CS:GO’da Nasıl Daha Hızlı Rank Atlanır?

CS:GO‘daki rank/rütbe sistemi oyunun önemli bir bileşenidir. Oyuncuları yeteneklerini geliştirmeye ve daha yüksek seviyelere ulaşmaya motive eder.

Her CS:GO oyuncusu, daha yüksek bir sıralama elde etmeye çalışırken hatalar yapabilir ve bazı zorluklarla karşılaşabilir. Bu nedenle, yeni başlayanlar ve oyunu uzun süredir oynayanlar için yaygın hatalardan kaçınmanıza yardımcı olacak ve CS:GO’da nasıl daha hızlı bir şekilde rank kasabileceğinize dair ipuçları vereceğiz.

Ayrıca ilginizi çekebilir: CS:GO FPS Artırma Yöntemleri

CS:GO’da Spray Yapmayı Öğrenin ve Pratik Yapın

CS:GO’da bulunan silahlar, gerçek prototipleri düşünülerek tasarlandı. Bu nedenle oyundaki her silahın benzersiz bir spray’i ve geri tepme değerleri vardır. Bu nedenle, oyun içerisinde bir başarı elde etmek ve hızlı bir şekilde rank kasmak istiyorsanız yapmanız gereken ilk şey, bu geri tepme değerlerini ve bir silahla nasıl spray yapılacağını öğrenmekle başlamanız gerekiyor. Bunun için oyun içerisinde pratik yapabileceğiniz birçok atölye haritası mevcut.

CS:GO’da Peek Atma Yöntemlerini Öğrenin

CS:GO’da peek adı verilen bir mekanik bulunmaktadır. Rakibinizin kendini gösterdiği veya gösterebileceği yerlere aim koyarak çıkma durumuna peeklemek denir. Elbette aynı şey sizin içinde geçerlidir. Bir duvar arkasından rakibinizin karşısına çıkma durumuna peek atmak denir.

Bu noktada oyun içerisinde bazı farklı peek durumları vardır. Oyun içerisinde kullanabileceğiniz peek’ler şunlardır:

  • Fast Peek
  • Wide Peek
  • Jump Peek
  • Jiggle Peek
İlginizi Çekebilir  Lost Ark İmleç Rengi Nasıl Değiştirilir?

Bomba alanına girmek veya hemen duvar köşesinden dönünce düşmanın orada olup olmadığını kontrol etmek için genellikle Fast Peek veya Jump Peek kullanılır.

Peek atma durumları aşağıdaki videoda daha iyi şekilde anlatılmıştır.

Mini Harita Konumlarını Kontrol Edin

Her CS:GO oyuncusu için mini harita kontrolü şarttır. Bunu 15-20 saniyede bir yapmanız sizin için avantaj sağlayacaktır. Bu sayede, eğer takım arkadaşlarınızdan biri rakip oyuncuyu gördüyse harita üzerinde kırmızı ile işaretlenecektir. Bu sayede rakip oyuncunun bulunduğu konuma göre kendinize bir strateji belirleyebilirsiniz.

Takım Oyunu Temellerini Öğrenin

CS:GO’da hızlı bir şekilde rank atlamanızı sağlayacak en önemli detaylardan biri takım arkadaşları arasındaki iletişimdir. Takım iletişimi, tüm takım ve özellikle sizin için gerçekten yararlı olduğundan, pozisyonlar veya diğer oyun ayrıntılarıyla ilgili bilgileri her zaman paylaşın.

Oyun içi lideriniz, takımın nereye ve neden gitmesi gerektiğini söyleyebilir, ancak söylenen şeyi yapmadan önce takım tüm takım arkadaşlarınızdan gerekli bilgileri aldığınıza emin olun.

Oyunu yalnızca bireysel olarak oynarsanız ve diğer takım oyuncularına yardım etmezseniz, tek başınıza oyunu kazanmanız oldukça zordur. Hızlı bir şekilde rank atlamak istiyorsanız takım oyunu dinamiklerini öğrenmek zorundasınız.

Flashbang Yardımının Nasıl Yapılacağını Öğrenin

Diyelim ki terörist tarafını oynuyorsunuz ve takım halinde hareket ettiniz. Bu noktada eğer takım arkadaşlarınız ile iyi bir iletişim kurarak doğru zamanlama ile flashbang’in nasıl atılacağını bilmeniz gerekiyor. Doğru zamanlama ile atacağınız flashbang ile düşmanınızı kör edebilir ve takım arkadaşınızın karşı savunmadaki oyuncuyu alt etmesini sağlayabilirsiniz.

CS:GO’daki her haritada flashbang kullanımının yapıldığı önemli noktalar vardır. Bu noktaları öğrenerek rank atlama serüveninizde başarıya ulaşabilirsiniz.

El Bombalarını Akıllıca Kullanın

Tur başında satın aldığınız el bombaları aslında daha çok tur sonuna yaklaştığınızda daha çok önem kazanmaya başlar. 2v2, 3v3 veya daha farklı bir senaryoda, etkin olarak kullanacağınız bir bomba ile eli kazanabilmeniz mümkün. Elbette burada, el bombalarının efektif yönünü de çok iyi bir şekilde kavrayabilmiş olmanız gerekiyor.

İlginizi Çekebilir  V Rising Rehber: Roof (Çatı) Nasıl Yapılır?

Gerekli Noktalarda Silahınızı Kurtarmayı Düşünün

Özellikle 1v3, 1v4 gibi durumlarda silahınızı korumanız gerekir. Kullandığınız silah oyunda büyük ölçüde önemlidir, ancak bir sonraki tur da güzel bir silah alamıyorsanız tek kaldığınız veya raund’u almanın çok zor olduğu anlarda silahınızı korumanız en mantıklı seçenek olacaktır. Kötü bir ekonominiz yoksa ve sonraki turda silah alabiliyorsanız o zaman belki de clutch atmayı deneyebilirsiniz.

C4 Bombalarını Doğru Konuma Yerleştirme

Terörist tarafında oynarken, C4 bombasını akıllıca yerleştirmeniz gerekir. Bombayı yerleştirmeden önce karşı takımda kaç kişi olduğunu ve eğer biliyorsanız son konumlarını ve nerelerden giriş yapabileceklerini hesaba katarak hareket etmeniz gerekir.

Sahte Bomba Çözme Tekniklerini Öğrenin

Bombayı etkisiz hale getirirken teröristlerin ateş açabileceği durumlardan kaçınmak için birkaç taktiği öğrenmeniz gerekiyor. Bunu bir örnek ile açıklayalım.

Diyelim ki Dust 2 haritasında A site tarafında bir bomba kuruldu ve sizin bunu çözmeniz gerekiyor. Karşı rakibin oyuncusunun short tarafında sizi beklediğini var sayalım ve siz de long tarafından geldiniz. Oyunu bilen hiçbir oyuncu siz bombayı çözmeye başlayana kadar kendini göstermez. Tamamen süreye ve bombanın patlaması üzerine oynayacaktır. Burada yapmanız gereken şey ise fake defuse yani sahte çözme tekniğini kullanarak düşmanınızın kendisini açığa çıkarmasını sağlamalısınız. Çözme işlemine başlayın ve ardından bırakın, çözme sesini duyan karşı takımın oyuncusu kendisini açığa çıkaracak ve siz o noktada onu bekliyor olacaksınız.

Haritalardaki Boost Noktalarını Öğrenin

CS:GO’da Boost atma konumları, rakibinizin sizi hiç beklemediği noktalardır. Bu konumlara çıkmayı başarırsanız, rakibiniz sizi göremeyecek ve daha rahat bir şekilde onu öldürebileceksiniz.

CS:GO Dust 2 Boost
CS:GO Dust 2 Boost

Boost’lardan birine örnek vermek gerekirse, Cache haritasındaki NBK Boost’u en bilinenidir. Bir diğer boost noktası ise Dust 2 haritasındaki CT bölgesinin short kısmıdır. Hemen köşede bulunan kutuların üzerine çıkan takım arkadaşınızın sizi yukarı atması ile birlikte hızlı bir şekilde short bölgesine çıkabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Mobile Legends Başlangıç Taktikleri
Cache NBK
Cache NBK

Şarjörünüzün Dolu Olduğundan Emin Olun

Boş bir silah şarjörüyle ilgili sorunlar herkesin başına gelir. Profesyonel oyunculara bile olur. Biliyorsunuz şeytan ayrıntıda gizli o yüzden lütfen cephane durumuna dikkat edin. Pozisyona girmeden önce silahınızı yeniden doldurmak yapabileceğiniz en iyi harekettir. Tam düşmanı öldüreceğiniz sırada şarjörünüzün bitmesini istemezsiniz değil mi?

Kendinizi Smoke Bombası ile Molotof’dan Kurtarın

Birçok CS:GO oyuncusu, düşmanı bulunduğu konumdan çıkarmak için Molotof kullanılır. Ancak kendinizi bu noktada Molotof hasarından korumak için smoke bombası kullanabilirsiniz. Molotof atılan yere smoke bombası atarsanız Molotof’un vereceği yanma hasarından kurtulmuş olacaksınız. Ancak unutmamak gerekir ki, bunu yaptığınızda yerinizde saptanmış olacak.

Wallbang Vuruş Noktaları Üzerinde Pratik Yapın

Herhangi bir noktaya girmeden önce, olası tüm düşman pozisyonlarını kontrol ettiğinizden emin olun. Noktaya ilk giren sizseniz, kontrol edilmeyen bir pozisyon tüm takım arkadaşlarınızın (o anda sizi takip eden) hayatına mal olabilir. Bu nedenle, hem alanları kontrol edin hem de wallbang noktalarını öğrenerek takım arkadaşlarınıza yardımcı olabilirsiniz.

Line Up Vuruşlarına Dikkat Edin

Bir FPS oyununda, özellikle CS:GO’da line up vuruşları oldukça can sıkıcı olabilir. Bunlara aynı zamanda carbon vuruşları da denir ve tek bir mermi ile 2 hatta 3 kişinin öldüğünü görebilirsiniz. Bu genellikle AWP ile vurulan oyuncular tarafından yaşanır çünkü AWP’nin mermileri diğer silah mermilerine oranla daha güçlüdür. Bu nedenle, takım arkadaşlarınız ile aynı hizada durmaktan kaçının. Bu sayede line up olmayacak ve biriniz ölse bile diğer oyuncuyu takım arkadaşınız öldürebilecek.

Rank Maçına Girmeden Önce Aim Alıştırması Yapın

CS:GO Aim Alıştırma
CS:GO Aim Alıştırma

MM modunda oynamadan önce, gidin ve bir CS:GO Aim Training Map üzerinde biraz zaman geçirin. Bir eğitim haritasında oynamak, biraz ısınmanıza olanak tanır.

Ayrıca ısınmak için Deathmatch moduna da girebilirsiniz.

Tüm bu püf noktaları ile nasıl daha iyi oynayabileceğinizi ve dikkat etmeniz gereken noktalara değinmeye çalıştık. İçeriğimizi beğendiyseniz paylaşmayı ve yorum yapmayı unutmayın.

Yorum yapın