Ethereum'un Değer Kaybetmesinden Sonra, Ekran Kartı Fiyatları Düşüşe Geçti!

Ethereum’un Değer Kaybetmesinden Sonra, Ekran Kartı Fiyatları Düşüşe Geçti!

Uzun zamandır PC oyuncuları ekran kartlarının fiyatlarının düşmesini bekliyor. Videocardz’ın yayınladığı en son habere göre, AMD Radeon RX 6000 ve GeForce RTX 30 fiyatları düşüşe geçti ve ekran kartı fiyatlarındaki bu düşüş ikinci kez gözlemlendi. GeForce RTX 30 kartlarının fiyatları %185’ten %177 kadar geriledi. AMD kartları ise, resmi MSRP’ye (Üreticinin Önerdiği Perakende Fiyatı) göre bir perakende satış fiyatı artışı olan %178’den %167’ye kadar düştü.

Ethereum'un Değer Kaybetmesinden Sonra, Ekran Kartı Fiyatları Düşüşe Geçti!
Ethereum’un Değer Kaybetmesinden Sonra, Ekran Kartı Fiyatları Düşüşe Geçti!

Bu fiyat değişiklikleri, muhtemelen geçen hafta gerçekleşen kripto para piyasasının çöküşünden henüz etkilenmedi. Bunların yürürlüğe girmesi için muhtemelen bir veya iki hafta beklememiz gerekiyor (bu nedenle bir sonraki fiyat güncellemesi çok ilginç olacak). Büyük ihtimalle 2022 Şubat ayının başlarında dünya genelindeki ekran kartlarında fiyatlar oldukça düşecek.

Ekran Kartları Fiyatları Şubat Ayında Daha da Düşecek

Ekran kartlarında kripto madenciliği için en popüler madeni paralardan biri olan Ethereum, Ağustos ayından bu yana en düşük piyasa değerine sahip. Bu, Haziran ayında yapılacak olan hisse kanıtı güncellemesiyle birleştiğinde, tüm yeni grafik kartı satın alımlarının o zamana kadar yatırımın geri dönüşünü görmeyebileceği anlamına geliyor. Artık kripto madencilikten grafik kartları ile yeterli geliri elde etmek aylar değil yıllar alacak.

Ayrıca, AMD ve NVIDIA nihayet Radeon RX 6500XT (artık mevcut) ve GeForce RTX 3050 gibi giriş seviyesi ekran kartlarını piyasaya sürdü, ikincisi bu Perşembe günü piyasaya sürüldü.

İlginizi Çekebilir  Seagate, 22 ve 24 TB Hard Disk'leri Piyasaya Sürmeye Hazırlanıyor

3DCenter’ın fiyat güncellemelerinde bir güncelleme yaptığını belirtmekte fayda var. NVIDIA son zamanlarda Avrupa’daki referans tasarımları için fiyatları artırdı.

Bu, 3DCenter fiyatlandırmasının takip etmesi gerektiği ve daha da büyük bir düşüş göstereceği anlamına gelir. Bu gerçeği yerine getirmek için web sitesi, ek KDV dahil olmak üzere Euro’ya dönüştürülmüş ABD MSRP’lerini kullanıyor. Bu pazar analizi, yine de yalnızca Alman ve Avusturyalı perakendecileri barındırıyor, bu nedenle bu, dünya çapındaki pazarları yansıtmayabilir, ancak halen 1. yıl dönümünü kutlayan bugüne kadarki en doğru fiyat trendi analizidir.

Türkiye’deki Ekran Kartı Fiyatları Ne Zaman Düşecek?

Avrupadaki Güncel Ekran Kartı Fiyatları
Avrupadaki Güncel Ekran Kartı Fiyatları

Yukarıda, Almanya ve Avusturya ülkeleri için güncel fiyat listelerini görüyorsunuz. Son dönemlerde fark ettiyseniz Türkiye’deki ekran kartlarının da fiyatları yavaş yavaş düşmeye başladı. Genel olarak internette ekran kartlarının düşüş göstermeyeceğine dair birçok söylenti olsa da, son dönemdeki kripto para piyasasının değer kaybetmesi, ekran kartlarına olan ilgiyi biraz daha azaltmış durumda. Buna göre Türkiye’deki ekran kartları büyük ihtimalle Şubat veya Mart ayları gibi fiyatları düşecektir.

Bir diğer durum ise ikinci el ekran kartı almak isteyen kişiler için. İkinci el ekran kartı alırken dikkat etmeniz gereken bazız hususlar var.

İkinci El Ekran Kartı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • İkinci el ekran kartı alırken mutlaka ekran kartlarının testlerini gerçekleştirin
  • Benchmark’ı yapılmamış hiçbir ekran kartını almayın
  • Alacağınız ekran kartının LHR versiyon olmasına dikkat edin
  • Benchmark esnasında ekran kartının sıcaklık değerlerini mutlaka kontrol edin

Sıcaklık Değerlerine Dikkat Edin

Genel olarak bir ekran kartının kripto para için kullanılıp kullanılmadığını anlamak oldukça zordur. Ancak madencilikte kullanılmış olan bir ekran kartı diğer ekran kartlarına göre çok daha kolay ısınmaktadır. Hatta bilgisayarınızı ilk açtığınızda 40 dereceyi gören bir sıcaklığa sahipse ve bu ekran kartını ikinci el satın aldıysanız aldığınız kişi konuşup iade edin. Edemiyorsanız o zaman geçmiş olsun.

İlginizi Çekebilir  Ekran Kartı Nasıl Güncellenir? (2022)

Yorum yapın