Lost Ark Kapsamlı Başlangıç Rehberi

Lost Ark uzun bir bekleyişin ardından nihayet Batılı oyuncular artık piyasaya sürüldü. Oyunun Rusya ve Güney Kore’deki başarısının ardından, Kuzey Amerikalı, Avrupalı ve diğer bölgelerdeki oyuncular artık oyuna erişebiliyor. Smilegate tarafından geliştirilen bu ARPG oyunu, devasa büyüklükte bir içerik barındırıyor. Bu nedenle oyuncular tam olarak nereden başlamaları gerektiğini bilmeyebilirler. Biz de oyunu oynayarak edindiğimiz deneyimlere dayanarak bir başlangıç rehberi hazırladık.

Bu başlangıç rehberi size Lost Ark’a başladığınızda bilmeniz gereken tüm bilgileri içeriyor olacak. Oyunun mekaniklerinin nasıl çalıştığına, Lost Ark’da bulunan tüm sınıflara ve oyuna başladığınızda faydalanabileceğiniz bazı genel ipuçlarını da bu rehber içerisinde bulabilirsiniz. Ayrıca ilgileniyorsanız dün yayınlamış olduğumuz Lost Ark inceleme yazımıza da göz atabilirsiniz.

Lost Ark Kapsamlı Başlangıç Rehberi

 

Lost Ark: Başlangıç İçin Genel İpuçları

Sevgili oyuncular, Lost Ark’a hoş geldiniz. Oyun hakkında daha fazla bilgi edinebileceğiniz ve size yardımcı olabilecek tüm ipuçlarını aşağıda maddeler halinde sunuyoruz.

 • Oynamak istediğiniz herhangi bir sınıf seçin.
 • Oyunun ana görevlerine başlayın ve süre gelen yan görevleri de yapmaya devam edin. Lost Ark içerisinde size yardımcı olabilecek birçok kılavuz videosu da oyun içerisinde yer almaktadır. Dilerseniz bu videoları izleyebilirsiniz.
 • Lost Ark’taki maksimum karakter seviyesi 60. seviyedir. Bu, batı lansmanının T2/T3 içeriğinin dahil edilmesi nedeniyle güncellendi. Ortalama olarak 25-30 saat gibi bir sürede ana ve yan görevleri yaparak son seviyeye ulaşabilirsiniz. Dilerseniz daha önce hazırladığımız en iyi PvE ve PvP sınıflarının da listesine bakabilirsiniz.
 • Kuzey Amerika ve Avrupa serverlarında 10. Seviye yeteneklerin kilidi açılmış şekilde gelir. Bu nedenle şaşırmanıza gerek yok.

Lost Ark’daki Eşyalar İçin İpuçları

 • Eğer yeni bir eşya düşürdüyseniz bu mevcut olarak üzerinizde bulunan eşyadan özellik olarak daha iyi olduğu anlamına gelir. Bu nedenle yeni düşürdüğünüz eşyaya sağ tıklayarak hızlı bir şekilde giyebilirsiniz.
 • Ayrıca günlük olarak oyuna giriş yaptığınızda daha iyi eşyalar düşürebileceğiniz chest’lerinde sahibi olursunuz. Bu nedenle oyuna giriş yapmayı unutmayın.

Teleport Sistemi

 • Lost Ark’ta “Tripods” adı verilen hızlı bir seyahat sistemi vardır, bunlar aynı kıtadaki belirlenmiş konumlar arasında seyahat etmek için kullanılabilir. Bu sayede hızlı seyahat etmiş olursunuz.
 • Tripods sistemi ayrıca belirli bir seviyeden sonra sizden para almaya başlar. Belirli bir noktaya kadar ücretsizdir.
İlginizi Çekebilir  Sons of the Forest Kaynak Listesi

Pet (Evcil Hayvan) Sistemi

 • Oyuna başladığınız ilk ana merkez kasabadaki bir görevi tamamlayarak, ücretsiz bir şekilde verilen evcil hayvanınızı alabilirsiniz.
 • Evcil hayvanlar yaratıklardan düşen eşyaları toplamak için önemli bir görev üstleniyor. Bunun yanı sıra yüksek seviyeye sahip evcil hayvanlar size ekstra olarak buff vermektedir. Bu nedenle bir evcil hayvanınız olduğundan emin olun.

Skill Sistemi – Skill Resetleme

 • Yeteneklerinizi (Skill) istediğiniz zaman herhangi bir ücret ödemeden sıfırlayabilirsiniz. Bu da farklı yetenek setlerini ve skillerini deneme şansını size verir.
 • Yeteneklerin, Stagger, Back Attack, Weak Point gibi farklı özellikleri bulunmaktadır.
 • Bu noktada sınıfınız için üç farklı seviye vardır. Bunlar: Combat Level, Gear Score ve Account Roster.
 • Combat Level’ınız aslında karakterinizin seviyesidir. Gear Score ise eşyalarınızın değerini gösterir. Account Roster ise hesabınızdaki tüm karakterlerinizin kısa bir özetidir.

Lost Ark Para Birimleri

 • Oyunda birden fazla para birimi bulunmaktadır. Bunlar: Blue Crystals, Silver, Gold, Pirate Coins, Pheons, Rift Shards ve Carnelians.

Lost Ark Kapsamlı Başlangıç Rehberi

Karakter Oluşturma ve Özelleştirme

Oyuna başladığınızda doğal olarak oynayabilmek için bir karakter yaratmak zorundasınız. Teorik olarak bu ilk 50 seviye yapabileceğiniz karakterinizdir. Aralarından seçim yapabileceğiniz birkaç sınıf ve bunların alt sınıfları vardır.

 • Warrior: Berserker, Paladin, Gunlancer
 • Martial Artist: Striker, Wardancer, Scrapper, Soulfist
 • Gunner: Gunslinger, Artillerist, Deadeye, Sharpshooter
 • Mage: Bard, Sorceress
 • Assassin: Shadowhunter, Deathblade

Sınıfların Farkları Nelerdir?

Oyun içerisinde beş ana sınıf vardır. Oyuna başladığınızda seçtiğiniz bir karakter ile hemen gerçekleşen 10. seviyede başlayacaksınız. Aşağıda Lost Ark’taki sınıflara genel bakışımızı görebilirsiniz.

 • Warrior – Klasik yakın dövüş yapan Tank ve DPS sınıfımız. Warrior’un bir alt sınıfı olan Berserker hasar veren bir sınıf. Paladin ise daha çok tank bir sınıf. Gunlancer ise oyundaki en güçlü sınıflardan biridir.
 • Martial Artists – Bu yakın dövüşçüler yüksek hareket kabiliyetine ve çok fazla hasara sahiptir. Bu sınıflar için dört ileri sınıfa ayrılmış erkek/kadın meslektaşları da vardır. Benzer özellikleri paylaşırlar, ancak çok az farklıdırlar.
 • Gunner – Genel itibariyle Gunner sınıfının alt sınıfları menzilli hasar veren sınıflardır.
 • Mage – Mage sınıfında bulunan Bard, oyundaki ana destek karakteridir. Diğer MMO’lardaki Priest sınıfı gibi düşünebilirsiniz. Sorceress ise tamamen DPS odaklı bir büyücü sınıfıdır.
 • Assassin – Assassin’s sınıfının alt sınıfları ise tamamen hasar odaklı suikastçı sınıflardır. Özellikle oyunun PvP modunu oynamak isteyenler için tercih edilebilir.
İlginizi Çekebilir  Valorant Nişangah (Crosshair) Ayarları ve Kodları (2023)

Lost Ark Kapsamlı Başlangıç Rehberi

Yetenek ve Özel Yetenek Rehberi

Her sınıf, kendine has bir dizi farklı beceri ve yeteneğe sahiptir. Örneğin, Sharpshooter sınıfı savaşta kendisine yardım etmesi için bir Şahin veya  veya Topçu çağırarak savaşta ekstra bir hasar kaynağı elde eder. Bunlar, her sınıfın kimlik temel taşlarıdır ve ne tür bir sınıf oynamak istediğinizle ilgili seçiminizi etkileyecektir.

Gunslinger sınıfı pompalı tüfeklerle yakın mesafeden yüksek hasar verebilir veya bir tüfekle daha uzak mesafelerden hasar çıkarabilmektedir. Yetenekler renkleri nedeniyle kolayca ayırt edilebilirler, ancak şu farklı niteliklere de sahip olabilirler:

 • Back Attack: Back Attack’lar sınıflar arasında oldukça yaygındır. Esasen, düşmana doğrudan arkadan saldırırsanız ekstra hasar vereceğiniz anlamına gelir. Bu saldırılar ekstra hasar verir ve kritik vuruş şansına sahiptir. Bazı sınıflar bunu diğerlerinden daha fazla kullanır.
 • Stagger: Stagger, bazı oyun sonu içerikleri için neredeyse gereklidir, çünkü bazı Raid patronları, siz onları yenmeden önce bir Stagger-check’e sahip olacaktır.
 • Weak Point: Bu, oyunda içinde olan Engraving ile geliştirilebilir. Bu geliştirmeyi yaptığınızda, Raid’lerde karşınıza çıkabilecek boss’ların belirli kısımlarını yok etmenize olanak tanır.
 • Front Attack: Back Attack’ın tam tersi, önden vurduğunuzda yeteneklerinize benzer güçlendirmeler sağlar.
 • Counter: Bu özel yetenek sayesinde tüm Boss’lara olmasa da oyun içerisinde bulunan bazı Boss’ların saldırılarına karşı koyabileceğiniz anlamına gelir. Zamanlamayı bu noktada çok iyi yapmanız gerekiyor.

Sınıflarda ayrıca oyun tarzlarını etkileyen benzersiz Class Engraving adı verilen bir özellik bulunmaktadır. Bununla ilgili bir rehberi de sizlerle paylaşacağız.

Lost Ark’da Nasıl Hızlı Seviye Atlanır?

Seviye atlama, Lost Ark’ın önemli bir parçasıdır. Oyunun çoğunluğu oyun sonu günlük görevler, Raid’ler ve PvP içeriği etrafında dönüyor. Bu nedenle oyun sonuna hızlı bir şekilde ulaşmak istiyorsanız aşağıdakileri yapabilirsiniz.

 • seviyeye olabildiğince çabuk ulaşmak istiyorsanız, yan görevleri, uyum görevlerini ve gizli zindanları göz ardı ederek ana görevi hızlı bir şekilde yapmaya başlayın.
 • Ne kadar hızlı gittiğinize bağlı olarak sadece ana görevleri tamamlayarak maksimum seviyeye ulaşmanız yaklaşık 15-20 saatinizi alacaktır.
 • Seviye atlama içeriğinin çoğunu oyundaki herhangi bir sınıfla solo yapabilirsiniz.
 • Wardancer veya diğer herhangi bir Fighter sınıfı gibi bölgelerde daha hızlı hareket etmek için yüksek hareket kabiliyetine sahip bir sınıf seçebilirsiniz.
 • Özellikle oyunun size verdiği bineği mutlaka kullanın. Dungeon’larda kullanamasanız bile görevlere hızlı bir şekilde gidebilirsiniz.
 • Adventurer’s Tome’a dikkat edin. Burada sizi güzel ödüller bekliyor.

Lost Ark Para Birimleri Nelerdir?

Lost Ark’ta birden fazla farklı para birimi bulunuyor. İşte her birinin bir özeti.

 • Blue Crystals: Bunlar hem oyun içi ödüller aracılığıyla hem de para birimini ayrı olarak satın alarak elde edilebilir. Deriler, belirli iksirler ve ayrıca diğer bazı güçlendirmeler ve güçlendirmeler satın almak için kullanılabilirler. Bu, Batı bölgelerinde oyunun tam sürümünde yumuşatıldı – oyun tamamen çıktığında daha fazla bilgi ile güncelleyeceğiz.
 • Silver: Bu, görevleri tamamlayarak, sandıkları yağmalayarak ve düşmanları öldürerek kazanılan standart oyun içi para biriminizdir. Bu para birimini hızlı seyahatiniz için ödeme yapmak, dünyadaki çeşitli NPC’lerden iksir veya başka öğeler satın almak ve ekipmanınızı onarmak için kullanabilirsiniz.
 • Gold: Bu, adaları, Abyss Raid’leri ve diğer Raidl’leri ve daha fazlasını keşfederek elde ettiğiniz Lost Ark’taki en üst düzey para birimidir. Karakterinizin eşyalarını yükseltmek için altın gereklidir. Bu çok önemli. Daha fazla altın, daha iyi. Oyun sonu içeriğine kadar bu konuda çok fazla endişelenmenize gerek kalmayacak.
 • Pirate Coins: Bunlara, aynı sunucuda birden fazla karakterde tamamlayabileceğiniz günlük ve haftalık ada/yelken görevlerini tamamlamaya başladığınızda erişilir. Bunları ekstra malzeme satın almak için kullanırsınız.
İlginizi Çekebilir  V Rising Boss Konumları

Lost Ark Dungeon Rehberi

Dungeon’lar ana hikaye boyunca mevcuttur ve her zaman örneklenir, ancak içeriğin herhangi birini zor veya normal modda tek başına kullanabilirsiniz. Zor modda biraz daha iyi ödüller alırsınız, ancak viteste yarışacağınız için bunları zor modda tamamlamanız gerekmez.

 • Hızlı şekilde seviye atlamak için dungeon’ları normal modda tamamlayın.
 • Dungeon’ları tek başınıza veya arkadaşlarınızla tamamlayabilirsiniz.
 • Bir zindana girdikten sonra binek kullanamazsınız, ancak belirli düşman gruplarını atlayabilirsiniz. Sizi süresiz takip etmeyecekler.
 • Çoğu dungeon’da, dungeon’ın sonunda büyük, raid tarzı bir boss bulunur. Bunlar solo şekilde yapılabilir.
 • Bazı yerlerde inceleme parşömenlerimi bulabileceğiniz gizli dungeon’lar da var.

Lost Ark PvP Rehberi

Lost Ark için mevcut canlı yamada 26. seviyeden itibaren PvP oynayabilirsiniz, ancak bunun oyunun batı versiyonunun yaklaşan kapalı betası ve tam sürümü için geçerli olup olmadığından emin değiliz.

Başlangıçta, PvP’ye katılmak için 50. seviye olmanız gerekiyordu. Ne olursa olsun, PvP oyunun büyük bir parçası. Dereceli 3v3 arenası en popüler olmasına rağmen, farklı oyun modları vardır.

 • PvP’yi Luterra Kalesi’nde 26. seviyede açarsınız. Arenanın kilidini açmak için takip edebileceğiniz bir görev dizisi var.
 • Herkesin ekipmanı eşit seviyededir. PvP bu şekilde oldukça dengelidir.
 • Farklı sınıflar PvP’de PvE’den farklı performans gösterir.
 • Oyun sonu, PvP ve PvE içeriği arasında bölünmüştür. Her iki oyun türü için de yapacak şeyler bulabilirsiniz.

PvE ve PvP için en iyi sınıfların olduğu yazımıza göz atabilirsiniz.

Son olarak oyunu indirmek ve ücretsiz olarak oynamak için Lost Ark Steam mağaza sayfasını ziyaret edin.

Yorum yapın