların hiç birinde (Air veya Pro farketmesizin) Bootcamp yazılımı çalışmıyor. Bu nedenle de doğal olarak oynayabilmek mümkün olmuyor. Bootcamp yazılımı sadece Intel işlemciye sahip Macbook’larda çalışıyor.

Valorant Macbook’a Nasıl İndirilir ve Oynanır?

Hali hazırda bir Windows işletim sistemine sahip değilseniz ve kullanmak istemiyorsanız, alternatif olarak Bootcamp kullanmanız gerekmektedir. Bootcamp, Mac’inizde Windows işletim sistemini çalıştırmanıza izin veren yazılımdır. Ayrıca indirmesi ücretsizdir, bu da Valorant’ı Mac’inizde kullanmanız ve oynamanız için olağanüstü bir araçtır.

Bootcamp’i Mac’e yüklemek için aşağıda hazırlamış olduğumuz kontrol listesine göz attığınızdan ve aşağıdaki gereklilikleri karşıladığınızdan emin olun.

 • Mac’inizde bir Intel işlemci olup olmadığını kontrol edin. Aşağıdaki Macbook modelleri Bootcamp yazılımını kullanmak için ideal olanlardır.
  • 2015 veya sonraki model MacBook.
  • 2012 veya sonrası MacBook Air, iMac, MacBook Pro veya Mac mini.
  • 2013 veya sonrası Mac Pro.
  • iMac Profesyonel
 • Bilgisayarınızda minimum 64 GB veya daha fazla depolama alanı olduğunuzdan emin olun, ancak daha sorunsuz bir deneyim için 128 GB olmasını öneriyoruz.
 • Aşağıdaki Mac’lerden birini El Capitan OS X ile kullanmıyorsanız, 16 GB depolama alanına sahip harici bir USB sürücü:
  • 2017 veya sonrası MacBook Air.
  • 2015 veya sonrası MacBook, MacBook Pro veya iMac.
  • iMac Profesyonel
  • 2013 veya sonrası Mac Pro.
 • Windows 10 Home veya Windows 10 Pro’nun 64 bit sürümü (Windows’u Mac’inize ilk kez yüklüyorsanız, bunun tam sürüm olması gerekir) .
 • Bootcamp için resmi indirme sayfasına gidin.
 • Yukarıdaki bağlantıda listelenen diğer adımları izleyin ve Valorant’ı Mac’te kısa sürede oynayabileceksiniz!

Bu şekilde, esas olarak Mac’inizi bir Windows PC’ye dönüştürmüş olacaksınız ve Valorant’ı resmi web sitesinden normal şekilde indirmeye devam edebilir ve Valorant’ı artık Macbook’unuz da oynayabilirsiniz. 2015 Macbook Pro gibi bilgisayarlar da bile Valorant’ı rahatça oynayabilirsiniz.

Ek olarak aşağıdaki videoda farklı bir YouTube kanalında anlatım da mevcuttur. Görsel olarak daha rahat yapabilirsiniz. Video İngilizce olduğundan altyazı çevirisini kullanabilirsiniz.

Ek olarak diğer Valorant ile ilgili girdiğimiz içeriklerimize de bakabilirsiniz.

Yorum yapın