Valorant Sunucu Değiştirme Nasıl Yapılır? – 2023

Bir Valorant hesabı oluşturduğunuzda Riot Games, hesabınızı oluşturduğunuz bölgeye göre hesabınızı otomatik yerleştirir ve bu da doğal olarak kullanabileceğiniz sunucuları sınırlar. Arkadaşlarınızla oynamak veya diğer bölgelerdeki sunuculara erişmek istiyorsanız bu sinir bozucu olabilir.

Valorant destek bölümü, konuyla ilgili olarak bölgenizi değiştirmenize yardımcı olabilir, ancak yalnızca eğer siz bunu yanlışlıkla yaptıysanız yardımcı olurlar. Ama merak etmeyin, Valorant’ta sunucunuzu manuel olarak değiştirmenize yardımcı olacak hızlı bir çözümümüz var.

Önemli Not: VPN’i eğer Avrupa dışında diğer farklı bir sunucu da oynamak istiyorsanız kullanmanızı öneririz. Türkiye’den Avrupa sunucularına ortalama 30-60 ms gibi değerleri elde edebiliyorsunuz. Ancak daha uzak sunucular da bu ms değerleri artacaktır.

İlginizi çekebilir: 2023 Yılının En İyi Valorant Oyuncuları

valorant sunucu değiştirme
valorant sunucu değiştirme

Valorant’ta Sunucu Nasıl Değiştirilir?

Valorant’ta sunucunuzu veya bölgenizi değiştirmenin en kolay yolu bir VPN kullanmaktır. IP adresinizi bir VPN sunucusundan yenisiyle değiştiren basit bir uygulamadır. Yani, bir VPN’in ABD sunucusuna bağlanıp yeni bir Valorant hesabı oluşturursanız, örneğin oyunun ABD sunucularında oynayabilirsiniz.

60’tan fazla VPN’i test ettikten sonra, ExpressVPN‘in Valorant için en güvenilir VPN programı olduğunu söyleyebiliriz. Valorant bölgenizi kolayca değiştirmenize ve yurt dışından arkadaşlarınızla oynamanıza olanak tanıyan devasa bir sunucu ağına sahiptir. Ayrıca, güçlü güvenlik ve sürekli olarak düşük ping sunar. 30 günlük para iade garantisi ile desteklendiği için ExpressVPN’i risk almadan deneyebilirsiniz. Eğer programı beğenmezseniz, verdiğiniz parayı geri alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Valorant'ta Renkli Yazma İşlemi Nasıl Yapılır?

Hızlı Kılavuz: Valorant Bölgenizi 3 Kolay Adımda Nasıl Değiştirirsiniz?

 • Öncelikle yukarıda bahsettiğimiz ExpressVPN’i edinin. Valorant bölgenizi güvenilir bir şekilde değiştirmenize yardımcı olur ve aynı zamanda geniş sunucu ağı sayesinde düşük ping ile oynayabilirsiniz.
 • İstediğiniz ülkeye bağlanın. Farklı bir Valorant konumuna erişmek için tercih ettiğiniz bölgeden bir sunucuya bağlanarak yeni bir hesap oluşturun. (Yeni hesap oluşturmadan mevcut hesabınız ile oynayamazsınız)
 • Valorant’ı farklı bir bölgede oynamaya başlayın! Valorant’ı indirin ve yurt dışından arkadaşlarınızla oyun oynamanın keyfini çıkarın.

Valorant Bölgenizi Değiştirmek İçin Neden Bir VPN’e İhtiyacınız Var?

Valorant’ın coğrafi kısıtlamaları, diğer ülkelerden oyuncularla oynamanızı engeller. Sadece hesabınızı oluşturduğunuz bölgede oynayabilirsiniz ve o bölge, hesap oluştururken kullandığınız IP adresinden tanımlanır. Ancak bir VPN, tüm bu coğrafi kısıtlamaları atlayabilir ve Valorant bölgenizi kendiniz değiştirmenize izin verebilir.

VPN, sunucularından birine bağlandığınızda sizi farklı bir ülkede oyun oynuyormuş gibi gösteren basit bir uygulamadır. Gerçek IP’nizi maskelerken internet trafiğinizi seçtiğiniz bir sunucu konumu üzerinden yönlendirir. Sonuç olarak, 6 bölgeden herhangi birinde yeni bir hesap oluşturarak Valorant konumunuzu değiştirebilirsiniz.

Ayrıca, BAE (Birleşik Arap Emirlikleri) gibi ülkeler VoIP’yi (oyunun birincil iletişim yöntemi) yasaklayarak sizi ciddi bir dezavantaja sokar. VPN’ler, Valorant’ı güvenle oynayabilmeniz için VoIP hizmetlerini kullanmanıza ve sizi çevrimiçi saldırılara karşı korumanıza izin veren ek güvenlik özelliklerine sahiptir.

Bununla birlikte, Valorant bölgenizi bir VPN ile ancak o bölge için yeni bir hesap oluşturarak değiştirebileceğinizi belirtmekte fayda var. Valorant hesabım NA bölgesine kilitlendi ve ABD dışı VPN sunucularını kullanarak geçici olarak başka bir bölgeye geçemedim.

Valorant bölgenizi kalıcı olarak değiştirmek istiyorsanız, Riot Games bunu destekliyor. Ancak, fiziksel konumunuza bağlı olarak kısıtlamalar vardır. Mevcut sezonun derecesini kaybetme riski olmadan arkadaşlarınızla oynamak istiyorsanız, VPN kullanmak en iyi seçeneğinizdir.

İlginizi Çekebilir  Hogwarts Legacy'de Görünüm Nasıl Değiştirilir?

Valorant İçin En İyi VPN’ler (2023)

Yazının başında da belirttiğimiz üzere birçok VPN programını test ettik ve aralarından en iyisinin ExpressVPN olduğuna kanaat getirdik. Ancak denemeniz için sizinle bu listeyi paylaşıyoruz.

 • ExpressVPN: Düşük ping ile Valorant bölgesini değiştirmek için genel olarak en iyi VPN.
 • CyberGhost: Valorant bölgenizi kolayca değiştirmek ve ayrıca oyun için optimize edilmiş sunuculara sahip.
 • Private Internet Access: Valorant için bağlantınızı optimize eden özelleştirilebilir güvenliğe sahip.

Valorant için VPN Kullanmanın Ek Avantajları

Valorant için bir VPN kullanmak, öncelikle bölgenizi değiştirmek için faydalıdır, ancak başka avantajlar da sunar. İşte bazı ek avantajlar:

 • DDoS koruması: VPN’ler, gerçek IP adresinizi gizleyerek ve trafiğinizi şifreli bir VPN sunucusu üzerinden yönlendirerek sizi DDoS saldırılarından koruyabilir. Bu, saldırganların konumunuzu tam olarak belirlemesini ve bir saldırı başlatmasını zorlaştırır.
 • IP yasaklarını aşın: Riot Games’in IP adreslerine dayalı hesapları yasaklayıp yasaklamadığı net olmasa da, bazı Valorant oyuncuları bu yasaklarla karşı karşıya kaldıklarını bildirdi. Bir VPN kullanmak, bu kısıtlamaları aşmanıza yardımcı olabilir ve sorunsuz oynamanıza izin verebilir.
 • Kısıtlayıcı ağlardan erişim: Halka açık WiFi’ler veya iş yerlerindeki ağlar gibi bazı ağlar, belirli web sitelerine veya Valorant gibi çevrimiçi oyunlara erişimi kısıtlayabilir. AVPN, bu kısıtlamaları aşmanıza ve Valorant’a her yerden erişmenize yardımcı olabilir.
 • Daha düşük ping: Nadir olmakla birlikte, internet servis sağlayıcınız bağlantınızı yavaşlatırsa veya ağ tıkanırsa, bir VPN potansiyel olarak bağlantı hızlarınızı ve pinginizi artırabilir. Bir VPN, trafiğinizi daha az sıkışık ve daha doğrudan bir yoldan yönlendirerek gecikme sürenizi azaltmanıza ve oyun deneyiminizi geliştirmenize yardımcı olabilir.

Ayrıca Valorant için hazırladığımız diğer içeriklerimize de göz atabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Lost Ark Soulfist PvP Rehberi

Valorant Sunucu (Server) Lokasyonu Oyun İçinden Nasıl Değiştirilir?

Yukarıdaki bilgilere ek olarak, oyun içerisinden farklı sunuculara da bağlanabiliyorsunuz. Aşağıda, hangi alandan sunucu lokasyonunuzu değiştirebileceğinizi görebilirsiniz.

 • İlk yapmanız gereken anamenüdeyken sol taraftan “oyna” tuşuna basmak.
 • İkinci adım ise aşağıda da göreceğiniz üzere, profilinizin sağ üst tarafında bulunan üç yeşil çubuğun bulunduğu alanın üzerine gelmek.
 • Açılan ekranda dilediğinizi sunucuyu seçebilirsiniz. Yanlarında ping değerleri de bulunmaktadır.
valorant oyun içinden sunucu değiştirme bölümü
valorant oyun içinden sunucu seçme ekranı
valorant oyun içinden sunucu seçme ekranı

Bunlara ek olarak Valorant nişangah ayarlarını bulabileceğiniz içeriğimizi ve Valorant’taki tüm silah skinlerini ve fiyatlarını görebileceğiniz içeriklerimizi de okuyabilirsiniz.

Yorum yapın