Street Fighter 6 Hakkında Tüm Bilinenler

Street Fighter 6 ilk olarak Şubat 2022’de ortaya çıktı. Serinin altıncı oyunu, uzun soluklu serinin 35 yıldan fazlasına damgasını vuracak. Uzun bir sessizlik döneminin ardından Capcom, Sony’nin Haziran 2022’nin başlarındaki 2022 State of Play etkinliğinden başlayarak SF6 ile ilgili daha fazla bilgi göstermeye başladı.

Street Fighter 6 Çıkış Tarihi

Street Fighter 6, 2 Haziran 2023’te piyasaya sürülecek. Capcom daha önce 2023 yazında çıkacağını duyurmuştu, bu yüzden hala programa uygun.

Oyun, 2020’nin sonlarında Capcom hack’lenmesinin ardından, projenin bu noktada oldukça derin bir geliştirme aşamasında olması gerektiğini gösteriyor.

Street Fighter 6 Fragmanı

Şubat 2022’de 30 saniyelik kısa bir teaser’ın ardından oyunun nihayet tam uzunlukta bir fragmanı var.

Fragman, oyuncular hakkında pek çok yeni bilgi veriyor. Kadroya katılan daha fazla onaylanmış karakter ve uzun süredir devam eden franchise için bir ayrılışı işaret eden bazı heyecan verici oyun mekaniklerine bir bakış sunuyor. Oyuncular, oyunun çıkışına hazırlanırken yalnızca bu fragmanda inceleyecekleri çok şey bulacaklar.

Evo 2022’de Capcom, en yeni oyun fragmanında iki yeni dövüşçüyü duyurarak izleyicilerle daha da fazlasını paylaştı. Gözlerin bayram etsin:

Capcom ayrıca Oyun Ödülleri’nde yeni duyurulan karakterlerin yer aldığı başka bir fragman daha paylaştı: Dee Jay, Manon, Marissa ve JP. Açıklamada her birinin bir oynanış spot ışığı vardı. Ayrıca Capcom, Street Fighter 6 için çıkış tarihini ve ön sipariş bonuslarını ilk kez onayladı.

İlginizi Çekebilir  League of Legends Yeni Karakteri Milio: Çıkış Tarihi, Yetenekleri ve Daha Fazlası

Capcom ayrıca, daha fazla Street Fighter 6 bilgisinin “çok da uzak olmayan bir gelecekte” geleceğini doğruladı, ancak ne zaman olduğu belli değil.

Street Fighter 6’da Hangi Karakterler Olacak?

https://twitter.com/Katgamer121/status/1532778677590798341

Orijinal tanıtım fragmanı sadece Ryu ve Luke’u gösteriyordu. İlk duyuru olan State of Plays ve Evo 2022 arasında, kadro toplam 18 dövüşçüye ulaştı. En son State of Play, başlangıç ​​kadrosundaki son üç dövüşçü olan Cammy, Zangief ve Lily’nin oynayışını ortaya çıkardı.

İşte onaylanan tüm karakterler.

Geri Dönen Karakterler

 • Luke
 • Ryu
 • Ken
 • Chun-Li
 • Guile
 • Juri
 • Dee Jay
 • E. Honda
 • Dhalsim
 • Blanka
 • Zangief
 • Cammy

Yeni Gelecek Karakterler

 • Jamie
 • Kimberly
 • Manon
 • Marisa
 • JP
 • Lily
street fighter 6 dövüş sahnesi
street fighter 6 dövüş sahnesi

Bazı keskin gözlü izleyiciler, State of Play fragmanının sadece bu iki yeni dövüşçüyü sergilemekle kalmayıp oyunun tüm kadrosunu ortaya koyduğunu söylüyor. Reddit’teki posterler, fragmanı taradı ve tüm oynanabilir karakterlerin sanatını ve adını gösteren bir dizi flash kare buldu. Bu doğrulanmadı, ancak Jaimie gibi yeni karakterlerin sanatına dayanarak, Capcom’un Street Fighter 6 için en az 22 dövüşçüyü gizli olarak duyurması muhtemel görünüyor.

Ve ilk kadro sizi şaşırtmadıysa, 2020 veri sızıntısı, Capcom’un önümüzdeki yıllarda Street Fighter 6’nın iki yinelemesini yayınlamayı planladığını gösteriyor. Franchise konvansiyonu, bu oyunların muhtemelen Super Street Fighter 6 ve Ultra Street Fighter 6 olarak adlandırılacağıdır, ancak piyasaya sürüldüklerinde resmi bir onay beklememiz gerekecek.

Street Fighter 6 Oyun Modları

street fighter 6 karakteri chun-li
street fighter 6 karakteri chun-li

Street Fighter 6, önceki oyunlardan daha çok açık dünya ve çok oyunculu bileşenlere odaklanıyor gibi görünüyor. Fighting Ground, Street Fighter oyunlarının çoğunda göreceğiniz geleneksel oyun modlarını temsil eder. Bu arada, World Tour ve Battle Hub bunun ötesine geçiyor.

 • Fighting Ground: Arcade, Online ve Local Versus Modları dahil olmak üzere tipik Street Fighter ücreti.
 • World Tour: Oyuncunun bir avatar oluşturabileceği ve Street Fighter dünyasıyla ilk kez kendi karakterleri olarak etkileşime girebileceği tek oyunculu hikaye modu. Karakteriniz “ustalardan” dövüşmeyi öğrenebilir ve öğrendikleriyle diğerlerine meydan okuyabilir.
 • Battle Hub: Oyuncuların World Tour’da oluşturdukları avatarları kullanarak birbirleriyle etkileşime girebilecekleri çevrimiçi çok oyunculu lobiler.
İlginizi Çekebilir  Steam Yaz İndirimleri 2022'de Alınabilecek Oyun Önerileri

Street Fighter 6 Oynanışı

street fighter 6 oynanışından bir kare
street fighter 6 oynanışından bir kare

Çoğunlukla Street Fighter 6, franchise’daki önceki girişler gibi oynayacak gibi görünüyor. Hayranlar, kadroya tamamen yeni karakterlerin eklenmesiyle gelen dengeleme değişikliklerinin yanı sıra karakterlere eklenen yeni hareketleri görmeyi bekleyebilirler.

Capcom blogunda yer alan ilginç bir duyuru, SF6’nın iki farklı kontrol tipine sahip olacağı yönünde. Klasik kontrol tipi, çoğu dövüş oyununun bağlı kaldığı geleneksel 6 düğmeli düzeni içerecektir. Dövüş oyunlarının bazı karmaşık girdilerini ortadan kaldırmayı amaçlayan modern bir kontrol türü de olacak. Bunun çalışma şekli, başka bir girişle basıldığında karmaşık hareketler gerçekleştirecek bir “Özel Hareket” düğmesi olacak. Ek olarak oyuncular, düğme ezmeyi daha az gerekli kılmak için “Yardım” düğmesine basabilirler.

Bu, oyunu yeni başlayanlar için biraz daha az karmaşık hale getirirken, aynı zamanda oyunu engelli oyuncular için daha erişilebilir hale getirmenin heyecan verici bir yoludur, bu da bir dövüş oyununun yoğun düğme basımlarını oynamayı zorlaştırabilir.

Street Fighter 6 Drive Sistemi

Drive ölçer, Street Fighter 5’teki V-Meter’ın yerini alıyor. Sayacınız varsa etkinleştirebileceğiniz beş özel hareket içeren “Drive Sistemi”nin bir parçası olacak.

 • Drive Impact: Rakibin gelen hamlesini absorbe edebilen ve blok yapsalar bile onu duvara yapıştırabilen ağır bir saldırı gerçekleştirir.
 • Drive Parry: Bir rakibin saldırısını iptal eder ve başarılı olduğunda Drive’ı geri yükler. Rakip isabet ettirmeden hemen önce yapılırsa, “Mükemmel Siper”e dönüşür.
 • Overdrive: Özel bir hareketi daha güçlü bir “Overdrive Art” hareketine dönüştürür. Eski oyunlardaki EX Özel Hareketlerine benzer.
 • Drive Rush: Hızla bir Drive Parry’den veya iptal edilebilir normal saldırıdan dışarı fırlar. Bir savuşturmadan 1 Drive Stock, normal bir saldırıdan 3 Drive Stock maliyeti.
 • Drive Reversal: Düşük hasara sahip sayaçlar, rakibin saldırısını bloke ederken hareket eder. Baskı altındayken zorlu durumlardan kaçmak için kullanışlıdır.
İlginizi Çekebilir  2023 Yılındaki En İyi Valorant Oyuncuları

Street Fighter 6 Hangi Platformlarda Olacak?

Capcom’un resmi Street Fighter 6 duyurusu, oyunun PS5, PS4, PC ve Xbox Series konsollarına geleceğini ortaya koydu. Bu, Street Fighter 5’in bir sürümünü alamamış olan Xbox oyuncuları için iyi olacak. Bu konsol neslinin derinliklerine indiğimiz için, oyunun son nesil konsollarda kalması ilginç. Ancak rekabetçi topluluğun çoğu PS4’te olduğundan ve mevcut nesil konsol tedarikinde devam eden zorluklarla birlikte, oyunun hayranlar tarafından erişilebilir olmasını sağlamak olabilir.

Yorum yapın