Whatsapp Yedeklemesi Android Ve IPhone'da Nasıl Kapatılır? | Oyun İçerikleri

Whatsapp Yedeklemesi Android ve iPhone’da Nasıl Kapatılır?

WhatsApp kullanıcısıysanız, uygulamanın verilerimizi yerel depolamaya ve bağlı bir bulut hizmetine yedeklememize izin verdiğini zaten biliyor olabilirsiniz. Yine de, kullanıcıların farklı nedenlerle WhatsApp yedeklemesinin gerçekleşmesini durdurmak istedikleri zamanlar vardır. Neyse ki, WhatsApp yedeklemesini nasıl durduracağınızı öğrenmek oldukça kolaydır, çünkü bu hizmeti istediğiniz zaman etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz. Lafı fazla uzatmadan iPhone ve Android’de WhatsApp yedeklemesinin nasıl kapatılacağını hemen anlatalım.

WhatsApp Yedeklemesini iPhone’da Kapatma

Whatsapp Yedeklemesi iPhone'da Nasıl Kapatılır
Whatsapp Yedeklemesi iPhone’da Nasıl Kapatılır

iCloud’daki sınırlı alan nedeniyle iPhone kullanıcılarının çoğunlukla WhatsApp yedeklemesinin gerçekleşmesini durdurmak istedikleri gözlemlendi. İdeal olarak, yedekleme işlemini etkinleştirdiğiniz şekilde durdurabilirsiniz. Seçenek devre dışı bırakıldığında, WhatsApp verileriniz iCloud’a kaydedilmez ve üzerinde yeterli boş alana sahip olabilirsiniz. WhatsApp yedeklemesini iPhone’da nasıl depolayacağınızı öğrenmek için bu talimatları izleyin.

Birinci Adım: iCloud için Otomatik Yedeklemeyi Kapatın

İlk olarak, iPhone’unuzda WhatsApp uygulamasını başlatmanız ve ayarlarını ziyaret etmek için alttan dişli simgesine dokunmanız gerekir.

Şimdi WhatsApp Ayarları > Sohbetler > Sohbet Yedekleme > Otomatik Yedekleme seçeneğine gidin. Mevcut özelliklerden Otomatik Yedekleme seçeneğinin “Kapalı” olarak ayarlandığından emin olun. Bunun yanı sıra, iCloud’da yer kazanmak için videoları sohbet yedeklemesine dahil etmeyi/hariç tutmayı da seçebilirsiniz.

İkinci Adım: WhatsApp Senkronizasyonunu Devre Dışı Bırakın

Bazı iOS modellerinde, iCloud ayarlarında WhatsApp senkronizasyon özelliği de mevcuttur. Bu nedenle, WhatsApp’ta yedeklemeyi nasıl durduracağınızı öğrenmek için bu seçeneği de devre dışı bırakmanız gerekir.

İlginizi Çekebilir  Diablo Immortal En İyi Demon Hunter Build

Bunun için iPhone’unuzun kilidini açabilir, Ayarlar’a gidebilir ve Apple Kimliğinize dokunabilirsiniz. Daha sonra iCloud ayarlarına gidin, WhatsApp’ı bulun ve otomatik senkronizasyon seçeneğinin devre dışı olduğundan emin olun.

WhatsApp Yedeklemesini Android’de Kapatma

Whatsapp Yedeklemesi iPhone'da Nasıl Kapatılır
Whatsapp Yedeklemesi iPhone’da Nasıl Kapatılır

iPhone modellerinde olduğu gibi Android cihazlarda da WhatsApp yedeklemesini durdurabilirsiniz. Android telefonlar, iCloud yerine WhatsApp verilerinizi bağlı Google hesabına yedekleyebilir. Yine de, otomatik yedeklemenin sıklığını aşağıdaki şekilde düzelterek WhatsApp’ta medyayı geri yüklemeyi nasıl kapatacağınızı öğrenebilirsiniz.

Birinci Adım: WhatsApp Ayarlarınıza Gidin

WhatsApp’ta yedeklemeyi nasıl durduracağınızı öğrenmek için cihazınızda uygulamayı açmanız ve üst kısımdaki üç nokta simgesine dokunmanız yeterlidir. Buradan WhatsApp Ayarları > Sohbetler’e (veya bazı sürümlerde Sohbetler ve Çağrı ayarlarına) gidebilirsiniz.

İkinci Adım: Android’de WhatsApp Yedeklemesini Durdurun

Sohbet Ayarlarını ziyaret ettikten sonra, özel seçenekleri görüntülemek için Sohbet Yedekleme alanına gidin. “Google Drive’a Yedekle” alanı altında, otomatik yedekleme için seçilen sıklığı görüntüleyebilirsiniz. Üzerine dokunun ve otomatik yedekleme frekansı olarak “Asla”yı işaretleyin.

Değişiklikleri kaydettikten sonra, üzerine dokunarak buradan Google hesabınızdan çıkış bile yapabilirsiniz. Google Drive alanınızdan tasarruf etmek için videoları yedeklemede hariç tutma seçenekleri de vardır.

Bilgisayara WhatsApp Yedeği Alma

Yukarıda belirtilen çözümleri takip ederek, iCloud veya Drive’da WhatsApp yedeklemesini nasıl kapatacabileceğinizi anlattık. Yine de, önemli dosyalarınızı kaybetmek istemiyorsanız WhatsApp verilerinizin bir yedeğini tutmanız önerilir. Bunun için kapsamlı yedekleme, geri yükleme ve aktarma çözümleri sunan MobileTrans – WhatsApp Transfer uygulamasını kullanabilirsiniz.

Aşağıdaki adımları izleyerek WhatsApp yedeğini uygulama üzerinden alabilirsiniz.

  1. Basitçe uygulamayı yükleyin ve bilgisayarınızda MobileTrans’ı başlatın. “Yedekle ve Geri Yükle” modülüne gidin, WhatsApp’ı seçin ve mesajlarınızı yedeklemeyi seçin.
  2. Uygulama başlatıldıktan sonra Android veya iOS cihazınızı sisteme bağlayabilirsiniz. Uygulama, cihazınızı otomatik olarak algılayacak ve anlık görüntüsünü hemen gösterecektir.
  3. WhatsApp verilerinizi yedeklemek için “Başlat” düğmesine tıklamanız ve bir süre beklemeniz yeterlidir. Android kullanıcısıysanız, WhatsApp Ayarları > Sohbetler > Sohbet Yedeği’ne gitmeniz ve verilerinizi bir kez cihaza yedeklemeyi seçmeniz gerekir.
  4. Yedeklemeyi tamamladıktan sonra WhatsApp’ı yeniden başlatabilir, hesabınızı kurabilir ve verileri dahili depolama biriminden geri yüklemeyi seçebilirsiniz.
  5. Şimdi, MobileTrans verilerinizi bilgisayar deposuna yedekleyeceği için bir süre beklemeniz gerekiyor. İşlem tamamlandığında, cihazınızı sistemden güvenle kaldırabilmeniz için size bilgi verecektir.
İlginizi Çekebilir  Diablo Immortal En İyi Necromancer Build

Umarım bu kılavuzu okuduktan sonra iPhone veya Android cihazınızda WhatsApp yedeklemesini kapatabilirsiniz.

Yorum yapın