Ekran Kartı Karşılaştırması Yapabileceğiniz En İyi Web Siteleri – 2022

Ekran kartları bilgisayar donanımımızın en önemli parçalarından biridir. Özellikle oyun oynayan veya bir ekran kartının ihtiyaç duyabileceği işler ile ilgili kişiler için neredeyse vazgeçilmezdir ve genellikle bunlarla uğraşan kişiler yüksek performans alabilecekleri ekran kartlarını almak isterler.

Şu anda dünya üzerinde iki adet önde gelen ekran kartı üreticisi bulunmaktadır. Bunlar AMD ve NVIDIA’dır. Uzun zamandır hangi ekran kartı üreticisinin teknoloji ve performans bakımından daha iyi olduğu tartışılırken, bazı web siteleri ekran kartlarının özelliklerini karşılaştırabilmenize olanak sağlar.

Bu içeriğimizde eğer ekran kartı karşılaştırmak istiyorsanız bunu yapabileceğiniz web sitelerinin listesini bulacaksınız.

Ekran kartı özelliklerini karşılaştırmanıza olanak sağlayan web sitelerine geçmeden önce şunu belirtmek isterim. Farklı markalara ait aynı ekran kartı modelleri olmasına rağmen, her bir markanın kendine has uygulayabildiği teknolojiler vardır ve ekran kartlarının performansları markaya bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Örneği, AMD ekran kartı alacaksınız Sapphire markalı AMD ekran kartları diğer markaların performans açısından bir tık önündedir. NVIDIA ekran kartlarında ise kullanıcıların yaptığı geri bildirime göre EVGA ekran kartlarının performans açısından diğer ekran kartlarına göre daha iyi olduğu söylenmektedir. Elbette ekran kartınızın performansı kullandığınız diğer donanımlara göre de değişiklik gösterecektir.

Ekran Kartı Neye Göre Seçilir?

Ekran kartı seçerken önceliğinizi yani kullanım amacınızı biliyor olmalısınız. Eğer oyun oynamayacak veya grafik kartının yoğun kullanılacağı bir işlem gerçekleştirmeyecekseniz yüksek performans verecek bir ekran kartına ihtiyacınız yok.

İlginizi Çekebilir  Intel 13. Nesil İşlemcilerin Özellikleri Sızdırıldı!

Ancak oyun oynayacaksanız veya spesifik bir oyun tercihiniz varsa, önerilen sistem gereksinimlerindeki ekran kartını almanız sizin için en mantıklısı olacaktır.

Şu anda mevcut oyun teknolojileri minimum 4GB VRAM’e sahip ekran kartlarını öneriyor. Önerilen sistem gereksinimlerinde ise 6GB’lık VRAM’e sahip ekran kartları bulunuyor. Bizim önerimiz ise 4 ve 6GB’lık ekran kartlarının aksine, sizi ilerleyen dönemde de masrafa sokmayacak bir 8GB VRAM’e sahip ekran kartı almanız olacaktır.

Oyunlardaki sürekli gelişen grafik kalitelerinin, kullanılan teknolojilerin durdurak bilmeden ileriye doğru hızlı adımlarla gitmesi nedeniyle bu tercih sizin için daha uygun olacaktır.

Hazırsanız listemize geçelim.

Versus.com

Versus.com ekran kartlarını detaylı bir şekilde karşılaştırabileceğiniz harika bir site. Ekran kartından cep telefonuna, şehirlerden elektrikli bisikletlere kadar karşılaştırma yapabileceğiniz kategorileri içerisinde barındırıyor.

Versus.com’da karşılaştırma yapmak istediğiniz modelleri arattıktan ve sonrasında seçtikten sonra ekran kartlarının genel puanlarından tutunda uygun fiyata satın alabileceğiniz web sitelerine kadar size her türlü bilgiyi vermektedir. Aynı zamanda bölgesel dil desteği olduğundan siteyi Türkçe olarak kullanabilirsiniz.

versus ekran kartı karşılaştırma -2
versus ekran kartı karşılaştırma

Örneğin ben Gigabyte Radeon RX 6600 XT Eagle ekran kartı ile Nvidia GeForce RTX 3060 ekran kartını karşılaştırdım ve karşıma aşağıdaki gibi bir karşılaştırma ekranı geldi. Toplamda 54 adet incelenen özelliğin ardından Nvidia GeForce RTX 3060 ekran kartının RX 6600 XT ekran kartına göre 2 puan daha fazla aldığını gördüm.

versus.com karşılaştırma
versus.com karşılaştırma

Peki sadece özellik mi karşılaştırabiliriz? Elbette hayır. Karşılaştırma ekranında piyasadaki eğer ekran kartlarının stoğu mevcutsa satın alabileceğiniz sitelerin linkleri de mevcut. Bunun yanı sıra kullanıcıların yaptıkları yorumlar ve detaylı bir özellikler bölümü yer alıyor. Özellikler bölümünde GPU Saat Hızı, Piksel Oranı, GPU Bellek Hızı gibi birçok bölüm yer alıyor.

İlginizi Çekebilir  AMD Radeon Software Adrenalin Edition 22.7.1 Güncelleme Notları

GPU Check

Ekran kartı karşılaştırması yapabileceğimiz bir diğer web sitesi ise GPU Check. GPU Check, versus.com’a göre karşılaştırma tarafında bir daha fazla detay sunuyor. Yine aynı şekilde fiyat ve özellik karşılaştırmasının yanı sıra, ekran kartını kullanacağınız bilgisayarın işlemcisini, hatta testini yapmak istediğiniz kalite ayarlarını dahi seçebiliyorsunuz.

Örneğin ben aşağıdaki gibi bir karşılaştırma yaptım. Yine ekran kartları olarak AMD Radeon RX 6600 XT ve NVIDIA GeForce RTX 3060 seçtim. AMD ekran kartının bulunduğu setup’da AMD Ryzen 5 5600X işlemci, NVIDIA ekran kartının bulunduğu setup’da ise Inte Core i5 11600K işlemci seçtim ve bu ekran kartlarının Yüksek kalitede nasıl bir performans sunduklarını test ettim.

gpu check ekran kartı karşılaştırma
gpu check ekran kartı karşılaştırma-1

Teknik özelliklerin yanı sıra, aşağıda da göreceğiniz üzere 1080p, 1440p ve 4K kalite ayarlarında ne kadar FPS alacağımı da gösteriyor.

gpu check ekran kartı karşılaştırma-2
gpu check ekran kartı karşılaştırma-2

Karşılaştırma ekranının en altında ise ekran kartları ile ilgili bir makale de bizleri bekliyor. Ayrıca makalenin alt bölümünde ise kalite ayarlarını seçebileceğimiz bir kısım var bu alanda oyunlardaki FPS değerlerini de bizlere göstermektedir.

gpucheck ekran kartı karşılaştırma
gpucheck ekran kartı karşılaştırma

Epey.com

Epey.com Türkiye’de kurulmuş bir karşılaştırma ve affiliate e-ticaret sitesidir. Hemen hemen tüm ekran kartlarını içerisinde barındıran Epey.com’da filtreleme özelliği sayesinde dilediğiniz ekran kartını bulabilir ve ekran kartının altında çıkan “Karşılaştır” butonuna basarak karşılaştırmak istediğiniz ekran kartlarını ekleyebilirsiniz. Ayrıca bir affiliate e-ticaret sitesi olduğu içinde seçtiğiniz ekran kartı en ucuz hangi web sitesinde varsa fiyatları ile birlikte listelenmektedir.

Yine Epey üzerinden yaptığım karşılaştırmada Gigabyte Radeon RX 6600 Eagle 8G ekran kartı ile Gigabyte GeForce RTX 3060 Gaming OC 12G ekran kartlarını karşılaştırdım. Neden sürekli olarak bu iki ekran kartını karşılaştırdığımı soracak olursanız cevabımı vereyim. Sıklıkla forum sitelerinde bu ekran kartı arasındaki performans tartışmaları dönüyor ve fiyat/performans açısından RX 6600’ün çok daha iyi olduğu söyleniyor.

İlginizi Çekebilir  SSD Sağlığı Nedir ve Nasıl Ölçülür?

Aşağıdaki ekran görüntüsünde de göreceğiniz üzere, bir affiliate e-ticaret web sitesi olduğu için özelliklerden önce seçilen ekran kartlarının en uygun fiyatlı olanları geliyor.

epey ekran kartı karşılaştırma
epey ekran kartı karşılaştırma

Ardından ise ekran kartlarının zaman içerisindeki fiyat değişimlerinin gösterildiği bir grafik yer alıyor. Daha sonrasında ise teknik özellikler var.

epey.com ekran kartı karşılaştırma
epey.com ekran kartı karşılaştırma

İçeriğimizin sonuna geldiğimizde ise, o kadar karşılaştırmasını yaptığımız iki ekran kartı arasında kalacak olursanız ve fazla da bir bütçeniz yoksa Gigabyte RX 6600’ü tercih edebilirsiniz. Eagle modeli özellikle 3 fanlı olmasından dolayı ısınma sorunu yaşamıyor.

Okuduğunuz için teşekkürler.

Ayrıca, ekran kartı nasıl güncellenir içeriğimize de bakabilirsiniz.

Yorum yapın