Mobile Legends Başlangıç Taktikleri

Mobile Legends, bir mobil MOBA (Çok Oyunculu Çevrimiçi Savaş Arenası) oyunudur. Moonton adlı Çin merkezli bir şirket tarafından geliştirilen oyun, iOS ve Android işletim sistemini destekleyen tüm platformlarda ücretsiz olarak oynanabilmektedir. Mobile Legends, ilk kez Temmuz 2016 tarihinde yayınlanmıştır. Oyunun temel amacı, iki takım arasında gerçekleşen 5’e 5 çok oyunculu savaşlarda rakip takımın üssünü yok etmektir. Bu amaç doğrultusunda, her takımın beş oyuncusu haritadaki üç farklı koridor boyunca ayrılıp, koridor ilerleyerek düşman yapay zekaya veya gerçek oyunculara karşı mücadele ederler.

Mobile Legends’da geniş bir kahraman havuzu bulunmaktadır ve her bir kahraman farklı becerilere sahiptir. Kahramanlar, saldırı, savunma, destek veya belli bir rolde uzmanlaşmış olarak birbirlerinden ayrılmaktadır. Öyle ki, Mobile Legends, takım çalışması, strateji ve hızlı tepki gerektiren bir oynanışa sahiptir. Oyunun başarısı, takım üyeleri arasındaki iletişime, koordinasyona ve stratejik karar verme becerisine dayanmaktadır.

Ayrıca, oyun içi para birimi olan mobile legends elmas sayesinde satın alınabilir olan içerikler oyunu oldukça çeşitli bir hale getirmektedir. Bu yazımızda, hem ücretsiz bir şekilde hem de elmas kullanarak rakipleriniz karşısında bir adım öne geçmenizi sağlayacak bazı Mobile Legends başlangıç taktiklerine yer veriyoruz.

1- Minyon Koridorlarının Ne Olduğunu Anlayın

Mobile Legends ilk yayınlandığı zamanlarda minyon koridorlarının diğer koridorlara kıyasla herhangi bir farkı yoktu. Ancak, son gelen güncellemelerle beraber minyon koridorları da artık oyuncuların dikkat etmesi gereken bir unsur haline geldi. Minyon koridorları deneyim ve altın olmak üzere oyunculara iki farklı kaynak sunmaktadır.

İlginizi Çekebilir  CS:GO Config (Cfg) Dosyası Nasıl Yapılır?

Yani, altın sunan minyon koridorlarına girerek %50 daha fazla altın, diğer minyon koridorundaysa %50’ye varan bonuslarla deneyim kazanamak mümkündür. Dolayısıyla, altın özelliği sunan minyon koridoruna nişancı ve destek rolündeki oyuncuların, deneyim koridorunaysa solo olarak oynanabilen bir karakterin gitmesi mantıklı olacaktır. Siz de takımınızı planlarken minyon koridorlarını göz önüne alabilir, rakipleriniz karşısında avantaj sağlayabilirsiniz.

2- Gelişmiş Minyonların Farkında Olun

Mobile Legends maçları ilk başladıklarında minyonlar zayıf olduklarından minyon kesmek oldukça kolaydır fakat oyun ilerledikçe minyonların daha güçlü ve farklı özelliklere sahip versiyonları karşınıza çıkmaya başlayacaktır. Oyun başlagıcındaki küçük görünen minyonlara kıyasla oldukça büyük bu gelişmiş minyonları kesmek daha zor olsa da oyunculara ekstra altın ve deneyim kazandırmaktadır. Oyundaki süper minyonlarsa rakip üssün merkezine en yakın kulenin yıkılması gerekmektedir. Ayrıca, Lord’u katleden takımın minyonları ekstra bir güç almaktadır.

3- Kuleye Vurarak Altın Kasabilirsiniz

Mobile Legends oynayan oyuncuların bilmesi gereken bir diğer etken de oyunun özellikle başlangıç aşamalarında kuleye hasar vererek altın kazamanın avantaj sağlayabilecek olmasıdır. Eğer koridordaki rakibinizi üsse dönmeye zorlayabilirseniz, rakibinizin kulesine vurarak her 10 hasarda 1 altın kazanarak 500 altına kadar kazanabilirsiniz. Yine de, altın kazanmak uğruna riskli bir şekilde rakibe kule altı saldırmaya çalışmak avantajın rakibinize geçmesine sebep olabileceği için dikkatli olmanızda yarar vardır.

4- Savaş Büyüleri Açmak İçin Level Atlayın

Özellikle Mobile Legends oynamaya yeni başlayan oyuncularda kapalı olan bu savaş büyülerini açmak için seviye atlamak gerekmektedir. Özellikle, Flameshot gibi popüler ve sık kullanılan yetenekleri açmak için seviye kasmak size avantaj sağlayacaktır. Ayrıca, yine oyun içi para birimi olan elmas satın alarak da hızlı bir şekilde seviye atlayabilir, bu yetenekleri hızlıca açabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  CSGO Crosshair Ayarları ve Kodları

5- Oyundaki Rolleri Tanıyın

Mobile Legends’da farklı roller ve bu rollerin ustalaştığı farklı koridorlar bulunmaktadır. Bu rollerden bazıları şunlardır:

  • Büyücü: Büyücü rolündeki karakterler genellikle orta koridorda oynanmaktadır fakat yine üst ve alt koridorlarda da tercih edilmeye uygun karakterlerdir.
  • Nişancı: Nişancı rolündeki karakterler takım için oldukça önemli bir sorumluluk taşıyan ve oyun içi ekipmanları hızlıca alabilmesi gereken karakterlerdir. Dolayısıyla, nişancı karakterler genellikle altın koridorunda oynanmaktadır.
  • Destek: Destek rolündeki karakterler takım için önemli olan karakterlerin hızlı seviyesine yardımcı olmak için alınmaktadır.
  • Tank: Tank karakterler de aynı destek rolündeki karakterler gibi takımdaki hasarı yüksek karakterlere yardımcı olmak için tercih edilmektedir.
  • Suikastçi: Suikastçi rolündeki karakterler genelde orman oynayan oyuncular tarafından tercih edilmektedir.

Bu bilgiler başlangıç için yeterli olacaktır fakat yüksek seviyelerdeki Mobile Legends maçlarında metaya göre farklı tercihler de yapılabilmektedir.

6- Lord ve Kaplumbağa

Lord ve Kaplumbağa’yı kesmeyi başaran oyuncu belirli geliştirmeler kazandıran elde etmektedir ve aynı zamanda tüm takımın deneyim ve altın kazanmasını sağlamaktadır. Dolayısıyla, maç kazanmak isteyen her Mobile Legends oyuncusu bu iki canavar hakkında bilgi sahibi olmalıdır.

Kaplumbağa

  • Oyunun üçüncü dakikasında belirir ve yedinci dakikadan sonra kaybolur.
  • Kaplumbağayı kesen oyuncu kaplumbağa gücünü elde eder.

Lord

  • Oyunun dokuzuncu dakikasında belirir.
  • Lord, kendisini alt eden takım oyuncularıyla birlikte savaştığından Lord’u keserek koridorlarda ilerlemek oldukça kolaylaşmaktadır.

7- Rakiplerin Aldığı Ekipmanlara Karşıt Ekipmanlar Alın

Mobile Legends oyununda büyü, fiziksel ve gerçek hasar olmak üzere üç farklı hasar çeşidi bulunmaktadır. Oyunda karakterlerinizi için satın alabileceğiniz ekipmanlar bu hasarları artırmaya ve rakipten gelen hasarları önlemeye yönelik eşyalardır. Dolayısıyla, rakiplerinize göre eşya satın almak oyunun en önemli mekaniklerinden biridir. Örneğin, büyü direnci alan bir rakibe karşı büyü direnci kıran ekipmanlar satın almak sizi bir adım öne geçirecektir.

İlginizi Çekebilir  mBot2 Kullanım Kılavuzu Mbot 2 Rehberi

Eğer bu yazımızı beğendiyseniz ve Mobile Legends oyun içi içeriklere daha yakından göz atmak istiyorsanız, güvenilir alışverişin bir numaralı adresi GameSatış güvencesiyle dilediğiniz Mobile Legends oyun içi içerikleri inceleyebilir, gönlünüzce alışveriş yapabilirsiniz.

Yorum yapın