❤️Valorant En İyi Görüntü Ve Grafik Ayarları - 17/04/2024 2024

Valorant En İyi Görüntü ve Grafik Ayarları

İçindekiler

Valorant’ı çıkış yaptığı günden beri biliyoruz ve aynı zamanda oynuyoruz. Ancak, Valorant grafik açısından hafif bir oyun olsa da, performansını biraz daha yapacağınız bazı ince ayarlar ile artırabilirsiniz. Bu nedenle, bu kılavuzu oyun içinde mutlak en iyi performansı isteyen oyuncular için hazırladık. Bu kılavuz, FPS düşüşlerini düzeltmek, daha iyi grafikler elde etmek ve daha iyi performans elde etmek için en iyi Valorant görüntü ve grafik ayarlarını içermektedir. Ayrıca, Valorant Nişangah ayarlarını ve kodlarını arıyorsanız içeriğimizi okuyabilirsiniz. Ek olarak Valorant FPS artırma rehberimizde sizleri bekliyor.

Önemli Noktalar

 • Ne kadar çok FPS alırsanız, oyunda o kadar iyi performans gösterebilirsiniz.
 • Valorant, NVIDIA veya AMD Radeon Software grafik ayarları değiştirilerek optimize edilebilir.
 • Valorant oyun içi ayarlarında, “Grafikler” sekmesindeki Genel, grafik kalitesi ve istatistik ayarları menüsü, oyundaki grafiklerle ilgili tüm ayarlara erişmenizi sağlar.
 • İnce ayarlanması gereken bazı oyun içi Grafik ayarları arasında çoklu iş parçacığı oluşturma, malzeme kalitesi, doku kalitesi, ayrıntı kalitesi ve çok daha fazlası bulunur.
 • İstatistik ayarları, İstemci FPS’sini, Sunucu Onay Hızını, Toplam Çerçeve Süresini ve diğerlerini içerir.
 • NVIDIA kontrol paneli 3B ayarlarında ince ayar yapmak da Valorant’ı optimize edebilir.
 • Valorant’ı Program ayarları altında eklediğinizden emin olun , böylece ayarlar yalnızca Valorant’a uygulanır.
 • Bazı Nvidia 3D ayarları , Görüntü keskinleştirme, Anisotropic Filtering, FXAA Antialiasing ve daha fazlasını içerir.
 • Bir NVIDIA grafik kartınız varsa, maksimum performans optimizasyonu için en son NVIDIA Grafik sürücüleri gereklidir.
 • Bir AMD grafik kartınız varsa, en son AMD Radeon Graphics sürücüsü de maksimum performans elde etmek için bir zorunluluktur.
 • AMD Kontrol panelinde, eSports Graphic profilini seçin.
 • İnce ayar yapılması gereken AMD Crimson ayarları arasında Radeon Anti-lag, Radeon Chill, Radeon Boost, Radeon Image Sharpening ve diğerleri bulunur.
 • Windows Güncellemeleri ayrıca bilgisayarınızın genel olarak daha hızlı olmasına ve yeni özellikler eklenmesine yardımcı olur.
 • WIndows’un Maksimum Performans planını kullanmak, bilgisayarınızın maksimum potansiyeline ulaşmasına da yardımcı olur.
 • Windows Görsel efektlerini optimize etmek , arka plan uygulamalarını devre dışı bırakmak ve gelişmiş işaretçi hassasiyetini devre dışı bırakmak da genel oyun içi performansınızı artırmanıza yardımcı olabilir.
 • Valorant’ı Windows’ta Yüksek önceliğe ayarlamak , pencerelerin Valorant’a maksimum kaynak ayırmasına yardımcı olur.
 • Mümkün olan en yüksek FPS’yi elde etmek için grafiklerden ve görsellerden taviz vermeniz gerekeceğini unutmayın.

Valorant’ı Neden Optimize Etmeniz Gerekiyor?

Riot Games tarafından geliştirilen ve yayınlanan Valorant, 2020’nin başlarında büyük bir sükse yaptı. O zamandan beri milyonlara varan oyuncu, oyunu oynamaya devam ediyor. Bununla birlikte, Valorant, başlangıçtan itibaren bazı performans sorunları ile birlikte oyuncuların biraz canını sıktı. Her yeni güncellemeyle Valorant’ın performansı daha iyi hale geldi, ancak hala orta çaplı performans sorunlarına neden olabilir. Oyunda ne kadar çok FPS alırsanız, diğer oyunculara karşı büyük bir avantaj sağlarsınız. Bu nedenle de her zaman Valorant’ı optimize etmelisiniz.

Valorant’ta en iyi görüntü ve grafik ayarını elde edebilmek için birkaç oyun içi grafik ayarını değiştirebilirsiniz. En iyi performansı elde etmek için her seçeneği gözden geçirmeli ve tüm ayarları tek tek seçmek oldukça önemlidir.

İlginizi Çekebilir  V Rising Rehber: Iron Ore, Iron Ingot Nasıl Elde Edilir?

Valorant En İyi Grafik Ayarları

Valorant’ta grafik ayarlarına erişmek için sağ üstte bulunan “Görüntü” sekmesine tıklamanız gerekiyor. Bu menüde 3 çeşit grafik ayarı göreceksiniz, Valorant için “Genel Ayarlar” ile başlayalım.

Başlangıç olarak aşağıdaki ekran görüntüsündekileri uygulayabilirsiniz. Daha sonrasında bu ayarları neden yapmanız gerektiğine dair de bilgileri bulacaksınız.

İlginizi çekebilir: Ekran Kartı Karşılaştırması Yapabileceğiniz Siteler

valorant en iyi görüntü ayarı
valorant en iyi görüntü ayarı
Görüntü ModuTam Ekran
Çözünürlük1920×1080 16:9
EkranBirincil
Görüntü Boyutu YöntemiLetterbox
Pilde FPS’i KısıtlaKapalı
Pilde Azami FPS60 FPS
Menüde FPS’i KısıtlaAçık
Menüde Azami FPS144 FPS
Arka Planda FPS’i KısıtlaAçık
Arka Planda Azami FPS30 FPS
FPS’i Her Zaman KısıtlaKapalı
FPS’i Her Zaman Azamide Tut60 FPS
NVIDIA Reflex Düşük GecikmeAçık

Çözünürlük: Monitörünüzün Yerel Çözünürlüğünü Ayarlayın

Oyun oynarken çözünürlük, her oyunda olduğu gibi Valorant’ta da en önemli ayarlardan biridir. Valorant’ı monitörünüzün ve ekran kartınızın sunduğu çözünürlükte oynamak en iyisidir. Ancak, düşük saniye başına kare (yani FPS) sorunu yaşıyorsanız çözünürlüğü biraz düşürmeyi deneyebilirsiniz. Elbette, performansta ciddi bir iyileşme elde edeceksiniz, ancak bu görsel netlik bozulmuş olacak. Bu nedenle, daha iyi performans elde etmek için diğer yöntemleri denemek ve bunu bir beklenmedik durum olarak kaydetmek en iyisidir.

Görüntü Modu: Tam Ekran

Valorant’ta en iyi FPS’yi elde etmek için görüntüleme modu her zaman “Tam Ekran” olarak ayarlanmalıdır. Tam ekran, PC’nizin oyunun performansına arka plan işlemlerine göre öncelik vermesine yardımcı olur.

Monitör Ayarı: Birincil

Burada birincil monitörünüzü seçin.

En Boy Oranı Yöntemi: 4:3 veya Letterbox

Letterbox, özellikle Valorant profesyonelleri tarafından oynanacak en iyi en boy oranı olarak övülür. 4:3 en boy oranı, dokuları tuhaf bir şekilde yatay olarak uzatarak ekranınızda genişletir. Ancak bu, rakiplerin dokularının da daha geniş olacağı ve dolayısıyla daha kolay hedef alınabilecekleri anlamına geliyor.

Pilde FPS’i Kısıtla

Dışarıdaki dizüstü bilgisayar oyuncularına biraz sevgi veren oyunları görmek güzel. Ancak, bu seçenek pek yardımcı olmuyor, bu yüzden herhangi bir FPS düşüşünü önlemek için en iyisi kapatmak.

Pilde Azami FPS

Bu, dizüstü bilgisayar oyuncularına adanmış başka bir ayardır, ancak çok fazla kullanımı yoktur. Dizüstü bilgisayarlar pil gücüyle ilgili performansı otomatik olarak düşürdüğü için, FPS’niz de otomatik olarak düşecektir. Ancak, oyun içi ayarınızın FPS’yi sınırlamadığından emin olmak için yine de 60 veya üzerine ayarlayabilirsiniz.

Valorant’a girip çıkarken sık sık Alt+Tab yapıyor musunuz? Belki bir yayıncısınız veya oyun oynuyorsunuz ve izleyicilerinizle hızlı bir sohbet için oyunu simge durumuna küçültmeniz gerekiyor. Valorant’ı küçültmeyi kolaylaştırmak için bu ayarı Açık, aksi halde Kapalı yapın.

Ana menüde rölantideyken GPU’nuzun gereksiz kareleri zorlamasını istemiyorsanız bu ayarı 30 FPS’ye getirin.

Arka Planda FPS’i Kısıtla: 30 FPS

PC’nizin gerekmediğinde gereksiz kareleri itmesini önlemek için bunu 30 FPS’ye ayarlayın. Ayrıca, oyunu hızlı bir şekilde küçültmeye de yardımcı olur.

FPS’i Her Zaman Kısıtla: Kapalı

Oyun içi FPS sınırını kaldırmak için bu ayarı Kapalı konuma getirin.

FPS’i Her Zaman Azamide Tut: 60 FPS

Bu, ana menüdeki animasyonların daha yumuşak olmasına yardımcı olur.

Nvidia Reflex Düşük Gecikme: Açık

Valorant’ı bir Nvidia ekran kartı ile oynuyorsanız, sahip olabileceğiniz en iyi özelliklerden biri Nvidia Reflex özelliğidir. Giriş gecikmesini önemli ölçüde azaltmaya yardımcı olur ve oyun içi eylemlerin duyarlı ve doğru olmasını sağlar. Ne yazık ki AMD kullanıcıları, Nvidia’ya özel olduğu için bu özelliği kullanamıyor.

Genel” sekmesinden sonra sıra Valorant’ta en iyi grafik kalitesi ayarlarını yapmaya geldi. Bu ayarlar oyun içinde yüksek FPS ve maksimum performans sunar. Bununla birlikte, mümkün olduğunda bazı görsel kaliteyi korumayı seçmenize de izin vereceğiz.

valorant en iyi görüntü ayarı - 2
valorant en iyi görüntü ayarı – 2
Çok İzlekli GörselleştirmeAçık
Materyal KalitesiDüşük
Doku KalitesiOrta
Ayrıntı KalitesiDüşük
Arayüz KalitesiOrta
VinyetKapalı
VSyncKapalı
Kenar YumuşatmaMSAA 2x
Eşyönsüz Filtreleme4x
Netliği ArttırKapalı
(BETA) Deneysel KeskinleştirmeAçık
BloomKapalı
BozulmaKapalı
Atılan GölgelerKapalı

Çok İzlekli Görselleştirme: Açık

Valorant’ı üst düzey bir bilgisayarda oynuyorsanız Multi-Threaded Rendering‘i Açık olarak ayarlayın. Bu ayar, CPU performansınızı ve grafik kalitenizi önemli ölçüde artıracaktır.

Materyal Kalitesi: Düşük

Bu ayarın Valorant’ın performansı üzerinde büyük etkisi vardır. Bütçenize uygun bir PC’niz varsa, onu düşük seviyeye çevirmek en yüksek FPS’yi almanıza yardımcı olacaktır. Ancak, biraz GPU gücünüz varsa, en azından orta ayarları kullanın.

Doku Kalitesi: Orta

Oyundaki dokular performansı çok fazla etkilemiyor. Bu nedenle, doku kalitesini orta seviyeye getirmek, düşük kaliteli PC için harika bir seçenektir. Üst düzey bir PC’yi sallıyorsanız, onu Yüksek’e getirin.

Ayrıntı Kalitesi: Düşük

Ekranınızda daha az dikkat dağıtma ve dağınıklık istiyorsanız ayrıntı kalitesi ayarını Düşük’e çevirin. Bu, Valorant’ta FPS’yi artırmaya yardımcı olur ve ayrıca ekranınızdaki duvarlardaki sarmaşıklar ve yapraklar gibi gereksiz dokuları azaltmaya yardımcı olur.

İlginizi Çekebilir  CoD: Warzone 2 İçin En İyi Silahlar

Arayüz Kalitesi: Orta

Performans üzerinde fazla bir etkisi olmadığı için UI Kalitesini Orta olarak ayarlayın. Bu, Valorant’taki oyuncu portresi ve ayar menüsü gibi UI öğelerini etkileyecektir.

Vinyet: Kapalı

Vinyet, performansa etkisi olmayan estetik bir ayardır. Ancak maçlarınıza sinematik bir hava katmak için ekranınızın köşelerini karartıyor. Evet, çalışmıyor, denedik. Kibritlerinizi ciddiye alıyorsanız, o zaman sadece yolunuza çıkar, Kapalı olarak bırakın.

VSync: Kapalı

Kendinize bir iyilik yapın, hiçbir oyunda V-sync kullanmayın. Dönem! Birçok oyunda, V-sync’in mikro takılmalar, giriş gecikmeleri ve hatta monitörünüzün yenileme hızına göre FPS’yi sınırladığı bilinmektedir. FPS’nizin sınırını kaldırmak için kapatın. Arada sırada ekran yırtılmasıyla karşılaşabilirsiniz, ancak 300+ FPS’de diğer oyuncuları domine ettiğinizde buna değecektir.

Kenar Yumuşatma: MSAA 2x

İnsanlar en fazla FPS’yi elde etmek için Kenar Yumuşatmayı Kapatmayı tercih ediyor, ancak bu doğru değil. Makul FPS’yi korurken inanılmaz derecede net görsel kalite elde etmek için MSAA X2’ye ayarlayabilirsiniz. Artı, o kadar vergi bile değil, bu yüzden her şey yolunda.

Eşyönsüz Filtreleme: 2x veya 4x

2x veya 4x kullanmak, PC’nizde o kadar da zorlayıcı değildir ve Valorant’ta eğik açılardaki nesnelerin doku keskinliğini gerçekten geliştirir. Güçlü bir PC kullanıyorsanız, 16x ile devam edebilirsiniz.

Netliği Arttır: Kişisel Tercihe Bağlı

Bazılarına göre bu ayar, performanstan ödün vermeden görsel kaliteyi çok artırdı. Bununla birlikte, bazıları için, geçerli bir kalite iyileştirmesi için çerçeveleri kısalttı. Açık ve Kapalı’yı denemenizi ve sizin için neyin işe yaradığını görmenizi tavsiye ederim.

Bloom: Kapalı

Oyunda dikkatinizin dağılmasını istemiyorsanız Bloom’u Kapatın. Bu, performanstan etkilenmeyen yalnızca görsel bir efekttir.

Bozulma: Kapalı

Ekranınıza “bozulma” etkisi ekleyen başka bir anlamsız görsel efekt. En iyisi devre dışı bırakmak.

Atılan Gölgeler: Kapalı

Bu ayar, oyuncunuzun gölgesini gösterir veya gizler ve diğer takımı etkilemez. Kapatmak buradaki en iyi eylemdir.

Valorant En İyi Nitelikler Ayarları

Bu bölüm, oyununuzun performansını gerçekten etkilemeyecektir. Bunlar, oyun içi HUD’nizi etkileyen daha fazla yaşam kalitesi değişiklikleridir. Ancak yine de sizlerle paylaşmak istedik.

valorant en iyi görüntü ayarı - 3
valorant en iyi nitelikler ayarları

Nitelikler bölümündeki ayarlar oldukça açıklayıcıdır. Bunları aşağıdaki önerilere göre ayarlamanız yeterlidir.

 • İstemci FPS’i: Sadece Metin
 • Sunucu Tick Oranı: Sadece Metin
 • Toplam Kare İşleme Hızı: Sadece Metin
 • Boşta Geçen Süre: Sadece Metin
 • İşlemci Oyun Süresi: Sadece Metin
 • Ekran Kartı (İşleme) Süresi: Sadece Metin
 • İşlemci (RHI) Süresi: Sadece Metin
 • Ekran Kartı İşleme Süresi: Gizle
 • Kullanılan Fiziksel Bellek: Gizle
 • İşlemci, Ekran Kartı İşleme Süresini Bekler: Gizle
 • Kullanılabilir Fiziksel Bellek: Gizle

Valorant İçin En İyi NVIDIA Ekran Kartı Ayarları

Valorant için en iyi oyun içi ayarlarını yapmak ne kadar önemliyse, NVIDIA ekran kartı kullanan oyuncular içinde NVIDIA Denetim Masası ayarlarını da yapmak bir o kadar önemlidir.

Ancak Nvidia ekran kartı ayarlarını yapmadan önce, ekran kartı sürücünüzün güncel olduğundan emin olun. Bunun için yapmanız gerekenler ise oldukça basittir.

valorant için nvidia ekran kartı ayarlarını yapmak
valorant için nvidia ekran kartı ayarlarını yapmak
 1. NVIDIA GeForce Experience bölümünü açın.
 2. Daha sonra üst bölümde yer alan “Sürücüler” bölümünü açın.
 3. Daha sonra ise “Güncelleştirmeleri Denetle” bölümüne tıklayın ve yeni bir güncelleme geldiyse indirin ve kurun.

Ekran kartınızı güncellediyseniz yapmanız gereken bir diğer adım ise NVIDIA Denetim Masası ayarlarını yapmaktır.

valorant için nvidia denetim masası ayarları
valorant için nvidia denetim masası ayarları

Eğer Windows 10 kullanıyorsanız, bilgisayarınızın masaüstüne sağ tıklayarak çıkan seçeneklerden “NVIDIA Denetim Masası” na tıklayın. Eğer Windows 11 kullanıyorsanız, bilgisayarınızın sağ alt tarafında yer alan tarih ve saat bölümünün olduğu yerdeki üst tarafa doğru ok işaretinin üzerine tıklayın ve NVIDIA simgesine sağ tıklayıp “NVIDIA Denetim Masası” tıklayın ve açın.

Çıkan ekranda, 3D Ayarları’nın bulunduğu kısmında altında yer alan “Görüntü ayarlarını önayarlar yap” seçeneğine tıkladıktan sonra ekranın ortasında yer alan “Gelişmiş 3D görüntü ayarlarını kullan” seçeneğine tıklayın ve uygula diyin.

Daha sonra “3D Ayarlarının Yönetilmesi” bölümüne gidin ve aşağıdaki ayarları uygulayın.

Görüntü ÖlçeklendirmeKapalı
Arkaplan Uygulaması Maksimum Kare HızıKapalı
Bağlantılı Kapalı
Gama Düzeltme – Kenar YumuşatmaKapalı
Mod – Kenar YumuşatmaKapalı
Arka Plan Maksimum Kare Hızı20
Düşük Gecikme ModuUltra
Maksimum çerçeve hızıKapalı
Güç Yönetimi ModuMaksimum Performansı Tercih Edin
Monitör TeknolojisiMonitöre Kadar
Çoklu Çerçeve Örneklemeli AA (MFAA)Kapalı
Anizotropik Örnek OptimizasyonuKapalı
Negatif LOD Önyargısı – Doku FiltrelemeAçık
Kalite – Doku FiltrelemeYüksek performans
Trilinear Optimizasyon – Doku FiltrelemeAçık
Dişli OptimizasyonOtomatik

Görüntü Netleştirme: Açık

Görüntü Keskinleştirme, doğal olarak Nvidia GPU kullanıcıları tarafından kullanılabilen harika bir özelliktir. Valorant’ta düşmanları daha kolay tespit etmenize yardımcı olmak için dokuları keskinleştirmeye yardımcı olur. 0,3 ile 0,7 aralığında herhangi bir yerde kalmanız önerilir, çünkü çok az veya çok fazla görüntü kalitenizi tuhaf hale getirir. 

Anizotropik Filtreleme: Kapalı

Anizotropik Filtreleme, Valorant grafik ayarlarında yapılandırdığımız bir seçenektir. Burada, en iyi Kapalı konumunda tutulur. 

İlginizi Çekebilir  Minecraft: Nether Portal Nasıl Yapılır?

FXAA – Kenar Yumuşatma – FXAA: Kapalı

Bu, dokulardaki pürüzlü kenarları daha düşük bir maliyetle gidermeye yardımcı olan başka bir Kenar Yumuşatma modudur. Ancak, Valorant ayarlarında grafikleri zaten yapılandırdığımız için bu kapalı tutulmalıdır. 

Gama Düzeltme – Kenar Yumuşatma:  Kapalı

Bu ayar, OpenGL programlarında görüntü kalitesini iyileştirmek için gama düzeltme kenar yumuşatmayı etkinleştirmenizi sağlar. Bu ayar Valorant’ta işimize yaramaz ve bu nedenle Kapatılmalıdır. 

Mod – Kenar Yumuşatma:  Kapalı

Bu, oyunlarınızda Kenar Yumuşatmanın tam olarak nasıl uygulanacağını kontrol eder. Onu da kapatsan iyi olur.

Arka Plan Maks Kare Hızı: 20

Bu, Nvidia Kontrol Paneline eklenen en yeni özelliklerden biridir. Alt+Tab oyundan çok çıkarsanız, bu ayar oyunun güç tüketimini azaltır ve diğer uygulamalara öncelik verir. 20’ye kadar düşürmek burada en iyi seçimdir.

Düşük Gecikme Modu: Ultra

Düşük Gecikme Modu, Nvidia’nın yerel olarak sunduğu harika bir özelliktir. Giriş gecikmesini önemli ölçüde azaltmaya yardımcı olur ve ayrıca FPS’yi artırır. Özellikle rekabetçi çok oyunculu oyunlarda harikadır. Dolayısıyla Valorant’ta harikalar yaratacak.

Maks Kare Hızı: Kapalı

Valorant’ta FPS’nizi sınırlamamak için bu ayarı Kapalı konuma getirin.

Güç Yönetimi Modu: Maksimum Performansı Tercih Edin

Bu ayar, GPU’nuzun oyunda tam gaz çalışmasına ve maksimum performans üretmesine olanak tanır.

Monitör Teknolojisi: Monitöre Bağlıdır

Burada monitör teknolojinizi seçin. Ancak, monitörünüzün Nvidia Gysnc veya AMD Freesync gibi teknolojileri sunup sunmadığına bağlıdır.

Çoklu Kare Örneklemeli AA (MFAA): Kapalı

Bu, Nvidia’nın tescilli Kenar Yumuşatma teknolojisidir. Şu anda Valorant ile pek iyi çalışmıyor, bu yüzden en iyisi Kapatın. 

Anizotropik Örnek Optimizasyonu – Doku Filtreleme: Açık

Bu ayar, performans üzerinde minimum etkiyle görüntü kalitesini artırır. Valorant’ta görüntü kalitesini artırmak için harika.

Negatif LOD Önyargısı – Doku Filtreleme: İzin Ver

Bu ayar, Valorant’ta görsellerin keskinleştirilmesine yardımcı olur. Ayarı İzin Ver olarak ayarlamak en iyisidir.

Kalite – Doku Filtreleme: Yüksek Performans

Valorant’ta yüksek FPS almak için çok önemli bir ayar. Grafik efektleri yerine yüksek FPS’yi tercih etmek için onu yüksek performansa çevirseniz iyi olur.

Trilinear Optimizasyon – Doku Filtreleme: Açık

Bu, Valorant’ta doku filtrelemeyi geliştirir. Dokuları keskinleştirmeye ve düşmanları daha kolay tespit etmeye yardımcı olur. 

Dişli Optimizasyon: Otomatik

Bu ayar, Valorant’ın birden çok CPU ve çekirdekten yararlanmasını sağlar. Performansı yumuşatmaya yardımcı olur, ancak performansı düşürebilir. En iyisi Otomatik’te kalmasıdır.

Valorant İçin AMD Radeon Ayarları

Radeon Gecikme ÖnleyiciEtkinleştirilmiş
Radeon ChillKapalı
Radeon BoostKapalı
Radeon Görüntü KeskinleştirmeEtkinleştirilmiş
KeskinlikSeçim Size Bağlı
Dikey Yenilemeyi Bekle Herzaman Kapalı
Kenar YumuşatmaUygulamanın Ayarlarını Kullan
Kenar Yumuşatma YöntemiÇoklu Örnekleme
Morfolojik Kenar YumuşatmaKapalı
Anizotropik filtrelemeKapalı
Doku Filtreleme KalitesiVerim
Yüzey Biçimi OptimizasyonuEtkinleştirilmiş
Mozaik ModuUygulama Ayarlarını Geçersiz Kıl
Maksimum Mozaik DüzeyiKapalı
OpenGL Üçlü Arabelleğe AlmaKapalı
Shader Önbelleğini SıfırlamaSıfırla

Valorant için en iyi AMD Radeon ekran kartı ayarlarına geçmeden önce, ekran kartınızın güncel olduğundan emin olun. Eğer güncelse aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz. Eğer değilse buradan ekran kartının güncel sürümünü edinin.

Şimdi neler yapmanız gerektiğine geçelim.

 1. AMD Denetim Masası’nı açın, Oyun’a ve ardından Oyunlar’a gidin ve son olarak Küresel Grafikler’i seçin.
 2. Ardından, farklı ayarlara sahip çok sayıda Grafik Profili göreceksiniz.
 3. Yüksek FPS ve Üstün Performans için, performansı önemli ölçüde artıracağı ve görselleri azaltacağı için eSporları seçmemiz gerekiyor.
 4. eSpor Grafikleri Sekmesi altında, ayarlarınızı AMD Kontrol Paneli için aşağıdaki en iyi Valorant Ayarlarına değiştirin.

Radeon Chill: Devre Dışı

Bu, başka türlü iyi bir özellik olurdu, ancak Valorant için değil. Sıcaklıkları soğuk tutmak için oyundaki FPS’yi önemli ölçüde düşürürse, bu optimum değildir. Daha iyi performans için en iyisi devre dışı bırakın.

Radeon Boost: Devre Dışı

Bu özellik, performansı artırıyormuş gibi gelebilir ve evet artırır, ancak bir püf noktası vardır. Ayrıca çözünürlüğünüzü performans lehine dinamik olarak düşürür, bu da Valorant’ı duygusal bir karmaşaya dönüştürür. Daha sonra pişman olmadan önce şimdi devre dışı bıraksan iyi olur. 

Radeon Görüntü Keskinleştirme: Etkin

Bu özellik, Nvidia’nın keskinleştirme filtresine benzer. Valorant’ta dokuları çok daha keskin hale getirmeye yardımcı olduğu için açmanız en iyisidir. 

Netlik: Kişisel Tercih

Bu, Radeon Image Sharpening’in Valorant için uyguladığı keskinleştirme seviyesini ayarlamanıza yardımcı olur. Başlangıçta 50’ye ayarlayıp zevkinize göre arttırıp azaltabilirsiniz. 

Dikey Yenilemeyi Bekle – Her zaman kapalı

Bazı senaryolarda FPS’nizi büyük ölçüde düşürür ve hatta kilitler. Ayrıca giriş gecikmesini artırır, Valorant’ta en iyi performans için bunu Her Zaman Kapalı olarak ayarlasanız iyi olur. 

Yukarıdaki tüm adımları tamamladıysanız, şimdi Gelişmiş’i tıklayın ve daha fazla ayar karşınıza çıkmış olacak. Bunları da değiştirdiğinizden emin olun.

Kenar Yumuşatma: Uygulama Ayarlarını Kullanın

Kontrol panelinden herhangi bir zorunlu Kenar Yumuşatma eklemek istemiyoruz, bu yüzden en iyisi uygulamanın AA’yı kontrol etmesine izin vermek. 

Kenar Yumuşatma Yöntemi: Çoklu Örnekleme

Multisample, sürücü paneli aracılığıyla zorlamak için en iyi Kenar Yumuşatma yöntemidir. Dokulardan pürüzlü kenarların çıkarılmasına yardımcı olur ve onları daha pürüzsüz hale getirir. 

Morfolojik Kenar Yumuşatma: Devre Dışı

Morfolojik Kenar Yumuşatma, etkinleştirildiğinde Valorant’ta tuhaf bir maviye neden olabilir. En iyi performans ve görsel kalite için devre dışı bırakmak en iyisidir. 

Anizotropik Filtreleme: Devre Dışı

Valorant Grafik Ayarlarında Anizotropik Filtrelemeyi zaten ayarladık, bu nedenle AMD Kontrol Panelinde zorlamaya gerek yok.

Doku Filtreleme Kalitesi: Performans

Adından da anlaşılacağı gibi, bunu performansa ayarlamak, yüksek görsel kalite yerine daha iyi FPS’yi tercih edecektir. Takas da fena değil, bu yüzden performans gerçekten burada en iyi seçenek. 

Yüzey Biçimi Optimizasyonu: Etkin

Yüzey Formatı Optimizasyonu, Valorant’ta bellek kullanımını azaltmaya yardımcı olur ve bu da daha yüksek performans sağlar. Bu özelliği AMD Kontrol Panelinde Etkinleştirmek En İyisidir. 

Mozaik Modu: Uygulama ayarlarını geçersiz kıl

Bu, Valorant’tan sürücü kontrollü Tesselation’ı devre dışı bırakmanın ilk kısmıdır.

Maksimum Mozaik Düzeyi: Kapalı

Tesselation modunda uygulama ayarlarını geçersiz kılma’yı seçerek, artık Denetim Masası’ndan sürücü Tesselation seviyesini tamamen devre dışı bırakabilirsiniz. Oyun içi performansınızı çok artıracaktır. 

OpenGL Üçlü Arabelleğe Alma:  Devre Dışı

Bu ayar, çerçeve gecikmelerine ve giriş gecikmesine neden olduğundan Valorant için gereksizdir. Oyunda en iyi sonuçlar için devre dışı bırakın. 

Gölgelendirici Önbelleğini Sıfırla – Sıfırlama Gerçekleştirin

Bu bir ayar değil, AMD’nin gizli bir özelliğidir. Grafik kartınızı bir süredir güncellemediyseniz, gölgelendirici önbelleğini buradan sıfırlayabilir ve GPU’nuzda işleri biraz daha hafifletebilirsiniz. Bu seçeneğin alternatifi, GPU sürücülerini yeniden yüklemektir.

Gelişmiş Ayarlar ile işiniz bittiğinde, grafiklerin hemen yanındaki Görüntü Sekmesine gidin. Tüm ayarları tercihinize göre ayarlayın.

Tüm ayarlar bu kadardı. Bu ayarları yaptıktan sonra daha iyi bir oyun deneyimi sizi bekliyor olacak. Ek olarak, Valorant’ta renk ayarlarının da nasıl yapılacağını merak ediyorsanız içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Diğer içeriklerimize aşağıdan ulaşabilirsiniz:

Yorum yapın