Lost Ark İnceleme: Oynanış, Sınıflar, PvP Sistemi

Lost Ark bundan tam 2 yıl önce ilk kez piyasaya sürüldüğünde MMO hayranlarının ilgisini fazlasıyla çekti. Özellikle Avrupa ve Amerika’daki oyuncular uzun zamandır oyunun piyasaya sürülmesini bekliyordu. Ve nihayet MMO severlerin merakla beklediği Aksiyon RPG (ARPG) ve MMORPG türündeki Hack & Slash oyunu piyasaya sürüldü.

İlk kez Rusya ve Güney Kore’de Smilegate tarafından piyasaya sürülen oyun şimdi Amerika ve Avrupa oyuncuları içinde erişilebilir durumda.

Bağımlılık yaratan dövüş mekanikleri, şık görsellere ve harika derece de grafiklere sahip olan oyunun, ayrıca oldukça uzun bir oyun sonu içeriği bulunuyor. Yani kısacası oyun içerisinde yapabileceğiniz birçok şey var. İzometrik bakış açısına sahip olan Lost Ark’ın belki de en sevilen özelliği tatmin edici derece de hikayeye sahip olması ve oyun içerisinde 1v1, 3v3 ve 6v6 olmak üzere PvP modunun bulunuyor olması.

Lost Ark incelememize başlamadan önce merak edilen bir sorunun cevabını vermekte fayda var. Lost Ark ücretsiz olarak oynanıyor mu? Sorunuzun cevabı evet, Lost Ark’ı herhangi bir ücret ödemeden indirebilir ve oynayabilirsiniz.

Lost Ark İnceleme

Lost Ark Dünyasına Meydan Okuyun

Lost Ark, içerisinde keşfedilecek birçok bölge, elde edilecek birçok kaynak ve tabii ki de birçok eşya barındırıyor. Oldukça kapsamlı bir oyun olan Lost Ark’ın temelinde ise elbette savaş yatıyor.

Diğer MMO’ların aksine Lost Ark içerisinde geleneksel rolleri (Tank, Healer ve DPS) barındırmıyor. Klasikleşmiş olan MMO rollerinin aksine, bir ana sınıf ve bu ana sınıfın ise alt sınıfları bulunuyor.

Örnek verecek olursam, oyun içerisinde ana bir sınıf olan Warrior var ve Warrior ana sınıfının altında ise 3 adet alt sınıf bulunuyor. Berserker, Paladin ve Gunlancer alt sınıfları Warrior sınıfının alt sınıfları olarak oyun içerisinde yer alıyor.

Hasar vermek her bir sınıf için temel odak noktasıdır, ancak oyun içerisinde destek görevi gören sınıflarda mevcut. Lost Ark’da Dungeon’lar ve Raid’ler bulunduğundan ve kesilmesi oldukça zor olan Boss’lar göz önüne alındığında destek karakterlerinin yer alması oldukça güzel.

Tıpkı diğer MMO oyunlarında olduğu gibi Boss savaşlarının da belirli mekanikleri bulunuyor ve bu mekanikleri bilmek herkesin sorumluluğundadır.

İlginizi Çekebilir  Valorant Hata Kodu 43 Nedir ve Nasıl Düzeltilir?

Diğer MMO oyunlarının aksine, Lost Ark’daki yetenekler hemen oyunun başında oldukça güçlü şekilde geliyor ve oyunun başında bunları kullanmak güzel hissettiriyor.

Her bir sınıfta uzun bir yetenek listesi bulunuyor ve bunlardan sekiz tanesini kısa yol tuşlarınıza atayabiliyorsunuz. Burada, hangi yetenekleri kullanmak istediğinizi iyi seçmeniz gerekiyor. Tek hedefli hasar, alan hasarı veya vuruşlarınızı yükselten yetenekler bulunuyor. Yetenek ağacında seviye atladıkça bu yeteneklerinizi geliştirebilir ve ekstra özellikler kazanabilirsiniz.

Lost Ark İnceleme

Oyunda Hangi Sınıflar Var?

Lost Ark’da aktif olarak oynayabileceğiniz toplam 15 farklı sınıf bulunuyor. Yakın dövüş sınıfı oynamak istiyorsanız veya bu tarz bir sınıf arıyorsanız ana sınıf olarak Warrior tam size göre. Yukarıda da bahsettiğim üzere ayrıca Warrior sınıfın üç alt sınıfı bulunuyor. Bunlar: Berserker, Gunlancer ve Paladin. Berserker’lar yüksek hasar veren kılıç becerilerine ve dayanıklılığa sahiptir.

Gunlancer sınıfı ise yine kılıç kullanan ama aynı zamanda kalkan da kullanan bir sınıf. Bu sınıf için Tank sınıfı diyebiliriz.

Aşağıda oyunda bulunan tüm sınıfları görebilirsiniz:

  • Warrior: Berserker, Gunlancer, Paladin
  • Martial Artist: Striker, Wardancer, Scrapper, Soulfist
  • Gunner: Gunslinger, Artillerist, Deadeye, Sharpshooter
  • Mage: Bard, Sorceress
  • Assassin: Shadowhunter, Deathblade

Paladin’ler ise yine tanklık, yakın dövüş becerilerine ve parti içerisinde bulunan diğer oyuncuları desteklemek üzerine kurulmuş bir sınıftır.

Aynı alt sınıf içerisinde yer alan sınıflar hiçbir şekilde birbirine benzemiyor. Benzerlikleri olsa da genel olarak mekanik farklılıkları oldukça yüksek. Bu konu ile ilgili olarak bilgi verecek olursam, ben oyuna başladığımda Martial Artist ana sınıfını ve bu sınıfın bir alt sınıfı olan Scrappers’ı seçtim. Scrapper’lar diğer sınıflara göre silah olarak yumruklarını kullanıyorlar. Martial Artist içerisinde yer alan bir diğer sınıf olan Soul Fist ise Scrappers sınıfına benzer şekilde yumruklarla savaşıyor ama aralarında yetenek seti olarak büyük farklılıklar var. Yani aslında şuradan şunu çıkarabiliriz, Martial Artist sınıfı biraz daha uzak doğu kültürüne ve dövüş sanatını baz alan bir mekaniğe sahip.

Lost Ark İnceleme

Oyunu Tek Başınıza veya Arkadaşlarınızla Oynayabilirsiniz

MMORPG oyunu olmasına rağmen Lost Ark, tek başına oynamak isteyen oyuncular için oldukça yoğun bir içeriğe sahip. Oyun, sizi dövüş sistemiyle tanıştıran ana hikaye ile başlıyor. Benim bu noktada en sevdiğim özellik kesinlikle başlangıçta seçmek istediğim sınıfın yeteneklerini deneyebiliyor olmam oldu.

Oyunun hikayesine de ufak bir giriş yapıyoruz. Hikayeyi kısaca özetleyecek olursak, güçlü bir iblis, güçlü bir büyülü kalıntı olan Lost Ark’ı aramak için dünyayı harap ediyor. Bu noktada bizim bu kayıp Ark ile bir bağlantımız var ve iblise karşı galip gelebilecek tek kişi biziz.

Belirli bir noktaya eriştikten sonra dilerseniz oyuna tek başınıza veya arkadaşlarınız veya oyunu oynayan diğer oyuncular ile grup şeklinde devam edebilirsiniz. Burada seçenek tamamen size ait.

İlginizi Çekebilir  Sons of the Forest Hileleri

Lost Ark İnceleme

Kendimize Ait Bir Evimiz Var

Oyunda ilerleme kaydettikçe ve hikayeden de biraz uzaklaştıkça, elinizde bulunan silahları yükseltebilmek için değerli kaynaklar elde edebileceğiniz ve elde ettiğiniz kaynakları daha da iyi bir seviyeye getirmek için oyun bize bir ev veriyor.

Ayrıca, çok daha farklı ortamlara ve ilgili görevlerle dolu adalara, uzak kıtalara yelken açabileceğimiz bir gemiye de sahip oluyoruz. Bunların yanı sıra, daha üst katlara çıktıkça giderek daha iyi ödüller veren bir Kule sistemi de mevcut. Bu aynı Mortal Kombat’ta bulunan sisteme benziyor.

Tek başınıza veya diğer oyuncularla birlikte girebileceğiniz çok sayıda dungeon’da sizleri bekliyor. Hikaye tabanlı olarak girdiğimiz dungeon’lar zorlayıcı olmadığından ve boss’lar yalnızca size odaklandıklarından illa ki diğer oyuncularla girmenize gerek yok. Bunları tek başınıza da halledebilirsiniz. Bu noktada, ana hikaye oldukça sıradan olduğu için oyuncuları oyunsonu içeriğine alıştırmanın bir yolu olarak hizmet ediyor.

Lost Ark İnceleme

 

Diğer Oyuncularla Oynanabilecek Birçok Etkinlik Var

Çok oyunculu içeriği seviyorsanız bu noktada Lost Ark tam sizlik bir oyun diyebilirim. Kilitlerini açtıktan sonra girebileceğiniz birçok dungeon, World boss ve raid sizleri bekliyor olacak.

Daha öncede söylediğim gibi, oyunda bulunan dungeon’lara tek başınıza veya beş kişiye kadar diğer oyuncularla birlikte girebilirsiniz. Oyun sonu raid’leri oldukça zorlu boss’lara sahiptir ve bu boss’ların mekaniklerini öğrenmek zaman isteyen bir şey.

Raid’lere 8 ila 16 oyuncuya kadar girebiliyorsunuz. Ama bu raid’in ne kadar zorlu olduğuna göre değişiklik gösteriyor. Çoğu oyunda raid’ler, oyun içerisindeki herhangi bir yerde elde edemeyeceğiniz ödüller barındırdığı için MMO oyunlarında oyuncuların girmekten zevk aldığı önemli bir yerdir.

PvP Modu Oldukça Hoş

Yazımızın büyük bir bölümünde oyunun PvE modundan bahsettik. PvE modunun yanı sıra ayrıca bir de diğer oyuncular ile karşılıklı olarak savabileceğiniz bir alan bulunuyor. The Colosseum isimli bu yerde diğer oyuncular ile birlikte 1v1, 3v3 ve 6v6 olmak üzere PvP yapabilirsiniz.

Lost Ark’ın PvP modlarında teçhizat ve özellikler dengelendiği için tüm oyuncular eşit koşullarda savaşır. Yani burada kimin daha iyi bir gear’a sahip olduğunun önemi yoktur. Bu sayede, çok daha dengeli ve adil koşullarda dengeli bir dövüş deneyimi sağlıyor. Burada, ekipmanınızın seviyesi değil tamamen beceri ve yetenekleriniz maçın sonucunu belirler.

Lost Ark Nakit Dükkanı

Kozmetik ürünler, herhangi bir MMO’nun önemli bir yönüdür. Oyunun kozmetikleri oldukça güzeldir. Karakterinizi kişiselleştirmek için kullanabileceğiniz temel bir karakter yaratıcısına ek olarak, toplanacak çok sayıda zırh seti veya para ile satın alabileceğiniz birçok kozmetik oyunun dükkanın’da yer alıyor.

İlginizi Çekebilir  Windows İşletim Sistemi İçin Minecraft Sunucusu Nasıl Kurulur?

Lost Ark’ın nakit mağazasında evcil hayvan, binek, gemi görünümleri gibi kozmetiklerin yanı sıra üretim, araştırma, gönderiler, deneyim artışları ve ücretsiz ögeleri bulunuyor. Buradaki hiçbir şey oyunun kurallarını veya dengelerini bozmuyor. Ancak ileride oyunun dükkanına neler ekleneceğini de merak etmiyor değilim. Umuyorum ki oyunculara üstünlük sağlayabilecek eşyalar gelmez.

Bilgisayarınız Lost Ark’ı Kaldırır mı?

Oyunun son iki yıldır aktif bir şekilde oynandığını göz önüne aldığımızda aslında çokta zorlayıcı bir oyun olmadığını söyleyebilirim. Oyunu minimum sistem gereksinimlerinde çalıştırabilmek için AMD Ryzen 3 veya Intel Core i3 işlemciye, AMD HD6850 veya NVIDIA GeForce GTX 460 ekran kartına, 8GB RAM’e ve 50 GB depolanabilir bir alana ihtiyacını var. Ayrıca elbette Windows 10 sürümünü kullanmanız gerekiyor.

Öte yandan oyunun önerilen sistem gereksinimlerinde oynayabilmek için AMD Ryzen 5 veya Intel Core i5 işlemciye, NVIDIA GTX 1050 ekran kartına ve 16GB RAM’e ihtiyacınız var.

Lost Ark’ı yüksek ayarlarda Motion Blur kapalı şekilde AMD Ryzen 5 3500x işlemci, 24GB 3000 MHz RAM ve Sapphire Radeon RX 5500 XT ekran kartı ile ortalama olarak 110-120 FPS arasında oynuyorum. Kalabalık yerlerde ise FPS ortalama olarak 35-40 FPS aralarında seyrediyor.

Editör Değerlendirmesi

Lost Ark incelememizin sonuna geldiğimiz de, eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız arkadaşlarınız ile paylaşmayı ihmal etmeyin.

Oyun genel olarak beni tatmin etti. Özellikle dövüş sistemi kesinlikle diğer izometrik MMO’lardan çok daha iyi. Path of Exile ve Diablo gibi bu oyun türünün öne çıkan serilerini oynamış biri olarak, ben Lost Ark’ı çok sevdim.

Oyunun elbette eksik yönleri var. Örneğin, daha iyi bir kontroller desteği olabilirdi. Ancak zaten PC’de oynanabildiği için geliştiriciler pekte bunun üzerine düşmüş gibi durmuyor.

İçerisinde sürekliliği sağlayabilecek birçok özellik barındırıyor. Oyun ücretsiz oynanabilir olduğu için en azından indirip denemenizi tavsiye ediyorum.

Oyunun Steam adresine ulaşmak için tıklayın.

Sıkça Sorulan Sorular

Lost Ark Benzeri Oyunlar Var mı?

Path of the Exile ve Diablo 3 muhtemelen Lost Ark’a en benzer oyunlardır. Ancak bu iki oyunda, Lost Ark’ın oyunsonu deneyimini sağlayabilecek kadar içerik barındırmıyor.

Lost Ark Ne Kadar Sürüyor?

Ne kadar hızlı şekilde oyun sonuna erişmek istediğinize bağlı olarak, oyunun campaign bölümü ortalama olarak 25-30 saat arasında sürüyor. Bundan sonrası ise tamamen size kalmış.

Lost Ark Oynamalı mıyım?

Evet. Lost Ark, oynaması ücretsiz bir oyundur, bu nedenle oyunu oynamanızı tavsiye ediyoruz. Oyun ücretsiz olduğu için beğenmezseniz silebilirsiniz.

Lost Ark incelememizin sonuna geldik. Eğer bu içeriği beğendiyseniz arkadaşlarınız ile paylaşmayı unutmayın.

Yorum yapın